Եթե պատերազմի վիճակում ենք ապրելու, ճանապարհն անիմաստ է լինելու. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանը կողմնակից է բոլոր ճանապարհների ապաշրջափակմանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Եթե մենք խոսում ենք  խաղաղության մասին, ապա սուր նախապայմաններ դնելը, լարվածությունը չիջեցնելու տրամաբանության մեջ հավերժ ապրելը…, եթե պատերազմի վիճակում ենք ապրելու, ճանապարհը, ինչ էլ ուզում է լինի, անիմաստ է լինելու, լավ կլինի, որ ադրբեջանական կողմն այս ամենը հասկանա», - նշեց նա:
Սիմոնյանը կարծում է, որ Ադրբեջանն ուզում է իրավիճակից ամեն ինչ հնարավորինս շատ ստանալ, ինչը հասկանալի է:
«Իրենք, ենթադրաբար, չեն ուզում կրկնել այն սխալները, որոնք մենք ունեցել ենք 1990-ականների սկզբին, միևնույն  ժամանակ, կարծում եմ, որ իրենք իրենց սխալներն ունեն ու շատ բաներ հաշվի չեն առնում, բայց դա պատմությունը ցույց կտա», - ասաց  ԱԺ նախագահը:
Նրա խոսքով՝  ռուսական կողմը նոյեմբերի 9-ի շրջանակում ունի պարտավորություններ, օրինակ, Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեությունը ապահովելու, ինչը չի կատարվում:
«Արդյո՞ք քաղաքական լծակներ կան, որ պետք է օգտագործվեն, այո՛, կան, արդյո՞ք ես գնահատում եմ, որ այդ քաղաքական լծակները մեր գործընկերոջ կողմից բավարար չափով չեն կիրառվում, այո՛, ես այդպես եմ համարում, կարելի է ավելի շատ քաղաքական լծակներ կիրառել, որ հարցը լուծվի», - ընդգծեց ԱԺ նախագահը:

Если мы будем жить в состоянии войны, дорога станет бессмысленной – Ален Симонян
Армения выступает за разблокирование всех коммуникаций, заявил сегодня журналистам спикер парламента Ален Симонян.
«Если мы говорим о мире, то зачем ставить жесткие предусловия, постоянно жить по логике сохранения эскалации… если мы будим жить в состоянии войны, то дорога, какой бы она ни была, станет бессмысленной. Было бы хорошо, чтобы азербайджанская сторона поняла это», - отметил он.
Симонян считает, что Азербайджан хочет получить как можно больше из сложившейся ситуации, что вполне понятно.
«Они, вероятно, не хотят повторить ту ошибку, которую мы допустили в начале 1990-х, однако в то же время считаю, что у них есть свои ошибки и они многого не учитывают, но это покажет история», - сказал Ален Симонян.
По его словам, у российской стороны есть обязательства в рамках заявления от 9 ноября, например, обеспечение беспрепятственного движения по Лачинскому коридору, что не выполняется.
«Есть ли политические рычаги, которые должны быть использованы? Да, есть. Считаю ли я, что эти политические рычаги не используются в достаточной мере нашим партнером? Да, я так считаю. Можно применить больше политических рычагов для решения вопроса», - подчеркнул председатель НС.