Արագածավանում 24-ամյա երիտասարդի դեմքին գազ փչած, փայտով հարվածներ հասցրած ՔՊ-ականն ազատ է արձակվել
Արագածավանում 24-ամյա երիտասարդի դեմքին գազ փչած, փայտով հարվածներ հասցրած ՔՊ-ականն ազատ է արձակվել։
«Արագածավանի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում Սուրեն Թորոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել, նրան մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը»,- Aysor.am-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
ՔԿ մամուլի խոսնակն ասաց, թե հոդվածով, որով մեղադրանք է առաջադրվել անձին, կալանք չի նախատեսվում։
Հիշեցնենք՝ 2023թ հունիսի 7-ին Ոստիկանության Թալինի բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 19.00-ի սահմաններում, Արագածավան բնակավայրում գտնվող ավտոմեքենաների լվացման կետի մոտ ծագած վիճաբանության ընթացքում բնակավայրի բնակիչ Ս․ Թ․-ն գազաբալոնով գազ է փչել նույն բնակավայրի բնակիչ, 24-ամյա Ա․Ս․-ի դեմքին, փայտով հարվածներ հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք։ Վերջինս ստացել է ամբուլատոր բուժօգնություն։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության Թալինի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
2023թ. հունիսի 8-ին՝ ժամը 00.15-ին, Ս․ Թ․-ն ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ներկայացվել է Թալինի քննչական բաժին:
Որոշում է կայացվել հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով վերջինիս ձերբակալելու մասին:
Ա․ Ս․-ն, ճանաչվել է տուժող։
Այս միջադեպից հետո համացանցում ևս մեկ դեպքի մասին հայտնի դարձավ, թե ինչպես է ՔՊ-ական պաշտոնյան 7-ամյա արցախցի երեխային թողել «չոլերում»։

Избивший и распыливший газ в лицо 24-летнего парня член «Гражданского договора» отпущен на свободу
Член партии «Гражданский договор» Сурен Торосян, избивший и распыливший газ в лицо 24-летнего парня в Арагацаване, освобожден.
«В рамках уголовного дела по факту инцидента в Арагацаване в отношении Сурена Торосяна возбуждено уголовное преследование, ему предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 195 Уголовного кодекса Армении, в качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде», - сказал Aysor.am пресс-секретарь Следственного комитета Армении Гор Абрамян.
Пресс-секретарь СК уточнил, что статья, по которой Сурену Торосяну предъявлено обвинение, не предусматривает ареста.
Напомним, 7 июня 2023 года в отделении полиции Талина поступило сообщение о том, что в тот же день, около 19:00, житель Арагацавана С.Т. во время ссоры распылил газовый баллончик в лицо жителя того же населенного пункта, 24-летнего А.С., нанес ему удары дубинкой по разным частям тела, причинив повреждения. Последний получил амбулаторную помощь.
В следственном отделе Талина Арагацотнского областного следственного управления СК Армении возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 195 Уголовного кодекса Армении.
8 июня в 00:15 С.Т. был доставлен сотрудниками полиции в следственный отдел Талина.
Принято решение о его задержании на основании обоснованного подозрения в совершении преступления. А.С признан потерпевшим.
Отметим, что накануне появилось видео, на котором член «Гражданского договора» Сурен Торосян рассказывал, как высадил из машины 7-летнего мальчика: «Я ехал в город Талин, у дороги стоял ребенок, он поднял руку, и я остановился. Он сел в машину и во время разговора заявил, что едет на футбол, в Талин. Мальчик сообщил, что приехал из Карабаха. Я спросил, как давно приехали? На это он ответил, что «предатель» Никол отдал земли, а теперь собирается отдать Ереван. Семья ребенка работает в государственной системе, в администрации села. Такие «тряпки» будем выбрасывать из системы. Меня удивило, что семилетний ребенок говорит такое. Я остановился, открыл дверь и сказал: давай, слезай, в пустынном месте».