Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրենց քաղաքականությունը կոշտացնում են․ Սրա մասին պետք է մտածենք․ Դավիթ Բաբայան
15/06/2023 19:45
Ադրբեջանն ի չիք է դարձնում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը՝ ցույց տալով, որ ինչ ուզեն՝ կանեն, նշել է Արցախի ԱԳ նախկին նախարար, Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
«Ադրբեջանի նման վարքագիծը պայմանավորված է մի քանի հանգամանքով: Էրդողանն այցելեց Ադրբեջան, գոտեպնդեց: Տեսնում ենք նաև ժողովրդավարական հանրության այլասերված լինելը, որոնք որևէ կերպ չեն արձագանքում Արցախի շուրջ կատարվող գործընթացներին, հակառակը՝ գոտեպնդում են ոչ ժողովրդավարական երկրի ագրեսիան ժողովրդավարական երկրի նկատմամբ:
Այս ամենը առիթ է հանդիսանում, որպեսզի Ադրբեջանը  Թուրքիայի հետ մեկտեղ իրենց քաղաքականությունը կոշտացնեն: Միամիտ կլիներ մտածելը, որ իրենք չպետք է դա անեն: Սրա մասին պետք է մտածենք, իսկ որոշ խելոքներ խոսում են երաշխիքների մասին»,- գրել է Դավիթ Բաբայանը:

Азербайджан и Турция ужесточают свою политику: вот об этом надо думать – Давид Бабаян
Азербайджан фактически аннулирует соглашение от 9 ноября 2020 год, показывая, что они будут делать все, что захотят, написал в своем Telegram- канале советник президента Республики Арцах Давид Бабаян.
«Такое поведение Азербайджана обусловлено рядом обстоятельств. Эрдоган посетил Азербайджан и оказал своим братьям поддержку. Мы также видим вырождение демократического сообщества, которое никак не реагирует на процессы, происходящие вокруг Арцаха, наоборот, поддерживает агрессию недемократической страны против демократической страны.
И все это дает очередной повод для Азербайджана и Турции ужесточить свою политику. Было бы наивно думать, что они не должны так поступать. Вот об этом надо думать, а не о гарантиях, которыми постоянно апеллируют некоторые умники», - отметил Давид Бабаян.