«Հրապարակ». ԱԺ ընդդիմության երեկվա պահվածքը քննարկումների առիթ դարձավ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ ընդդիմության երեկվա պահվածքը քննարկումների առիթ դարձավ. «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը ձեռնպահ քվեարկեց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի նախաձեռնությանը, որով խստացվում են պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման կանոնների խախտման համար տույժերի չափերը: Նախագիծն ընդունվեց 91 կողմ, 6 ձեռնպահ ձայներով։ «Պատիվ ունեմ»-ից հարկ չհամարեցին հրապարակային պարզաբանել իրենց դիրքորոշումը: Սկսեցին վարկածներ շրջանառվել, թե ՊՈՒ-ականների «ձեռնպահ»-ի պատճառը ՔՊ-ի «կողմն» է, այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանի թիմակիցները չեն կարող մի բանին կողմ լինել, որին ՔՊ-ականներնն են կողմ։ Սակայն մենք պարզեցինք, որ սա ընդդիմադիր խմբակցության դիրքորոշման հարցում միայն կիսով չափ է դեր խաղացել։ Քվեարկությունից հետո 2 ֆրակցիաները խոսակցություն են ունեցել, որից մանրամասներ են մեզ հայտնի դարձել:
Պարզվում է՝ ՊՈւ-ականները նիստի ժամանակ են տեղեկացել, որ գործընկեր ուժը նման նախագիծ է ներկայացրել, մինչդեռ նախկինում, որպես կանոն, համատեղ քննարկել են ներկայացվելիք նախագծերը, փոխադարձ աջակցություն ակնկալել։ Եվ քանի որ տևական ժամանակ է՝ ընդդիմադիրները շարքային նախագծեր չեն ներկայացնում, միայն հանդես են գալիս անվտանգային խնդիրներից և հետպատերազմական իրավիճակից բխող նախաձեռնություններով, ՊՈՒ-ականներն անակնկալի են եկել և որոշել են ձեռնպահ քվեարկել։ Սակայն մեզ վստահեցրին, որ այս բացթողումն առաջիկայում կշտկվի։ Մի բան ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի փոխհարաբերություններն ուղիղ ազդում են թիմակիցների պահվածքի վրա: Իսկ նրանց միջև կապն ակնհայտորեն խզվել է»։

«Грапарак»: Вчерашнее поведение оппозиции в НС стало поводом для обсуждений
Газета «Грапарак» пишет, что вчерашнее поведение оппозиции в парламенте стало поводом для обсуждений. Фракция «Честь имею» воздержалась во время голосования по законодательной инициативе депутата от блока «Армения» Лилит Галстян, согласно которой ужесточаются размеры штрафов за нарушение правил охраны историко-культурных памятников. Проект был принят 91 голосом «за», 6 воздержались.
«Фракции «Честь имею» не посчитала нужным объяснить свою позицию. Начали муссироваться версии о том, что причиной такого поведения фракции «Честь имею» является тот факт, что правящий «Гражданский договор» проголосовал «за» документ, а члены команды Сержа Саргсяна не могут поддержать то, что поддерживают депутаты «Гражданского договора». Однако, мы выяснили, что в вопросе позиции оппозиционной фракции это сыграло лишь частичную роль. После голосования между депутатами двух фракций состоялся разговор, подробности которого стали известны нам.
Оказывается, фракция «Честь имею» узнала об этом проекте лишь во время заседания, в то время как раньше, как правило, представляемые проекты совместно обсуждались, ожидалась взаимная поддержка. И поскольку уже длительное время оппозиционеры не представляют других инициатив и выступают только с проектами, связанными с вопросами безопасности послевоенной ситуацией, депутаты фракции «Честь имею» были удивлены и решили воздержаться от голосования. Но нас заверили, что это упущение будет исправлено в ближайшее время. Одно очевидно, что отношения между Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном напрямую влияют на поведение членов их команд. А связь между ними явно прервана», - пишет газета.