Արայիկ Հարությունյանն աջ ու ձախ հայտարարում է, որ մենք ի վիճակի չենք 2025 թվականին ընտրություններ անցկացնել. մարդկանց մոտ խուճապ է ստեղծում. Մետաքսե Հակոբյան
14/06/2023 13:35
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը վերջին շաբաթներին ակտիվ հանդիպումներ է ունենում Արցախի տարբեր շրջանակների հետ։ Նա իր հարկի տակ ընդունում է քաղաքական գործիչներից մինչեւ զոհվածների ծնողների, մտավորականների, եւ այլոց։
Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ նոր չէ, որ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպումներ է ունենում տարբեր մարդկանց հետ.«Հունիսի 2-ին հանդիպում ունեցավ նաև Արցախի ԱԺ պատգամավորների հետ, որին նաև ես էի ներկա։ Առիթ եմ ունեցել որպես Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատի խորհրդի անդամ ևս հանդիպում ունենալ Հարությունյանի հետ՝ արդեն հունիսի 7-ին, այսինքն՝ մինչ Լաչինի ճանապարհի ակտիվ գործածումը և արդեն  ճանապարհի ակտիվ գործածումից հետո։
Ասեմ ձեզ, որ ունենալով ուրիշ հանդիպումներից տեղեկություն, Արայիկ Հարությունյանը բոլորին նույն բանն է ասում, կարծես,  ձայնագրած տեքստ լինի, որն անխափան եթեր  է գնում և բոլորին նույնն է նկարագրում։ Անցածից վերլուծություն է անում, իր տեսակետն է հայտնում և ապագայից խոսում։ Անկեղծ ասած, եթե ես չունենայի բավարար չափով ինֆորմացիա, եթե ես այս իրականության մեջ չլինեի, այլ սովորական կենցաղով ապրող քաղաքացի լինեի, միանշանակ խուճապի մեջ էի ընկնելու, որովհետև Արայիկ Հարությունյանի խոսքը խուճապի մեջ է գցում ցանկացածին, ով լսում է նրան»։
Պատգամավորը նաև ավելացրեց, որ նախագահը հանդիպման ժամանակ որևէ կոնկրետ պատասխան չի տվել ոչ մի հարցի, ինչն ավելի է խորացնում մարդկանց  շրջանում խուճապը.«Ես չեմ կարող ասել, թե նպատակը որն է, որ նա այդպես է վարվում, նման կերպ է ներկայացնում իրավիճակը, բայց ամեն դեպքում, այո՛, նրա հետ հանդիպումներից հետո մարդկանց մոտ մեծ խուճապ է առաջանում։
Մենք իրեն հանդիպել ենք, երբ Լաչինի ճանապարհը չէր գործում և, ճանաչելով իրեն, հասկանում էինք, որ ինչ-որ բան անելուց առաջ ուզում է տպավորություն ստեղծել, որ ինքը կարծիքներ է հավաքել։ Բայց նման բան չի եղել։ Ես կոնկրետ հարցեր եմ տվել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության վերաբերյալ, որ մենք բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ հիմա խնդրի առջև ենք կանգնած, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 9-ին հայտարարություն է ստորագրել, որտեղ 9-րդ կետում ասվում է, որ պետք է կոմունիկացիաների ապաշրջափակում տեղի ունենա, Փաշինյանն էլ հպարտությամբ ասում էր, որ Հայաստանը պետք է դառնա խաչմերուկ։
Իսկ ահա Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրենց մեկնաբանությունն ունեն այս կետի մասով, այն է՝ ստանալ «Զանգեզուրի միջանցքը»։ Եվ այն բոլոր խնդիրները, որոնց այսօր Արցախը բախվում է, պարզ է, որ կապված են 9-րդ կետի հետ։ ՀՀ իշխանությունները ժամանակին իրենց վրա պարտավորություն վերցնելով, որն իհարկե հակահայ պարտավորություն էր, այսօր, կարծես թե, չեն կատարում դրանք։ Ես Հարությունյանին հարց եմ տվել, թե արդյո՞ք ինքը երբևէ Նիկոլ Փաշինյանին հարցրել է՝ ինչու է ստորագրել այդ հայտարարությունը, եթե ինքն այդ 9-րդ կետի հետ համաձայն չի եղել։ Կամ՝ արդյո՞ք կարդացել է այդ կետը ստորագրելուց առաջ»։
Հակոբյանն ընդգծում է՝ Արայիկ Հարությանը ոչինչ չունի ասելու։ Բոլոր հարցերը նմանատիպ պատասխան են ստացել։
«Օրինակ, 2025 թվականին Արցախը կանգնելու է պետականությունը կորցնելու առջև, ելնելով այն հանգամանքից, որ մենք ունենալու ենք ընտրություններ, իսկ Արայիկ Հարությունյանն աջ ու ձախ հայտարարում է, որ մենք ի վիճակի չենք ընտրություններ կատարել, այդ  ժամանակ նա ռուս խաղաղապահների մանդատների երկարացման կամ չեղարկման հարցն է քննարկելու։
Մենք 2025 թվականի գարուն-ամառ ժամանակահատվածում կանգնելու ենք լուրջ խնդրի առջև։ Ես նրան հարց եմ տվել, որ նույնիսկ եթե պայմանավորված է անձով, ինքն արդյո՞ք չի գիտակցում, որ իրոք պետք է հրաժարական տա, հեռանա, որպեսզի մենք հասցնենք նոր կառավարություն ձևավորել, որը պատրաստ կլինի այդ մարտահրավերներին։ Այդ հարցին ևս չպատասխանեց։ Ես և իմ նման շատերը չենք վստահում իրեն և հարց եմ տվել, թե ի՞նչ ծրագրեր կան։ Նա պատասխանեց, որ ունեն ծրագիրը, որը մեզ չեն ներկայացնում։ Այդ պատասխանն ավելի է խուճապ առաջացնում մարդկանց մոտ, որովհետև այս իշխանությունը, հանձին նախագահի, բացարձակ վստահություն չունի և, հետևաբար, եթե իրենք ունեն ծրագրեր, որոնք մեզ չեն ասում, դա միանշանակ լավ չի ընդունվում»։

Араик Арутюнян говорит направо и налево, что мы не в состоянии провести выборы в 2025 году: он создает панику среди людей – Метаксе Акопян
14/06/2023 17:05
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян в последние недели проводит активные встречи с представителями различных кругов общественности. Он принимает у себя политических деятелей, родителей погибших, представителей интеллигенции и спортивных структур, работников сфер здравоохранения, градостроительства и т.д.
Депутат Национального собрания Арцаха Метаксе Акопян в беседе с корреспондентом Арцаха сказала, что не новость, что Араик Арутюнян встречается с различными людьми.
«2 июня он провел встречу также с депутатами парламента Арцаха, на которой я тоже присутствовала. У меня был повод встретится с Арутюняном и в качестве члена совета общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха» 7 июня, то есть, до активного задействования Лачинской дороги и уже после активного задействования этой дороги.
Обладая информацией о других встречах, скажу вам, что Араик Арутюнян всем говорит одно и тоже, как будто, записанный текст, который выходит в эфир и описывает одно и то же. Он делает выводы из произошедшего, высказывает свою точку зрения и говорит о будущем. Честно говоря, если бы у меня не было достаточной информации, если бы я не жила в этой реальности, а была бы обычным гражданином, то однозначно у меня началась бы паника, потому что слова Араика Арутюняна создают панику у любого, кто его слушает», - сказала Метаксе Акопян.
Депутат также отметила, что президент во время встречи не дал конкретного ответа ни на один вопрос, что еще больше усугубляет панику среди людей: «Я не могу сказать, какую цель преследует его поведение, почему так представляет ситуацию, но во всех случаях, да, после встречи с ним у людей начинается паника.
Мы встретились с ним, когда Лачинская дорога не действовала и, зная его, понимали, что до того, как сделать что-то, он хочет создать впечатление, что выслушал другие мнения. Но подобного не было. Я задала ему конкретные вопросы относительно трехстороннего заявления от 9 ноября, что все мы осознаем, что оказались перед проблемой, потому что Никол Пашинян 9 ноября подписал заявление, в пункте 9 которого говорится, что коммуникации должны быть разблокированы, при этом Пашинян с гордостью заявляет, что Армения должна стать перекрёстком.
Однако Азербайджан и Турция по-своему трактуют этот пункт, то есть, хотят получить «Зангезурский коридор». И ясно, что все те проблемы, с которыми сегодня сталкивается Арцах, связаны с пунктом 9. А власти Армении, в свое время взяв на себя обязательство, которое конечно является антиармянским, сегодня, кажется, не выполняют его. Я задала Арутюняну вопрос: спрашивал ли он когда-нибудь Никола Пашиняна о том, почему подписал это заявление, если он не был согласен с пунктом 9. Или читал ли он этот пункт до того, как подписать?».
Метаксе Акопян подчеркнула, что Араику Арутюняну нечего сказать. Все вопросы удостаиваются аналогичного ответа.
«Например, в 2025 году Арцах окажется перед потерей государственности, исходя из того обстоятельства, что у нас будут выборы, а Араик Арутюнян говорит направо и налево, что мы не в состоянии провести выборы, в это время он будет обсуждать вопрос продления или не продления мандата российских миротворцев.
Мы весной-летом 2025 года встанем перед серьезной проблемой. Я задала ему вопрос: осознает ли он, что должен подать в отставку, уйти, чтобы мы успели сформировать новое правительство, которое будет готово к этим вызовам. На этот вопрос он тоже не ответил. Я и многие такие как я не доверяем ему. Я спросила его о дальнейших программах, и он ответил, что у них есть программа, но не может представить нам. Такой ответ у людей вызывает еще больше паники, потому что эта власть в лице президента абсолютно не имеет доверия, следовательно, если есть программа, которую нам не представляют, значит, она однозначно не будет хорошо принята», - отметила депутат.