Այս տարվա ընթացքում տնտեսական աճը կկազմի 6.9 տոկոս. Մարտին Գալստյան
Մեր կանխատեսումների համաձայն՝ այս տարվա ընթացքում տնտեսական աճը կկազմի 6.9 տոկոս, ԿԲ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտնեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Մենք 1 տոկոս ավելացրել ենք մեր աճի կանխատեսումը՝ հիմնականում պայմանավորված շինարարության և ծառայությունների ոլորտի ավելի առաջանցիկ զարգացումներով», - ասաց Մարտին Գալստյանը։
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա այն տարվա ընթացքում կլինի թիրախից որոշակիորեն ցածր.
«Այսինքն, եթե մեր թիրախը 4 տոկոս է, մենք կանխատեսում ենք, որ այն կլինի ավելի ցածր։ Այս վերջին զարգացումների ընթացքում տեսնում ենք, որ ներմուծվող պարենային ապրանքների գները շատ ավելի կտրուկ են նվազում, քան նախկինում կանխատեսում էինք։ Բայց կա նաև չկարգավորվող ծառայությունների էական մաս, որը շարունակում է պահպանվել ավելի բարձր մակարդակում, քան մեր գնաճի թիրախն է», - ասաց ԿԲ նախագահը։

Экономический рост в этом году составит 6.9% – Мартин Галстян
Согласно нашим прогнозам, экономический рост в этом году составит 6.9%, заявил сегодня на пресс-конференции председатель Центрального банка Мартин Галстян.
«Мы добавили 1 процент к нашему прогнозу роста, в основном это обусловлено поступательным развитием сферы строительства и услуг», - сказал Мартин Галстян.
Что касается инфляции, то она будет в этом году определенно ниже цели.
«То есть, если наша цель в достижении инфляции в 4%, то мы прогнозируем, что инфляция будет ниже. В последнее время мы видим, что цены на ввозимые продовольственные товары снижаются более резко, чем мы прогнозировали в прошлом. Но есть также значительная часть неурегулированных услуг, которые продолжают сохраняться на более высоком уровне, чем наша цель по инфляции», - сказал глава ЦБ.