էրդողանական վարչախմբի պարագլուխն անհանգստացած է իրանական դիրքորոշումից. Վարդան Ոսկանյան
Թուրք-ադրբեջանական դաշինքը փաստացիորեն ձեռք չի քաշում զանգեզուրյան «միջանցք» եզրույթից, որն իրականում թուրանական միջանցք է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը՝ արձագանքելով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարությանը։
Թուրքիայի նախագահն այսօր հայտարարել էր, թե «Զանգեզուրի միջանցքը» Հայաստանի հետ խնդիր չէ։ ««Զանգեզուրի միջանցքը» խնդիր է Իրանի հետ։ Այսինքն՝ երկու մահմեդական երկրների միջև խնդիր։ Այն, որ Իրանը նման դիրքորոշում է ընդունում այս հարցում, հիասթափեցնում է և՛ Ադրբեջանին, և՛ մեզ», - ասել էր Էրդողանը։
«Խնդիրը վերաբերում է Թուրքիայի հեռագնա ծրագրերին. այս «միջանցքով» նախ միանալ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորմանը, այնուհետև ելք ապահովել իր համար դեպի Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններ, վտանգել Իրանի հյուսիս-արևմուտքը՝ փաստացիորեն այս պետությունը կտրելով թուրք-ադրբեջանական այլընտրանքից, որովհետև Հայաստանի հետ կապը և հայ-իրանական հազարամյակների սահմանն է, որ ապահովում է Իրանի համար այլընտրանքային ելք դեպի հյուսիս-արևմուտք, մյուս երկու ելքերը կամ Թուրքիայով են, կամ՝ Ադրբեջանով։ Ուստի, պարզ է, որ էրդողանական վարչախմբի պարագլուխը խիստ անհանգստացած է հատկապես իրանական անզիջում դիրքորոշումներից», - ասաց Վարդան Ոսկանյանը։
Իրանագետի խոսքով՝ այդ դիրքորոշումները չեն փոխվել և չեն կարող փոխվել, որովհետև Հայաստան-Իրան սահմանի կապը չապահովելու վերաբերյալ իրանական կողմի ամբողջ տեսլականը և դիրքորոշումը հանգում է Իրանի հոգևոր առաջնորդի հայտարարություններին։
Հիշեցնենք, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդը Էրդողանի հետ հանդիպմանը փաստացիորեն զգուշացրել էր, որ հայ-իրանական սահմանային հաղորդակցությունը չի կարող ընդհատվել և Հայաստան-Իրան սահմանը Իրանի համար կարմիր գիծ է։ Դա ավելի ուշ փաստել են նաև իրանցի պաշտոնյաները և դիվանագետները։
«Ակնհայտ է, որ թուրքական ամբողջ քաղաքականությունը միտված է լինելու Իրանի այս դիրքրորշումը փոխելուն, բայց այդ դիրքորոշումն անփոփոխ է, և իրանական տեսլականն այս հարցում կարմիր գիծ է։
Պատահական չէ, որ իրանցի փորձագետները խոսում են այն մասին, որ եթե  թուրք-ադրբեջանական տանդեմը փորձի որևէ փոփոխության ենթարկել հայ-իրանական հազարամյակների սահմանը, ապա գործ կունենա Իրանի հետ։ Դա ենթադրում է Իրանի ռազմական միջամտություն և ռազմական դիմակայություն», - նշեց Ոսկանյանը։
Հետևաբար, իրանագետի գնահատմամբ, այս հարցում Հայաստանը պետք է հստակորեն իր համար արձանագրի, որ ունի դաշնակից և այդ դաշնակցի հետ բազմակողմ հարաբերությունների ձևավորումը պետք է հիմնված լինի քաղաքակրթական դաշինքի վրա և ունենա ռազմավարական հեռանկար։
«Դա միայն օգուտ է բերելու ՀՀ անվտանգությունը։ Իսկ այդ անվտանգությունը մեզ համար պետք է դառնա թիվ մեկ օրակարգ, մնացյալ բոլոր օրակարգերը պետք է մղվեն երկրորդ պլան՝ ի համեմատություն Հայաստանի և Արցախի անվտանգության»։
Հարցին, թե Հայաստանի իրականացրած արտաքին քաղաքականության մեջ նկատելի՞ են իր թվարկածները՝ Վարդան  Ոսկանյանը պատասխանեց.
«Եթե նույնիսկ նման աշխատանքներ տարվում են, դրանք տեսանելի չեն։ Ենթադրում եմ, որ հիմնական խոչընդոտներից մեկն այն է, որ միգուցե Հայաստանի վրա որոշակի ճնշումներ կան, դիցուք՝ Արևմուտքի կողմից։ Գիտենք, որ Իրանը հավաքական Արևմուտքի կողմից դիտարկվում է  որպես ախոյան պետություն, բայց մենք պետք է նաև արևմտյան գործընկերների հետ աշխատելիս շատ հստակ արձանագրենք մեր կարմիր գծերը։ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն անսակարկելի հանգամանք է և մեզ համար ունի կենսական կարևորություն, հետևաբար, մենք չենք կարող հրաժարվել մեզ համար կենսական նշանակության խնդրից։ Իսկ այդ խնդրի ապահովումը շատ դեպքերում կապված է հայ-իրանական ռազմավարական դաշինքի ձևավորումից»։

Главарь эрдогановского режима обеспокоен иранской позицией – Вардан Восканян
Турецко-азербайджанский тандем фактически не отказывается от термина зангезурский «коридор», который в действительности является турецким коридором, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am иранист Вардан Восканян, касаясь заявления президента Турции Реджепа Эрдогана.
Президент Турции сегодня заявил, что «Зангезурский коридор» – это не проблема с Арменией. «Зангезурский коридор – это проблема с Ираном. Другими словами, проблема двух мусульманских стран. Тот факт, что Иран занимает по этому вопросу такую позицию, расстраивает и Азербайджан, и нас», - сказал Эрдоган.
«Проблема касается далеко идущих планов Турции: во-первых, соединиться этим «коридором» с так называемым искусственным образованием Азербайджан, затем обеспечить для себя выход в регион Центральной Азии, поставить под опасность северо-запад Ирана, фактически отрезав это государство от турецко-азербайджанской альтернативы, потому что связь с Арменией и именно тысячелетняя  армяно-иранская граница обеспечивает для Ирана альтернативный выход на север-запад, два других выхода либо через Турцию, либо через Азербайджан. Посему, ясно, что главарь эрдогановского режима крайне обеспокоен бескомпромиссной иранской позицией», - сказал Вардан Восканян.
По словам ираниста, эти позиции не изменились и не могут измениться, потому что все видение и позиция иранской стороны о нарушении связи Армения-Иран сводится к заявлениям духовного лидера Ирана.
Напомним, духовный лидер Ирана Али Хаменеи в ходе встречи с президентом Турции Реджепом Эрдоганом фактически предупредил, что Иран не допустит блокирования границы с Арменией граница Армения -Иран является для Ирана красной линией. Позже это констатировали также иранские должностные лица и дипломаты.
«Очевидно, что вся турецкая политика будет направлена на изменение позиции Ирана, но эта позиция останется неизменной, и иранское видение в этом вопросе – красная линия.
Неслучайно иранские эксперты говорят о том, что если турецко-азербайджанский тандем попытается подвергнуть изменению тысячелетнюю армяно-иранскую границу, то будут иметь дело с Ираном. Это предполагает военное вмешательства Ирана и военное противостояние», - отметил Восканян.
По оценке ираниста, в этом вопросе Армения должна четко зафиксировать для себя, что у нее есть союзник и формирование многосторонних отношений с этим союзником должно быть основано на цивилизационном союзе и иметь стратегическую перспективу:
«Это только принесет пользу безопасности Республики Армения. А эта безопасность должна стать для нас первоочередной повесткой, по сравнению с безопасностью Армении и Арцаха все остальные повестки должны отойти на второй план».
На вопрос, видит ли он вышеперечисленное перечисленное в проводимой властями Армении политике, Вардан Восканян ответил:
«Если даже проводятся такие работы, то они не видны. Предполагаю, что одна из основных препятствий в том, что на Армению оказывается определенное давление, к примеру, со стороны Запада. Мы знаем, что Иран рассматривается со стороны коллективного Запада как вражеское государство, но мы, работая с западными партнерами, должны также очень четко зафиксировать наши красные линии. Безопасность Республики Армения не поддаётся торгу и имеет для нас жизненную важность, следовательно, мы не можем отказаться от этой жизненно важной задачи. А обеспечение этой задачи во многом связано с формированием армяно-иранского стратегического союза».