Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանային էլեկտրաէներգետիկական հանգույց. Փաշինյան
Հայաստանում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում էլեկտրաէներգիայի շուկայի աստիճանական ազատականացման ուղղությամբ, ինչը նոր հնարավորություններ է բացում և բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում էլեկտրաէներգիայի միջպետական առևտրի համար։ Այս մասին այսօր Սոչիում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական կոնգրեսում։
Նրա խոսքով, Հայաստանն իրականացնում է ենթակայանների և էլեկտրահաղորդման գծերի լայնածավալ վերակառուցում և Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ գծերի կառուցում, որոնք նպաստում են Հյուսիս-Հարավ էլեկտրաէներգիայի երթուղու ձևավորմանը և նոր հնարավորություններ ստեղծում էլեկտրաէներգիայի արտահանման, ներմուծման, տարանցման կամ սեզոնային փոխանակման ավելացման համար։
«Այսպիսով, Հայաստանը կարող է դառնալ յուրատեսակ տարածաշրջանային էլեկտրաէներգիայի հանգույց»,- ասել է Փաշինյանը։

Пашинян: Армения может стать региональным электроэнергетическим хабом
В Армении ведется активная работа по поэтапной либерализации электроэнергетического рынка, которая открывает новые возможности и создает благоприятные условия для межгосударственной торговли электроэнергией. Об этом сегодня в Сочи заявил премьер Армении Никол Пашинян, выступая на Евразийском конгрессе.
По его словам, Армения осуществляет масштабную реконструкцию подстанций и линий электропередач и строительство высоковольтных линий Армения-Иран и Армения-Грузия, которые способствуют формированию электроэнергетического пути «Север-Юг» и создают новые возможности для увеличения экспорта, импорта, транзита или сезонного обмена электроэнергией.
«Тем самым, Армения может стать в своем роде региональным электроэнергетическим хабом», - сказал Пашинян.