Վաշինգտոնն աննախադեպ ճնշում է բանեցնում հետխորհրդային բոլոր պետությունների վրա՝ ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ շրջանակներում ինտեգրացիոն պրոցեսներին խոչընդոտելու համար․ Պատրուշև
08/06/2023 17:58
ԱՄՆ  աննախադեպ ճնշում է գործադրում հետխորհրդային բոլոր պետությունների վրա՝ նպատակ ունենալով խաթարել նախկին ԽՍՀՄ երկրների միջև կառուցողական հարաբերությունները, հայտարարել է ՌԴ ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը, հայտնում է «Российская газета»-ն։
«Վաշինգտոնն աննախադեպ ճնշում է բանեցնում հետխորհրդային բոլոր պետությունների վրա։ Գլխավոր նպատակը նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև կառուցողական հարաբերությունների խաթարումն է, ինչպես նաև ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ շրջանակներում ինտեգրացիոն պրոցեսներին խոչընդոտելը»,- ասել է Պատրուշևը՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպման ժամանակ։
«Սեփական ծրագրերն իրականացնելու համար անգլո-սաքսոնները շանտաժի, խաբեության և սպառնալիքների միջոցով փորձում են իրենց կողմը ներքաշել առավելագույն թվով պետությունների, որոնց շահերի հետ նույնիսկ չեն էլ փորձում հաշվի նստել»,- հավելել է ՌԴ ԱԽ քարտուղարը։

Вашингтон оказывает беспрецедентное давление на все государства постсоветского пространства – Николай Патрушев
08/06/2023 18:50
США оказывают беспрецедентное давление на все государства постсоветского пространства, преследуя цель разрушить конструктивные отношения стран бывшего СССР, заявил секретарь Совета безопасности России Николай Патрушев во время встречи секретарей Совбезов ОДКБ в Минске, сообщает «Российская газета».
«Вашингтон оказывает беспрецедентное давление на все государства постсоветского пространства. Главная цель – разрушить конструктивные отношения стран бывшего СССР, а также препятствовать интеграционным процессам в рамках СНГ, ЕАЭС и ОДКБ», - сказал Николай Патрушев.
Для выполнения своих планов, как заметил секретарь СБ РФ, англосаксы путем шантажа, обмана и угроз пытаются вовлечь в свой круг максимальное количество государств, с интересами которых даже не думают считаться.
«Их задача – создать условия для внешнего управления происходящими в этих странах процессами в своих интересах, в том числе появление новых очагов напряженности и конфликтов на пространстве ОДКБ», - констатировал Николай Патрушев.