Ի՞նչ ատոմակայան է կառուցվելու Հայաստանում
Այս տարվա մայիսի 2-ին Երևանում կայացել է «Ռոսատոմ» պետ​​կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի ժամկետի շահագործման կրկնակի երկարաձգման և  Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկների կառուցման հարցերը։ Ալեքսեյ Լիխաչովն ընդգծել է, որ Ռոսատոմը պատրաստ է առաջարկել ռուսական նախագծման ատոմակայաններ` ВВЭР ռեակտորներով, որոնք առանձնանում են բարձր անվտանգութայմբ և տնտեսական արդյունավետությամբ։
Այս հոդվածում մենք կփորձենք հնարավորինս պարզ բացատրել, թե ինչ է ВВЭР-ը և ինչու է այս տեսակի ռեակտորը համարվում անվտանգ:
Ինչպիսի՞ ռեակտորներ են լինում
Աշխարհում կան տարբեր տեսակի ռեակտորներ՝ ներառյալ հետազոտական, տրանսպորտային և էներգետիկական:
Հետազոտական ​​ռեակտորն օգտագործվում է հիմնարար և կիրառական գիտական ​​հետազոտությունների համար։
Տրանսպորտային ռեակտորներն օգտագործվում են ատոմային սառցահատների վրա։ Այսպիսի հզոր ծովային նավերը գործում են ամբողջ տարին սառույցով ծածկված ջրերում:
Էներգետիկական ռեակտորները՝ միջուկային ռեակտորներ են, որոնց հիմնական նպատակը էլեկտրական և ջերմային էներգիայի արտադրությունն է։ Նման ռեակտորներն օգտագործվում են ատոմակայաններում։ Հայաստանում արդեն 47 տարի ատոմակայան է գործում։ Հայկական ԱԷԿ-ը միակ ատոմակայանն է Հարավային Կովկասում, այն արտադրում է Հայաստանում արտադրվող ողջ էլեկտրաէներգիայի ավելի քան մեկ երրորդը։ Կայանը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի էներգետիկ համակարգում և երկրի ողջ սոցիալ-տնտեսական կյանքում։
Ի՞նչ է ВВЭР-ը
Այսօր աշխարհում ամենաանվտանգ և հուսալի տիպի էներգետիկական ռեակտորներից մեկը՝  ռուսական ВВЭР նախագիծն է՝ ջրա-ջրային էներգետիկական ռեակտոր: Այն հանդիսանում է միջուկային էներգետիկ կայանքների զարգացման ամենահաջող ճյուղերից մեկի ներկայացուցիչ։
Ռեակտորը՝ ջրով լցված ճնշման տակ գտնվող անոթ է, որտեղ ընկղմված են միջուկային վառելիք պարունակող հավաքներ։ Նրանց միջով անցնող ջրի հոսքը հեռացնում է առաջացած ջերմությունը։ Այլ երկրներում այս տեսակի ռեակտորների ընդհանուր անվանումն է PWR (Pressurized Water Reactor), որը համարվում է համաշխարհային միջուկային էներգիայի հիմքը։ Նման ռեակտորով առաջին կայանը՝ Շիպինգպորտ  ԱԷԿ-ը գործարկվել է ԱՄՆ-ում 1957 թվականին։ Առաջին ВВЭР-ը շահագործման է հանձնվել 1964 թվականին Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ի թիվ 1 էներգաբլոկում՝ առաջին սերնդի էներգետիկական ռեակտոր։ Հետագայում հայտնվեցին երկրորդ սերնդի ռեակտորներ, դրանք արդեն սերիական էին և կառուցվեցին ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ Հայաստանում։
ВВЭР-ը Հայաստանում
Հայկական ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը՝ ВВЭР-440 ռեակտորային կայանքով շահագործման է հանձնվել 1976 թվականի դեկտեմբերին, երկրորդը՝ 1980 թվականի հունվարի 5-ին։ ՀԱԷԿ-ը ԽՍՀՄ միակ կայանն էր, որը գտնվում է սեյսմիկ գոտում և հեռու է զգալի ջրային ռեսուրսներից։ Հենց այս պատճառով էլ արդիականացվեց ВВЭР-440 ռեակտորային կայանքը, և դրա В-270 մոդիֆիկացիան պատրաստվեց Հայաստանում ատոմակայան կառուցելու համար։
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցավ ավելի քան 7 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ (MSK-64): Ու թեև ատոմակայանը լիովին պահպանել է իր աշխատունակությունը, հանրապետության ղեկավարությունը որոշել է դադարեցնել ՀԱԷԿ-ի շահագործումը։ Հետագայում, հաշվի առնելով էներգետիկ իրավիճակը, տրանսպորտային հաղորդակցությունների շրջափակումը և սեփական էներգակիրների բացակայությունը, ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել «Վերականգնման աշխատանքներ սկսելու և Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործումը վերսկսելու մասին»: 1995թ.-ի նոյեմբերի 5-ին, ավելի քան 6 տարվա դադարից հետո, գործարկվեց ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկը։ Այս տեսակի ռեակտորների անվտանգության մասին խոսում է նաև ՄԱԿ-ում Հայաստանի ազգային էներգետիկ փորձագետ Արա Մարջանյանը. «Հայաստանում ապագա ատոմակայանի համար որպես նոր ռեակտոև դիտարկվում է ВВЭР տեխնոլոգիան։ ВВЭР ռեակտորներն ամբողջ աշխարհում ապացուցել են իրենց հուսալիությունն ու արդյունավետությունը: Մոտ 50 տարի հայկականին նման բլոկները հաջողությամբ շահագործվում են աշխարհի ավելի քան 10 երկրներում: Հետևաբար, այս տեսակի ռեակտորի ընտրությունը արդարացված է և ճիշտ։ Ժամանակին հատուկ Հայաստանի համար մշակվել է ВВЭР-440 ռեակտորային կայանի սեյսմակայուն տարբերակը, այսպես կոչված «В-270 արտադրանքը»։ Աշխատանքներն իրականացրել են ռուսական «Գիդրոպրես» ինստիտուտը և «Իժորի գործարանը»։ Դրանք տեղադրվել են Հայկական ԱԷԿ-ում։ Հիշեցնենք, որ 1988-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի ժամանակ Հայկական ԱԷԿ-ի ավտոմատացումը նույնիսկ չանջատեց էներգաբլոկները, իսկ կայանը շարունակեց բնականոն աշխատանքը։ Հարկ է նշել, որ էպիկենտրոնում ցնցումների ուժգնությունը կազմել է 9 բալ (MSK 64), իսկ ՀԱԷԿ-ի տարածքում՝ 5,5 բալ։ Այսօր մենք կարող ենք լիակատար վստահությամբ փաստել, որ Հայկական ԱԷԿ-ի համար ВВЭР ռեակտորների տեսակը և բուն ատոմակայանի տեղը ճիշտ են ընտրված»։
2021 թվականին ատոմակայանում իրականացվել են արդիականացման և վերազինման լայնածավալ աշխատանքներ, ինչի շնորհիվ նրա շահագործման ժամկետը երկարացվել է մինչև 2026 թվականը։ Այժմ ատոմակայանը թևակոխում է արդիականացման երկրորդ փուլ։ Նախատեսվում է իրականացնել կրկնակի երկարաձգման միջոցառումներ, որոնք կմեծացնեն ծառայության ժամկետը ևս 10 տարով՝ մինչև 2036թ.
Կարո՞ղ է ԱԷԿ-ը դիմակայել երկրաշարժին
Իհարկե, հաշվի առնելով տարածաշրջանի սեյսմիկ ակտիվությունը, այս խնդիրն ամենակարևորներից է։
1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ Հայկական ատոմակայանի սարքավորումները, ինչպես նաև շենքերն ու շինությունները դիմակայել են այն ցնցմանը, որը փորձագետների գնահատմամբ՝ ըստ կայանի գործիքների և մոտակա սեյսմիկ կենտրոնների ցուցումների, 6.25 բալ էր Ռիխտերի սանդղակով։ Շենքերի ամրությունն ապահովում էին հիդրավլիկ ամորտիզատորները, որոնք երկրաշարժի դեպքում միացնում էին հիմքը (մոնոսալիկ) և սարքավորումները՝ թույլ չտալով վերջիններիս շարժվել ցնցումների և իներցիայի ազդեցության տակ։ Սարքավորումների հուսալիությունը և անձնակազմի ճիշտ գործողությունները թույլ են տվել խուսափել վթարից, ինչպես նաև կանխել խուճապը բնակչության շրջանում։
Ժամանակակից սերնդի 3+ ռեակտորի դեպքում, նույնիսկ հոսանքազրկմամբ և ավերածությամբ ուժեղ երկրաշարժի դեպքում, նույն պաշտպանիչ համակարգերը թույլ չեն տա, որ ռադիոակտիվությունը դուրս գա ռեակտորի բլոկի սահմաններից։ Ռուսական դիզայնի 3+ սերնդի ԱԷԿ-ի բոլոր նախագծերը նախատեսված են MSK-64 սանդղակի 8 բալանոց երկրաշարժի դեպքում անվտանգությունն ապահովելու համար։ Պատյանի ամրացված պաշտպանիչ կառույցները, ինչպես նաև կախոցներն ու հենարանները, որոնք կանխում են շենքի սարքավորումների և ներքին կառուցվածքների վնասումը, թույլ են տալիս դիմակայել ամենաուժեղ ցնցումներին:
Ի՞նչն է ВВЭР-ին անվտանգ դարձնում
ВВЭР-1200 նախագիծը պատկանում է վերջին՝ 3+ սերնդի ռեակտորներին։ Սա ռուս գիտնականների առաջատար արտադրանքն է, որն այսօր ճանաչվել է համաշխարհային միջուկային հանրության կողմից որպես ամենաանվտանգը։
Ռուսական ռեակտորները համատեղում են ավտոմատ ակտիվ և պասիվ անվտանգության համակարգերը։ Ակտիվ՝ էներգիայի աղբյուր պահանջող, պասիվ՝ էներգիայի աղբյուր չպահանջող: ВВЭР-1200 նախագծում գիտնականներին հաջողվել է համատեղել բոլոր առկա գիտելիքները և կատարել փոփոխություններ, որոնք ցանկացած իրավիճակում ապահովում են պաշտպանություն՝ ռեակտորի շենքից դուրս ռադիոակտիվության արտանետումից:
Պասիվ անվտանգության համակարգերը, օրինակ, ներառում են կրկնակի երկաթբետոնե պատյան, որը տեղադրված է ռեակտորի բլոկի վերևում՝ գմբեթի տեսքով: Եթե ​​ռեակտորի սրահում ինչ-որ բան պատահի, ամբողջ ռադիոակտիվությունը կմնա այս հերմետիկ պատյանի ներսում։ Պատկերացրեք, որ ռեակտորին մատակարարվող ամբողջ ջուրը վերածվում է գոլորշու և, ինչպես թեյնիկի մեջ, այն ներսից կսեղմի պատերին և կափարիչին, բայց ներքին պատյանը կդիմանա այս ահռելի ճնշմանը։ Եթե ​​սպառնալիքը արտաքին է, ապա արտաքին պատյանն արդեն ի վիճակի է դիմակայել ավիավթարին, փոթորկին, պայթյունին և այլն։ Այսպիսով, էներգաբլոկի գմբեթը միշտ պատրաստ է հարված ընդունել ինչպես դրսից, այնպես էլ ներսից։
Ռեակտորի պարունակության կարևոր տարրը «հալոցքի թակարդն» է, որը նախատեսված է միջուկի գրեթե անհավանական հալման դեպքում։ Այն ունի հսկայական գավաթի ձև և լցված է նյութով, որը քիմիական ռեակցիայի մեջ է մտնում հալոցքի հետ և թույլ է տալիս գրեթե ակնթարթորեն հովացնել հալոցքը և բերել այն պինդ վիճակի։ Քանի որ «թակարդը» գտնվում է անմիջապես ռեակտորի տակ, ամենադժվար իրավիճակում սեփական քաշի տակ հալած զանգվածը կընկնի այս հրակայուն անոթի մեջ։ «Հալոցքի թակարդի» առկայությունը թույլ է տալիս երաշխավորել, որ նույնիսկ ամենաանհավանական իրավիճակներում քայքայման ռադիոակտիվ տարրերը կպահվեն հերմետիկ պատյանի սահմաններում:
Այսպիսով, ատոմակայանների կառուցման և շահագործման համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ ВВЭР-1200 նախագծի ընտրությունը հիմնավորված է անվտանգության և հուսալիության կարևորագույն գործոններով։

Какую АЭС построят в Армении?
2 мая текущего года в Ереване состоялась встреча генерального директора Госкорпорации «Росатом» Алексея Лихачева c Премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, на которой были обсуждены вопросы повторного продления срока эксплуатации Армянской АЭС и строительства новых атомных энергоблоков в Армении. Алексей Лихачев подчеркнул, что Росатом готов предложить АЭС российского дизайна с реакторами ВВЭР, отличающимися повышенной безопасностью и экономической эффективностью.
В этом материале мы постараемся максимально просто рассказать о том, что такое ВВЭР и почему данный тип реакторов считается безопасным.
Какие бывают реакторы?
В мире существуют различные виды реакторов, в том числе исследовательские, транспортные и энергетические.
Исследовательский реактор используется для проведения фундаментальных и прикладных научных исследований.
Транспортные реакторы применяются на атомных ледоколах. Эти мощные морские суда-атомоходы работают круглый год в покрытых льдом водах.
Энергетические реакторы – это ядерные реакторы, главным назначением которых является выработка электрической и тепловой энергии. Такие реакторы работают на атомных электростанциях. В Армении вот уже 47 лет действует АЭС. Армянская АЭС - единственная атомная станция на территории Южного Кавказа, она производит более трети всей электроэнергии, вырабатываемой в Армении. Станция играет важнейшую роль в энергосистеме Армении и всей социально-экономической жизни страны.
Что такое ВВЭР?
Одним из самых безопасных и надежных видов энергетических реакторов в мире на сегодня признан российский проект ВВЭР – водо-водяной энергетический реактор. Он является представителем одной из наиболее удачных ветвей развития ядерных энергетических установок.
Реактор представляет собой сосуд под давлением, заполненный водой, куда погружены кассеты, содержащие ядерное топливо. Проходящий сквозь них поток воды отводит выделяющееся тепло.
Общее название реакторов этого типа в других странах — PWR (Pressurized Water Reactor), считается основой мировой ядерной энергетики. Первая станция с таким реактором АЭС Шиппингпорт была запущена в США в 1957 году. Первый ВВЭР был введен в эксплуатацию в 1964 году на энергоблоке №1 Нововоронежской АЭС – энергетический реактор первого поколения. Позже появились реакторы второго поколения, они были уже серийными, и строились по всему миру, в том числе и в Армении.
ВВЭР в Армении
Первый энергоблок Армянской АЭС с реакторной установкой ВВЭР-440 был введён в эксплуатацию в декабре 1976 года, второй — 5 января 1980 года. ААЭС была единственной станцией в СССР, которая располагается в сейсмической зоне и находится далеко от значительных водных ресурсов. Именно по этой причине реакторная установка ВВЭР-440 была модернизирована, и к строительству АЭС в Армении была подготовлена ее модификация В-270.
7 декабря 1988 года в Армении произошло землетрясение силой свыше 7 баллов (MSK-64). И хотя атомная станция полностью сохранила свою работоспособность, руководство Республики приняло решение остановить работу ААЭС. В дальнейшем, учитывая энергетическую ситуацию, блокаду транспортных коммуникаций и отсутствие собственных энергоносителей, правительство Республики Армения приняло решение «О начале восстановительных работ и возобновлении эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС». 5 ноября 1995 года 2-й энергоблок ААЭС, находившийся в законсервированном виде более 6 лет, был запущен. О безопасности данного типа реакторов говорит и национальный эксперт по энергетике Армении в ООН Ара Марджанян: «В качестве нового реактора для будущей АЭС в Армении рассматривается технология ВВЭР. Реакторы ВВЭР доказали свою надежность и эффективность во всем мире. Вот уже почти 50 лет блоки, подобные нашему, с успехом эксплуатируются в более чем 10 странах мира. Следовательно, выбор этого типа реактора оправдан и верен. В свое время для Армении был специально разработан сейсмоустойчивый вариант реакторной установки ВВЭР-440, так называемое «изделие В-270». Работы велись российским институтом «Гидропресс» и «Ижорским Заводом». Они и были установлены на Армянской АЭС. Напомним, что во время разрушительного Спитакского землетрясения 1988 г. автоматика Армянской АЭС даже не отключила блоки, и станция продолжала работать в штатном режиме. Стоит отметить, что в эпицентре сила толчков составила 9 баллов (MSK 64), а на площадке ААЭС – 5,5 баллов. Сегодня можем с полной уверенностью утверждать – тип реакторов ВВЭР для Армянской АЭС, и сама площадка атомной станции, были выбраны верно».
В 2021 году на АЭС были проведены масштабные работы по модернизации и переоснащению, благодаря чему был продлен срок ее эксплуатации до 2026 года. Сейчас АЭС вступает во второй этап модернизации. Предстоит реализовать мероприятия по повторному продлению, что позволит увеличить срок эксплуатации еще на 10 лет - до 2036 года.
Выдержит ли АЭС землетрясение?
Конечно, с учетом сейсмоактивности в регионе этот вопрос один из самых важных.
Во время Спитакского землетрясения 1988 года оборудование Армянской атомной станции, а также здания и сооружения выдержали толчок, оценённый специалистами в 6,25 по шкале Рихтера, согласно показаниям станционных приборов и близлежащих сейсмических центров. Прочность зданий обеспечивалась гидроамортизаторами, которые в случае землетрясения связывали фундамент (моноплиту) и оборудование, не позволяя последнему перемещаться под воздействием толчков и инерции. Надёжность оборудования и правильные действия персонала позволили избежать аварии, а также паники среди населения.
В случае с современным реактором поколения 3+ даже при сильнейшем землетрясении с отключением электроснабжения и разрушениями те же защитные системы не позволят выйти радиоактивности за пределы реакторного блока. Все проекты АЭС поколения 3+ российского дизайна рассчитаны на обеспечение безопасности при землетрясении в 8 баллов по шкале MSK-64. Выдержать сильнейшие подземные толчки позволяют усиленные защитные конструкции оболочки, а также подвески и опоры, которые исключают повреждение оборудования и внутренних конструкций здания.
Что делает ВВЭР безопасным?
Проект ВВЭР-1200 относится к реакторам последнего поколения 3+. Это флагманский продукт российских ученых, признанный мировым атомным сообществом наиболее безопасным на сегодняшний день.
В российских реакторах сочетаются автоматические активные и пассивные системы безопасности. Активные — требующие наличия источника энергоснабжения, пассивные — не требующие источника энергии. В проекте ВВЭР-1200 ученым удалось совместить все имеющиеся знания и внести изменения, которые обеспечили защиту от выхода радиоактивности за пределы здания реактора при любых ситуациях.
К пассивным системам безопасности, к примеру, относится двойная железобетонная оболочка, установленная над реакторным блоком в форме купола. Если что-то случится в реакторном зале, вся радиоактивность останется внутри этой герметичной оболочки. Представьте, что вся поданная в реактор вода превратится в пар и, как в чайнике будет давить изнутри на стенки и крышку, но внутренняя оболочка выдержит это колоссальное давление. Если угроза внешняя, то уже внешняя оболочка способна выдержать падение самолета, ураган, взрыв и не только. Таким образом, купол энергоблока всегда готов принять удар как извне, так и изнутри.
Важным элементом защитной оболочки реактора является «ловушка расплава», которая предусмотрена на случай практически невероятного плавления активной зоны. Она имеет форму огромного кубка и заполнена материалом, который вступает с расплавом в химическую реакцию и позволяет практически мгновенно охладить расплав и перевести его в твердое состояние. Поскольку «ловушка» расположена прямо под реактором, то в самой сложной ситуации расплавленная масса под собственным весом упадет в этот огнеупорный сосуд. Наличие «ловушки расплава» позволяет гарантировать, что даже в самых маловероятных ситуациях радиоактивные продукты распада будут удержаны в пределах герметичной оболочки.
Таким образом, мировой опыт строительства и эксплуатации АЭС показывает, что выбор проекта ВВЭР-1200 обоснован важнейшими факторами безопасности и надежности.