Գալու է պատասխան տալու ժամանակը, իսկ պատասխանը դաժան է լինելու. Արծվիկ Մինասյանն` իշխանությանը
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի գնահատմամբ` Բաքվի գործողությունները դեռևս արժանի գնահատական չեն ստացել:
«Սրա հիմնական պատճառներն ակնհայտ են` թե՛ ՀՀ իշխանության կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությունն է, թե՛ նաև  աշխարհաքաղաքական գործոնը, դրան գումարած` նաև միջազգային խաղացողների նկատմամբ ոչ ճիշտ վարքագիծը՝ Հայաստանի կողմից», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Ըստ Մինասյանի՝ ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր երկրները 20 տարուց ավելի անընդհատ հիմնվել են այն հիմնարար սկզբունքի վրա, որ ցանկացած  իրավիճակում չի կարող հարցի լուծումը լինել ուժի կամ դրա սպառնալիքի գործադրմամբ, բայց հիմա աչք են փակում  ադրբեջանա-թուրքական հանցավոր վարքագծի վրա:
«Աչք փակելով հանդերձ` նրանք տեսնում են նաև Հայաստանի կրավորական  կեցվածքը, ավելին՝ վերջին հայտարարություններով, ըստ էության, Հայաստանի գործող իշխանությունները, կարծեք թե, միջազգային լեգիտիմացման են տանում այս այլանդակությունը, որ կիրառում է Ադրբեջանի հանցավոր իշխանությունը», - ընդգծեց պատգամավորը:
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով` միջազգային հանրությունը պետք է անմիջականորեն ներգրավվի միջազգային մակարդակով ադրբեջանական հանցագործությունը դատապարտելու ու դրա  հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ:
«Իսկ հետևանքները վերացնելն անմիջապես ապաշրջափակումն է, բոլոր իրավունքների վերականգնումը, և այլն: Ինչո՞ւ ՀՀ իշխանությունը չի գնում այդ բանին, որովհետև, իմ խորին համոզմամբ, իշխանությունը միայն իշանությունը պահելու համար իրականացնում է իրավիճակային քայլեր, ընդհուպ ազգադավ քաղաքականություն»,- նշեց նա:
Մինասյանն ասաց, թե  երբ  իշխանությունն ավարտվեց,  գալու է պատասխան տալու ժամանակը, իսկ պատասխանը դաժան է լինելու: «Պատասխանատվության ամենախիստ դրսևորմանն են արժանի այս իշխանությունները», - հավելեց նա:
Ըստ նրա` այս իշխանությունն ի վիճակի չէ անգամ նվազագույն անվտանգություն ապահովել հայ ժողովրդի համար, ուր մնաց խաղաղություն բերի:
«Հակառակը՝ տեսնում ենք հայակործան ծրագրեր ու շարունակվող հայաջլատման քաղաքականություն», - նշեց Մինասյանը:

Наступит время для ответа, а ответ будет жестоким – Арцвик Минасян
Секретарь парламентской фракции «Армения» Арцвик Минасян считает, что действия Баку еще не получили надлежащей оценки.
«Основные причины этого очевидны. Это и проводимая властями Армении внешняя политики, и геополитический фактор, плюс также неправильное поведение Армении в отношении международных акторов», - заявил Минасян в беседе с журналистами в парламенте.
По словам Минасяна, страны ОБСЕ больше 20 лет постоянно придерживались основополагающего принципа неприменения силы и угрозы силой, но сейчас закрывают глаза на преступное азербайджано-турецкое поведение.
«Вместе с тем они видят пассивное поведение Армении, более того, своими последними заявлениями власти Армении будто легитимизируют то безобразие, которое творит преступная власть Азербайджана», - подчеркнул депутат.
По его словам, международное сообщество должно быть напрямую вовлечено в осуждение азербайджанского преступления и устранение его последствий.
«А устранение последствий – это немедленная деблокада, восстановление всех прав и т.д. Почему власти Армении не идут на это, потому что, по моему глубокому убеждению, они осуществляют ситуационные шаги только для сохранения собственной власти, вплоть до антинациональной политики», - отметил он.
Минасян отметил, что наступит время для ответа и этот ответ будет жестоким: «Эти власти достойны привлечения к самой строгой ответственности».
По его словам, власти не в состоянии даже обеспечить минимальную безопасность для армянского народа, не говоря уже о мире.
«Наоборот, мы видим антиармянские программы и продолжающуюся политику раскола армян», - отметил Арцвик Минасян.