Ավինյանի գործով որևէ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում դեռևս չի հարուցվել. Դատախազություն
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի գործով քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից փոխանցվել է Քննչական կոմիտե: Տեղեկությունը  «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին հայտնել է ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
Խոսքն այն վարույթի մասին է, որը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (ԿԿՀ) հարուցել էր 2022 թ. դեկտեմբերին: Պատճառն այն էր, որ Տիգրան Ավինյանը 2022 թ. սեպտեմբերի 23-ին Երևանի ավագանու կողմից ընտրվել է փոխքաղաքապետ, բայց դրանից հետո մնացել է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» (ԱՆԻՖ) ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնում, որը զբաղեցնում է 2019-ից:
«Վերադաս դատախազի որոշման հիման վրա քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից փոխանցվել է Քննչական կոմիտե, որտեղ ներկայում կատարվում է նախաքննություն։ Քրեական վարույթի շրջանակում որևէ անձի նկատմամբ դեռեւս չի հարուցվել քրեական հետապնդում»,– ասել է Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԿԿՀ-ից ստացած համապատասխան փաստաթղթերը Հակակոռուպցիոն կոմիտե (ՀԿԿ) է ուղարկել քրեական վարույթ նախաձեռնելու համար: Ապրիլի 22-ին ՀԿԿ-ում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՔՕ 277-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը):

В рамках предварительного следствия по делу Авиняна обвинение пока никому не предъявлено – прокуратура
13/06/2023 19:22
Антикоррупционный комитет передал производство по делу вице-мэра Еревана Тиграна Авиняна в Следком, однако в рамках предварительного следствия до сих пор обвинение никому не предъявлено. Об этом «Sputnik Армения» сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генпрокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
В декабре 2022 года Комиссия по предупреждению коррупции направила в Генпрокуратуру материалы по части совместимости должности заместителя мэра Еревана и поста председателя Совета ANIF, которые занимает Тигран Авинян. Дело в том, что Авинян 23 сентября 2022 года вступил в должность вице-мэра Еревана, продолжая при этом работать в ANIF.
«На основании решения вышестоящего прокурора уголовное производство передано из Антикоррупционного комитета в Следственный комитет, где в настоящее время проводится предварительное следствие», - сказала Хачатрян.
Напомним, что 22 апреля 2023 года, после получения из Генпрокуратуры материалов об инициировании преследования, Антикоррупционный комитет завел уголовное дело по статье о злоупотреблении должностными полномочиями.