Չկա բավարար միջավայր այդ հանդիպումից ինչ-որ արդյունք ակնկալելու համար. Քաղաքագետը՝ ԱԳ նախարարների հանդիպման հետաձգման մասին
09/06/2023 12:02
Երեկ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն տարածեց, ըստ որի, մյուս շաբաթ Վաշինգտոնում նախատեսված երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումն ադրբեջանական կողմի խնդրանքով հետաձգվում է։
Քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց՝ դրանից պարզ է դառնում, որ չկա բավարար միջավայր այդ հանդիպումից ինչ-որ արդյունք ակնկալելու համա, թեկուզ ոչ սկզբունքային հարցերի մասով․«Այդ հանգամանքն ակնհայտ էր նույնիսկ հրապարակային դաշտում՝ ելնելով այն հայտարարություններից, որ Ադրբեջանն անում էր վերջին օրերին՝ կապված Արցախի, սահմանահատման ու սահմանագծման գործընթացների հետ։ Այս տեսանկյունից, կարծում եմ, որ հանդիպման հետաձգումը, չնայած հրապարակված պատճառներին, այնուհանդերձ, պայմանավորված է քաղաքական այն իրավիճակով, որ առկա է, և կողմերի միջև եղած իրարամերժությամբ։ Կարծում եմ նաև, որ, որոշակի իմաստով, միջնորդ կողմն էլ համարում է, որ առնվազն այս շրջանը նպաստավոր չէ միջնորդությունն իրացնելու համար։ Եվ թերևս այս գործոններն են, որ բերել են հետաձգման հանրագումարային որոշման»։
Նրա խոսքով՝ կողմերի դիրքորոշումները հնարավորություն չեն տալիս խոսելու ինչ-որ փաստաթղթի ստորագրման հնարավորության մասին.«Առավել ևս մի փաստաթղթի, որն ի վիճակի է քիչ թե շատ առարկայորեն  արտահայտել սկզբունքային համաձայնություն։ Դրա հնարավորությունը չկար նախկինում, չկա նաև այսօր։ Եվ այստեղ միայն ՀՀ-ի և Ադրբեջանի դիրքորոշումների տարբերությունները չեն, դրանից բացի՝ կա նաև աշխարհաքաղաքական խաղացողների մոտ  դիրքորոշումների, ռազմավարությունների տարբերություն։ Իսկ այն, որ նրանք հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտը դիտարկում են իրենց ռազմավարությունների առաջմղման միջոց կամ գործիք՝ անկասկած է, և այսօրվա համաշխարհային իրավիճակում, մեղմ ասած, այդքան էլ շատ  չեն համաձայնության նախադրյալները»։
Վերջերս գրեթե ամեն օր ադրբեջանական կողմը հայտարարում է, որ հայկական կողմը կրակ է բացել իրենց ուղղությամբ, հայկական կողմն էլ հայտարարում է, որ դա ապատեղեկատվություն է. արդյո՞ք սա այդ տարաձայնությունների հետևանք է՝ Բադալյանը նկատեց.«Դա այն իրավիճակի դրսևորումներից, հետևանքներից մեկն է, որի մասին վերևում խոսեցի։ Ադրբեջանն այդ իրավիճակը մշտապես բաց է պահում՝ ուժի կիրառման սպառնալիքով ինչ-որ քաղաքական խնդիրներ լուծելու համար»։

Перенос встречи глав МИД в Вашингтоне обусловлен политической ситуацией и противоречиями между сторонами – политолог
09/06/2023 13:49
Вчера МИД Армении распространил заявление о том, что по просьбе азербайджанской стороны очередной этап обсуждений, запланированный на следующей неделе в Вашингтоне, переносится.
Политолог Акоп Бадалян отметил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что из этого становится ясно, что достаточных условий для ожидания какого-то результата от этой встречи на данный момент нет. «Это обстоятельство было очевидно даже в публичном поле, исходя из заявлений, которые Азербайджан делал в последние дни об Арцахае, процессе делимитации и демаркации. С этой точки зрения считаю, что перенос встречи, несмотря на опубликованные причины, тем не менее, обусловлен существующей политической ситуацией и противоречиями между сторонами. Полагаю также, что в каком-то смысле и сторона-посредник считает, что  этот период, как минимум, неблагоприятен для посредничества. Пожалуй, эти факторы привели к окончательному решению перенести встречу», - сказал политолог.
По его словам, позиции сторон не позволяют говорить о возможности подписания какого-то документа: «Тем более документа, который в состоянии более или менее предметно выразить принципиальное согласие. Такой возможности не было в прошлом, нет и сегодня. И здесь речь идет не только о различиях в позиции Армении и Азербайджана, кроме этого, есть различия и в позициях, стратегии геополитических акторов. А то, что они рассматривают армяно-азербайджанские отношения в качестве средства или инструмента продвижения своих стратегий, не подлежит сомнению. В сегодняшней геополитической ситуации, мягко говоря, не так уж много предпосылок для согласия».
В последнее время азербайджанская сторона почти каждый день заявляет, что что армянская сторона открыла огонь в направлении их позиций, а армянская сторона опровергает это, заявляет, что это дезинформация. На вопрос, не является ли это последствием этих разногласий, Акоп Бадалян отметил: «Это из тех проявлений, последствий ситуации, о которых мы говорили выше. Азербайджан всегда держит открытой возможность для решения каких-то политических вопросов путем угрозы применения силы».