Մենք ուզում ենք ապացուցել, որ Հայաստանում բնակչությունը չի աջակցում տարվող քաղաքականությանը. «Հայաքվեի» դիմումը հանձնվեց ԿԸՀ (Տեսանյութ)
12/06/2023 12:16
«Հայաքվեի» դիմումը հանձնվեց ԿԸՀ։ Նախաձեռնությունը հավաքել է ԿԸՀ-ի համար նախատեսված փաթեթը, այն ստորագրված է նախաձեռնող խմբի անդամների կողմից և վավերացված է նոտարական կարգով։
Հիշեցնենք՝ «Հայաքվեն» առաջարկում է քրեականացնել ՀՀ անունից Արցախն այլ պետության մաս ճանաչող ցանկացած գործողություն։
«Եթե ԿԸՀ-ն 10 օրվա ընթացքում դրական պատասխան տա, ապա ստորագրահավաքը կսկսվի մոտ 10 օրից», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախաձեռնության անդամ Ավետիք Չալաբյանը։
Հարցին, թե այս գործընթացը կկասեցնի՞ բանակցությունների այն ընթացքը, որն այսօր իշխանությունները տանում են՝ Չալաբյանը պատասխանեց.
«Մենք չենք կարծում, որ առանձին վերցրած մի որևէ գործողություն կարող է մեր պատմության ընթացքը փոխել։ Համոզված ենք, որ պետք է լինի գործողությունների համախումբ և՛ ռազմական ոլորտում, և՛ քաղաքական ոլորտում, և քաղաքացիական անհնազանդության ոլորտում։ Դրանք բոլորը միասնականության մեջ է պետք դիտարկել։ Այսօր գալով այստեղ և ներկայացնելով այս դիմումը, բնավ չենք ենթադրում, որ սա միակ գործողությունն է, որ հայ ազգը պետք է իրականացնի, որպեսզի կանխի Արցախի հանձնումը թշնամուն։ Բայց դա այն գործողություններից մեկն է, որը շատ էական կարող է լինել», - ասաց Չալաբյանը։
Նա նշեց, որ գործողությունն իրականացվում է սահմանադրական և ժողովրդավարական դաշտում.
«Սա ուղիղ ժողովրդավարության օրինակ է, որը Հաաստանում երբևիցե չի կիրառվել։ Եվ մենք ուզում ենք ապացուցել մեր բնակչությանը, իշխանություններին և նրանց արտասահմանյան հովանավորներին, որ Հայաստանում բնակչությունը չի աջակցում տարվող քաղաքականությանը»։

Мы хотим доказать, что население Армении не поддерживает проводимую политику: инициатива «Айакве» представила в ЦИК пакет документов
12/06/2023 13:43
Инициатива «Айакве» представила в ЦИК пакет документов, подписанный членами законодательной инициативы «Свободный Арцах – референдум» и заверенный в нотариальном порядке.
Напомним законодательная инициатива «Айакве» предлагает криминализировать любое действие от имени Республики Армения, направленное на признание Республики Арцах частью другого государства.
«Если ЦИК в течение 10 дней предоставит положительный ответ, то сбор подписей начнется примерно через 10 дней», - заявил в беседе с журналистами член инициативной группы Аветик Чалабян.
На вопрос, может ли этот процесс изменить логику переговоров, проводимых действующими властями Армении, Аветик Чалабян ответил:
«Мы не думаем, что какое-то отдельное действие может изменить ход нашей истории. Уверены, что необходим комплекс действий как в военной, политической сфере, так и в сфере гражданского неповиновения. Все это нужно рассматривать в единстве. Сегодня представив заявление в ЦИК, мы отнюдь не считаем, что это единственное действие, которым армянский народ может предотвратить сдачу Арцаха врагу. Но это одно из тех действий, которое будет ключевым».
Он отметил, что это прямой пример демократии, который никогда в Армении не применялся.
«Мы хотим доказать нашему населению, властям и их иностранным спонсорам, что народ Армении не поддерживает проводимую политику», - сказал Чалабян.