Հայաստանը հավակնում է հյուրընկալել կլիմայի հարցերով ՄԱԿ-ի 29-րդ գագաթնաժողովը
Ռուսաստանը մտադիր է թույլ չտալ, որ կլիմայի հարցերով ՄԱԿ-ի 29-րդ գագաթնաժողովը՝ COP29-ը, անցկացվի Եվրոպական Միության երկրներում: Սա կարող է բացասաբար անդրադառնալ ԵՄ անդամ Բուլղարիայի կողմից գագաթնաժողովը հյուրընկալելու հնարավորության վրա՝ առավելության տալով Հայաստանին և Ադրբեջանին, որոնք նույնպես հայտ են ներկայացրել 2024 թ.-ին COP29-ն անցկացնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր տրամադրության տակ հայտնված ներքին էլեկտրոնային նամակներին:
Ըստ հոդվածի՝ Բուլղարիան և ԵՄ-ի անդամ չհանդիսացող Հայաստանը դիմել էին գագաթնաժողովը հյուրընկալելու համար, իսկ Ադրբեջանն իր անունը հյուրընկալող երկրների թեկնածուների ցանկում ավելացրել է այս շաբաթ:
COP գագաթնաժողովը հյուրընկալելու հնարավորությունը ռոտացիոն հիմունքներով տրվում է ՄԱԿ-ի 5 տարածաշրջաններին: 2024 թ.-ին գագաթնաժողովը պետք է հյուրընկալեն Արևելյան Եվրոպայի երկրները: Տարածաշրջանի 23 երկրները պետք է հյուրընկալող երկիրն ընտրեն միաձայն: Reuters-ը նշում է, որ եթե Ռուսաստանը վետո դնի ԵՄ բոլոր երկրների վրա, ապա Հայաստանն ու Ադրբեջանը դեռ հնարավորություն ունեն անցկացնելու գագաթնաժողովը:
Ըստ հրապարակման՝ ապրիլին ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմնում Ռուսաստանի պատվիրակությունը նամակ է ուղարկել արևելաեվրոպական ներկայացուցիչներին՝ հայտնելով, որ չի աջակցի ԵՄ երկրի թեկնածությունը:
2024 թ.-ին COP29-ը հյուրընկալող երկիրը կարող է որոշվել COP28 գագաթնաժողովի ընթացքում, որը կանցկացվի 2023 թ.-ի նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 12-ը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում:

Армения подала заявку на проведение 29-го саммита ООН по климату
Россия намерена не допустить проведения 29-го климатического саммита ООН COP29 в странах Евросоюза. Это может негативно сказаться на возможности Болгарии, члена ЕС, провести саммит, но в пользу Армении и Азербайджана, которые также подали заявку на проведение COP29 в 2024 году. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «Reuters» со ссылкой на имеющуюся в его распоряжении внутреннюю электронную переписку.
Согласно этому, Болгария и Армения, не входящая в ЕС, подали заявки на проведение саммита, а Азербайджан добавил свое имя в список кандидатов на проведение саммита на этой неделе.
Возможность проведения саммита COP предоставляется 5 регионам ООН на ротационной основе. В 2024 году саммит должен пройти в странах Восточной Европы. 23 страны региона должны единогласно выбрать принимающую страну. Агентство «Reuters» отмечает, что если Россия наложит вето на все страны ЕС, у Армении и Азербайджана появится шанс провести саммит.
По данным издания, в апреле российская делегация в соответствующем органе ООН направила представителям Восточной Европы письмо, в котором заявила, что не поддержит кандидатуру страны ЕС.
Страна-организатор COP29 в 2024 году может быть определена в ходе саммита COP28, который пройдет с 30 ноября по 12 декабря 2023 года в Объединенных Арабских Эмиратах.