Հայաստանում բացասական տրամադրություններ կան Փաշինյանի դեմ, և մինչև այսօր նա ոչ մի հետքայլ չի արել. Էրդողան
14/06/2023 15:19
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարևոր է համարել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ, այդ թվում՝ Ղարաբաղը։
«Սակայն, ինչպես արդեն ասացի, Հայաստանում բացասական տրամադրություններ կան Փաշինյանի դեմ։ Եվ սա շատ-շատ կարևոր կետ է։ Մինչ այսօր Փաշինյանը ոչ մի հետքայլ չի արել», - ասել է Էրդողանը՝ Ադրբեջան կատարած այցից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Նա նաև կարևոր քայլ է համարել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցն Անկարա։
«Դրական արձագանքելով թուրքական կողմի հրավերին՝ Փաշինյանը հաղթահարեց բազմաթիվ խոչընդոտներ և ընդդիմադիր տրամադրություններ՝ իր երկրում։ Ես առիթ ունեցա հակիրճ շփվելու նրա հետ արարողության ժամանակ։ Ես իմ երախտագիտությունը հայտնեցի Թուրքիա ժամանելու կապակցությամբ», - ասել է Թուրքիայի նախագահը։

В Армении есть негативные настроения против Пашиняна и до сегодняшнего дня он не сделал шага назад – Эрдоган
14/06/2023 14:53
Президент Турции Реджеп Эрдоган назвал важными слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о признании территориальной целостности Азербайджана.
«Однако, как я уже говорил ранее, в Армении есть негативные настроения против Пашиняна. И это очень и очень важный момент. До сегодняшнего дня Пашинян не сделал шага назад», - сказал Эрдоган, отвечая на вопросы журналистов после визита в Азербайджан.
Он также назвал важным шагом визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Анкару.
«Ответив позитивно на приглашение турецкой стороны, Пашинян преодолел в своей стране немало преград и оппозиционные настроения. Мне представилась возможность коротко пообщаться с ним в ходе церемонии. Выразил благодарность в связи с прибытием в Турцию», - сказал президент Турции.