Քաղաքացիները քվեարկել են «Պատիվ ունեմ»-ին` լսելով, թե ինչ ձայն է գալիս Եռաբլուրում. Հայկ Մամիջանյանը՝ ՔՊ-ին
14/06/2023 11:15
Ազգային ժողովը քննարկում է Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի ընտրության հրացը:
ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցություններն այդ պաշտոնում առաջադրել են Անահիտ Սարգսյանի թեկնածությունը, որին ներկայացրեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը: Նա 2017-ից եղել է հանձնաժողովում:
ՔՊ-ական պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը Մամիջանյանից հետաքրքրվեց` 2017 թվականին Հայաստանում քանի՞ տնտեսական մենաշնորհ է եղել:  Նա ասաց, թե  երբ այս թեմայից խոսում է, առաջին բանը, որ հիշում է` բանանն է, նաև բենզինը՝ ակնարկելով Սերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստը:
«Ձեզ հայտնի՞ է` ձեր ներկայացրած թեկնածուն ի՞նչ գործունեություն է ծավալել հանձնաժողովի կազմում, ի՞նչ գործունեություն է ծավալել կոնկրետ մենաշնորհների հետ կապված», - հետաքրքրվեց Ալեքսանյանը:
Հայկ Մամիջանյանն էլ ի պատասխան ՔՊ-ականի՝ ասաց, թե շինծու դատական գործը բենզինի հետ կապված չի, այլ՝ դիզելի:
«Այդ շինծու դատական գործը Հայաստանի վրա նստել էր մի քանի միլիոն, դա այն գումարն է, որը դուք ներել եք այն վկային, որ ինքը չանցնի ԴԱՀԿ-ով, դա այն գումարն է,  որով նախագահ Սարգսյանի դեմ կեղծ ցուցմունք է տրվել: Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ում մենաշնորհներին` ես կրթությամբ տնտեսագետ չեմ ու չեմ կարող  հարցը երկար քննարկել, բայց պետք է արձանագրեմ մի փաստ` եթե  իմ հիշողությունը ինձ չի դավաճանում՝ 2018 թվականից ցայսօր բենզինի ներկրման չափաբաժինների հատվածում շատ քիչ փոփոխություն է եղել, նաև` շաքարավազի, նույնը վերաբերում է  նաև հացահատիկին,  բանանն էլ, դե, ձեր իշխանության սիմվոլն է», - արձագանքեց Մամիջանյանը:
Վահագն Ալեքսանյանը ևս մեկ հարց հնչեցրեց, նշեց՝ վերջերս օրինական ուժի մեջ մտավ վճիռ, որով «Պատիվ ունեմ» նախընտրական շտաբի պետը դատապարտվեց կաշառք տալու համար:
«Ինչքա՞ն եք վճարել քաղաքացիներին, որ ձեզ ընտրեն, որ դառնաք պատգամավոր, ընտրակաշառքի գինն ինչքա՞ն էր, պարո՛ն Մամիջանյան», - հետաքրքրվեց ՔՊ-ականը:
Հայկ  Մամիջանյանն էլ արձագանքեց` քաղաքացիները  քվեարկել են «Պատիվ ունեմ»-ին` իմանալով, լսելով, թե ինչ ձայն է գալիս Եռաբլուրում:
«Հիշելով, որ մինչև ձեր աղետալի իշխանությունը,  իրենք անվտանգ գնում էին մեր Արցախ, Սյունիք ու Մեղրի գնալուց քաղաքացիներն ինձ չէին զանգում ու ասում՝ «տալո՞ւ ա  մինչև շաբաթ-կիրակի, թե՞ հանգիստ գնանք», մեր իշխանության ժամանակ ԱԱԾ-ն հեռախոսահամար չէր տալիս գերի ընկնելու հետ կապված, այ դրա համար են մեզ քվեարկում», - ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը:

Граждане проголосовали за блок «Честь имею», увидев то, что происходит в военном пантеоне «Ераблур» – Айк Мамиджанян
14/06/2023 12:41
В парламенте Армении обсуждается вопрос избрания члена Комиссии по защите конкуренции.
Парламентские фракции «Армения» и «Честь имею» выдвинули на эту должность кандидатуру юриста Анаит Саркисян, которую представил руководитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян. Она с 2017 года является членом Комиссии.
Депутат правящей фракции «Гражданский договор» Ваагн Алексанян поинтересовался, сколько монополий было в Армении в 2017 году? Он сказал, что когда говорит об этой теме, то первое, о чем вспоминает, это бананы, а также бензин, намекая на возбужденное в отношении третьего президента Сержа Саргсяна уголовное дело.
«Вам известно, какую деятельность вела в составе Комиссии выдвинутый вами кандидат? Какую деятельность осуществляла в связи с конкретными монополиями?», - спросил Алексанян.
Айк Мамиджанян заявил в ответ, что это сфабрикованное дело связано не с бензином, а с дизелем.
«Это сфабрикованное дело обошлось Армении в несколько миллионов, это та сумма, которую вы простили тому свидетелю, который дал показания против Сержа Саргсяна. Что касается монополий в Армении, то я не экономист и не могу обсуждать этот вопрос, но должен констатировать один факт, если мне не изменяет память, то после 2018 года в сфере ввоза бензина мало что изменилось, то же самое касается рынка сахарного песка, зерна, а также символа вашей власти – банана», - заявил Айк Мамиджанян.
Ваагн Алексанян отметил, что недавно вступило в законную силу решение, согласно которому начальник предвыборного штаба блока «Честь имею» осужден за дачу взятки.
«Сколько вы заплатили гражданам, чтобы вас избрали? Каков размер избирательной взятки, господин Мамиджанян?» - спросил он.
Айк Мамиджанян ответил, что граждане проголосовали за блок «Честь имею», увидев то, что происходит на военном пантеоне «Ераблур».
«Помня о том, что до вашей катастрофической власти, они безопасно ездили в Арцах, перед тем как поехать в Сюник и Мегри не звонили и не спрашивали меня: ″можем спокойно поехать или собирается сдать до субботы-воскресенья″, при нашей власти СНБ не давала гражданам номер телефона, по которому нужно звонить, если попал в плен, за нас проголосовали именно поэтому», - сказал Айк Мамиджанян.