«Փաստ». Դատավորները հազիվ էին ուշքի եկել. բարձրաձայնվեց Կարեն Անդրեասյանի մյուս «հանճարեղ» առաջարկի մասին
13/06/2023 10:03
«Փաստ» թերթը գրում է. «Դատավորները հազիվ էին ուշքի եկել այս տարվա մարտին դատավորների հերթական ընդհանուր ժողովի ժամանակ ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանի «յուրատեսակ» գաղափարից՝ դատավորի օրը նշել մարտի 1-ի զոհերի հիշատակի օրը, երբ մամուլում բարձրաձայնվեց նրա մյուս «հանճարեղ» առաջարկի մասին՝ վերաքննիչ քրեական դատարանում ստեղծել ստվերային նախագահի ինստիտուտ, քանի որ նա չի կարողանում աշխատել այդ դատարանի գործող նախագահի հետ:
Իրավաբանական համայնքում հիմա ակտիվորեն հեգնում են, թե «դատաիրավական բարեփոխումների» այսպիսի ընթացքի դեպքում հեռու չէ այն օրը, երբ Կարեն Անդրեասյանը կառաջարկի դատավորի օրը նշել, ասենք՝ ապրիլի 24-ին՝ նկատի ունենալով դատավորների նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթների քանակը, իսկ իր աշխատանքի հարմարավետությունն ապահովելու համար էլ կառաջարկի ստեղծել ստվերային դատարաններ»։

«Паст»: Судьи едва успели прийти в себя, как Карен Андреасян заговорил о другом «гениальном» предложении
13/06/2023 11:24
Газета «Паст» пишет, что судьи едва пришли в себя после озвученной председателем Высшего судебного совета Кареном Андреасяном в ходе очередного Общего собрания судей «своеобразной» идеи – отмечать день судей в день памяти жертв 1 марта, когда в прессе появились сообщения о другом «гениальном» предложении – создать в Апелляционном уголовном суде институт теневого председателя, поскольку он не может работать с действующим председателем этого суда.
«В юридическом сообществе сейчас активно иронизируют, что при таком течении «судебно-правовых» реформ недалек тот день, когда Карен Андреасян предложит отмечать день судьи, к примеру, 24 апреля, имея в виду количество возбужденных в отношении судей дисциплинарных производств, а для обеспечения удобства своей работы предложит создать теневые суды», - пишет газета.