Եթե Ադրբեջանն ուզում է, որ ռուսական կողմը վերահսկի մուտքը, ապա Հայաստանը նույնպես կարող է ուզել, որ երրորդ երկրի ներկայացուցչություն հսկի․ ԱԺ նախագահ
13/06/2023 12:37
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է` ապաշրջափակման հարցով խնդիր չկա, կա բանակցային պրոցես, որտեղ կան կարծիքներ, որոնք փորձում են բերել ընդհանուր եզրերի:
«Ես չգիտեմ՝ եթե Ադրբեջանն ուզում է, որ ռուսական կողմը վերահսկի մուտքը, ապա Հայաստանը նույնպես կարող է ուզել, որ երրորդ երկրի ներկայացուցչություն հսկի, որովհետև սահմանների բացումը, ապաշրջափակումը փոխադարձ պրոցես է։ Եթե ադրբեջանցին պետք է գա, Հայաստանի տարածքով գնա Նախիջևան, նշանակում է, որ Հայաստանի բնակիչը նույնպես կարող է Ադրբեջանի տարածքով գնալ Ռուսաստան կամ որևիցե այլ երկիր, պայմանները պետք  է նույնը լինեն», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը:
Նա նշեց, թե հայկական տարածքի հետ կապված հայկական կողմն է որոշելու, թե ինչ վերահսկողություն կլինի:
Ինչ վերաբերում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը՝ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ գրեթե բոլոր կետերն ինչ-որ չափ խախտված են:

Если Азербайджан хочет, чтобы российская сторона контролировала коммуникации, то Армения тоже может захотеть передать контроль третьей стране – Ален Симонян
13/06/2023 13:48
Спикер парламента Ален Симонян заверяет, что в вопросе разблокирования коммуникаций нет проблем, переговорный процесс продолжается и стороны пытаются прийти к общему знаменателю.
«Если Азербайджан хочет, чтобы российская сторона контролировала проезд, то Армения тоже может захотеть, чтобы представительство третьей страны контролировало, потому что открытие границ, разблокировка коммуникаций – это процесс взаимный. Если граждане Азербайджана должны ехать в Нахиджеван через Армению, значит, жители Армении также должны иметь возможность проезжать по территории Азербайджана в Россию или какую-то другую страну. Условия должны быть одинаковыми», - сказал в беседе с журналистами Симонян.
Он отметил, что армянская сторона будет решать, под чьим контролем будут находится ее территории.
Что касается заявления от 9 ноября 20200 года, то спикер НС отметил, что практически все пункты в той или иной степени нарушены.