Գրիգոր Մինասյանը Ստրասբուրգում հանդիպել է ՄԻԵԴ նախագահի հետ
«Արդարադատոության նախարար Գրիգոր Մինասյանը երկօրյա աշխատանքային այցով գտնվում է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում (Ստրասբուրգ), տեղեկացնում են Արդարադատության նախարարությունից։
Աշխատանքային այցի նպատակն է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ քննարկել ՀՀ-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում Արդարադատության նախարարության բարեփոխումային օրակարգը, մասնավորապես՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ոլորտներում գրանցած համատեղ ձեռքբերումները և համագործակցության հեռանկարները:
Կողմերը քննարկել են դատաիրավական համակարգում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խախտման հիմքով կարգապահական վարույթներ հարուցելու և կատարողական վարույթների վերաբերյալ դատարանի որոշումները:
Գրիգոր Մինասյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից մշակվող նոր «Կատարողական վարույթի մասին» օրենքը, որով ՄԻԵԴ կողմից վերհանված գրեթե բոլոր խնդիրներն իրենց լուծումն են գտել:
Նա հատուկ ընդգծել է Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատների շրջանակներում ՀՀ կառավարության պահանջի հիման վրա Եվրոպական դատարանի կողմից միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին որոշումները, որոնք վերաբերում են 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակչության, ինչպես նաև գերեվարված և պահվող անձանց նկատմամբ թույլ տրված կոնվենցիոն խախտումներին: Մինասյանը կարևորել է նաև ՄԻԵԴ-ի կողմից ընդունված միջանկյալ որոշումները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել «Լաչինի միջանցքով» անհրաժեշտ տեղաշարժը:
Կողմերը քննարկել են նաև Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի ՄԻԵԴ վճիռների կատարումը վերահսկելու առկա մեխանիզմները:
Տիկին Օ՛Լիրին բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարության բարեփոխումային հավակնոտ օրակարգը և գրանցված առաջընթացը և պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնելու համագործակցության շրջանակները՝ ՄԻԵԴ վճիռների լույսի ներքո ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ուղղությամբ բարեփոխումների իրականացման նպատակով»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Григор Минасян в Страсбурге провел встречу с председателем ЕСПЧ
Министр юстиции Армении Григор Минасян находится с двухдневным рабочим визитом во Французской Республике (Страсбург), сообщает пресс-служба Минюста.
Цель рабочего визита – обсуждение с высокопоставленными должностными лицами Совета Европы программы реформ министерства юстиции в рамках сотрудничества Армения-СЕ, в частности, совместных достижений, зафиксированных в области защиты прав человека, демократии, верховенства права, а также перспективы сотрудничества.
В рамках визита Григор Минасян встретился с председателем Европейского суда по правам человека Шифрой О’Лири.
Стороны обсудили решения суда о возбуждении дисциплинарных и исполнительных производства в связи с нарушением принятых Республикой Армения международных обязательств в области защиты прав человека в правовой системе.
Григор Минасян особо подчеркнул решения Европейского суда о применении промежуточных мер на основании требования правительства Армении в рамках исков Армении против Азербайджана, которые касаются нарушений конвенций в гражданского населения, а также плененных и удерживаемых Азербайджаном во время 44-дневной войны 2020 года, а также после нее. Минасян также отметил важность принятых ЕСПЧ промежуточных решений, согласно которым Азербайджан обязан обеспечить необходимое движение по Лачинскому коридору.
Стороны также обсудили существующие механизмы контроля Комитета министров Совета Европы за исполнением решений ЕСПЧ.
Г-жа О'Лири высоко оценила амбициозную повестку реформ министерства юстиции и зафиксированный прогресс, а также выразила готовность расширить сферу сотрудничества в целях осуществления реформ в сфере демократии, прав человека и верховенства права в свете постановлений ЕСПЧ.