Ըստ ՔՊ-ական պատգամավորի՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը հետաձգվել է Էրդողանի՝ Բաքու այցի պատճառով
13/06/2023 11:51
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության  պատգամավոր Արման Եղոյանը ենթադրում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը հետաձգվել է, քանի որ ադրբեջանական կողմն այս օրերին հյուր ունի:
«Մասնավորապես, Թուրքիայի նախագահն է պատրաստվում այցելել Բաքու, իմ կարծիքով, ուղղակի այդ օրերին իրենց արտգործնախարարը չէր կարող բացակայել երկրից», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Եղոյանը:
Հարցին՝ գուցե, ինչ-որ բա՞ն ունի Ադրբեջանը համաձայնեցնելու Էրդողանի հետ՝ ՔՊ-ական պատգամավորը պատասխանեց. «Հեռախոսով էլ կարելի է համաձայնեցնել, 21-րդ դարում ենք ապրում»:
Հիշեցնենք` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ գործընթացի քննարկումների հաջորդ փուլն արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով նախատեսվում էր հունիսին՝ ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք Վաշինգտոնում:

Арман Егоян считает, что встреча глав МИД Армении и Азербайджана была перенесена из-за визита Эрдогана в Баку
13/06/2023 12:33
Депутат парламента от правящей фракции «Гражданский договор» Арман Егоян полагает, что встреча глав МИД Армении и Азербайджана была перенесена из-за того, что азербайджанская сторона ждала визита Эрдогана.
«В частности, президент Турции собирается посетить Баку, на мой взгляд, их министр иностранных дел в эти дни просто не мог отсутствовать из страны», - сказал Арман Егоян в беседе с журналистами.
На вопрос, а может Азербайджану нужно согласовать что-то с Эрдоганом, депутат «Гражданского договора» ответил: «Можно согласовать и по телефону, мы живем в 21 веке».
Напомним, очередной этап обсуждений вокруг урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном на уровне глав МИД предусматривался в июне, в столице США –Вашингтоне.