Երբ դիպլոմ ստանալուց առաջ ՊՆ-ն վարժական հավաքի ծանուցագիր է տալիս պատերազմի մասնակցին, դա վկայում է, որ խնդիրը ոչ թե առաջնահերթություններն են, այլ պլան կատարելը
12/06/2023 10:48
Վարժական հավաքների կարևոր սկզբունքների պահպանման անհրաժեշտության մասին բազմիցս եմ խոսել, սակայն դրանց առանցքային նպատակները երկրորդ պլան են մղված, նկատում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հարց է բարձրացրել՝ ինչո՞վ բացատրել երևույթը, երբ հավաքների են հրավիրվում 3-4 տարի առաջ պարտադիր ժամկետային զինծառայություն անցած, 44-օրյա պատերազմին մասնակցած անձինք:
«Մի կողմ դնենք պատերազմին նրանց մասնակցությունը: Եթե վերջիններս 3 տարի առաջ ծառայության մեջ են գտնվել, ապա դեռ «նորմալ մարզավիճակում են» և նրանց վարժական հավաքների ներգրավելու նպատակահարմարություն չկա: Եթե գլխավոր խնդիրը պահեստազորի մարտունակության հարցն է, ապա հավաքներին առաջին հերթին պետք է ներգրավել այն անձանց, ովքեր 7-8 ու ավելի տարի առաջ են ծառայել ու ակնհայտորեն նրանց հետ աշխատելու տեղ կա: Բացառություն կարող են լինել հերթական կոչումի կամ նոր զինատեսակների մասնագիտացման հետ կապված հավաքները:
Իսկ երբ պաշտպանության նախարարությունը համալսարանական կրթության ավարտին` դիպլոմ ստանալուց առաջ, վարժական հավաքի ծանուցագիր է տալիս պատերազմի մասնակցին, ապա դա խոսում է այն մասին, որ կառավարությանը խնդիրը ոչ թե կոնկրետ օրենքով սահմանված առաջնահերթություններն են, այլ թիվ, պլան կատարելը»:

Когда Минобороны перед получением диплома вручает участнику войны повестку на учебный сбор, то это говорит о том, что задача не в приоритетах, а в выполнении плана – Тигран Абрамян
12/06/2023 11:21
Неоднократно заявлял о необходимости сохранения важных принципов проведения учебных сборов, однако, их ключевые цели отодвинуты на второй план, отмечает секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Чем объяснить явление, когда на сборы приглашают военнослужащих, прошедших обязательную срочную военную службу 3-4 года назад, лиц, которые участвовали в 44-дневной войне.
Оставим в стороне их участие в войне. Если они в последние 3 года находились на службе, то пока ещё находятся в ″нормальной форме″ и нецелесообразно привлекать их к участию в учебных сборах. Если главная задача заключается в боеспособности резервистов, то в сборах должны быть задействованы в первую очередь те лица, которые служили 7-8 и более лет назад и с ними явно стоит поработать. Исключением могут стать учебные сборы, связанные с получением нового звания или освоением новых видов вооружения.
А, когда министерство обороны к концу университетского образования, перед получением диплома, вручает участнику войны повестку на учебный сбор, то это свидетельствует о том, что задача правительства не установленные конкретным законом приоритеты, а выполнение плана».