Մարտունու շրջանի գյուղական համայնքների շուրջ 160 բնակիչներ օգտվել են առաջնային բուժօգնության շարժական ծառայություններից. կգործարկվի շարժական երկրորդ բրիգադը
15/06/2023 15:19
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ Արցախում շուրջ մեկ ամիս առաջ մեկնարկած առողջապահական ծրագրի շրջանակում Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն, Կարմիր Շուկա, Հաղորտի, Բերդաշեն, Սոս գյուղական համայնքների շուրջ 160 բնակիչներ հնարավորություն են ունեցել օգտվել առաջնային բուժօգնության շարժական ծառայություններից:
Բժշկական շարժական բրիգադը՝ հատուկ մասնագիտական վերապատրաստում անցած ընտանեկան բժիշկները ժամանակակից սարքավորումներով կահավորված ավտոմեքենայով այցելել են համայնքներ և տեղում բնակիչներին մատուցել թերապևտիկ ծառայություններ, իրականացվել է նաև ընդհանուր սկրինինգ և լաբորատոր հետազոտություններ, առավել տարածված վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների հայտնաբերում, կառավարում և դրանց վերահսկում:
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության այս ծրագրի հիմնական գործընկերներն առողջապահական ոլորտում գործունեություն ծավալող «ՀԵՆԱՐ» բարեգործական հիմնադրամը և «Santé Arménie» միավորումն են: Ծրագիրն իրականացվում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության համագործակցությամբ:
«Ծրագիրը ընդամենը մեկ ամսից ավելի է, ինչ մեկնարկել է, բայց արդեն շոշափելի արդյունքներ է արձանագրել: Այն մշակվեց շրջափակման ընթացքում, երբ հատկապես սուր էր վառելիքի խնդիրը, և մեր համայնքների բնակիչները հնարավորություն չունեին առաջնային բուժօգնության ծառայությունների համար ամեն անգամ հասնել Ստեփանակերտ: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Արցախի առողջապահության նախարարության հետ: Շարժական բրիգադն այցերն իրականացնում է նախարարության կողմից ներկայացված ժամանակացույցով: Հաշվի առնելով ծրագրի արդյունավետությունն ու դրական արձագանքը՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունն իր նվիրատուների աջակցությամբ հուլիսից նախատեսում է գործարկել արդեն երկրորդ շարժական բրիգադը, որը կսկսի ծառայություններ մատուցել նաև մյուս շրջաններում»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը։
«Այս ընթացքում մենք ավելի շատ մատուցել ենք ընդհանուր թերապևտիկ ծառայություններ, իրականացրել սրտանոթային համակարգի հետազոտություններ, խորհրդատվություն տրամադրել և բուժօգնություն ցուցաբերել: Եվս մեկ նոր շարժական բրիգադը կօգնի ավելի մեծ ծավալով ծառայություններ մատուցել, ինչն այս իրավիճակում կենսական կարևորություն ունի մեր գյուղաբնակ բնակչության համար»,- նշել է շարժական բրիգադի բժիշկ Արամ Գևորգյանը:
«Առաջին շարժական բրիգադն սկսեց Մարտունու հինգ համայնքներից, շուրջ մեկ ամսվա ընթացքում ամեն օր այցեր են կատարվել, և ակնհայտ է, որ բնակչությունն այսպիսի ծառայության կարիքը շատ ունի: Մեքենան հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով, և դա թույլ է տալիս տեղում համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերել: Մենք ուրախ ենք, որ կարողացել ենք մաս դառնալ այս կարևոր ծրագրին ու իրական աջակցություն ցուցաբերել առանց այդ էլ շրջափակման ծանր իրավիճակին դիմակայող բնակչությանը»,- ասել է Արցախում «ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Յուրի Ասրիյանը:
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը ձեռնարկում և իրագործում է Արցախի և Սյունիքի զարգացման նախագծեր՝ համագործակցելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների, ինչպես նաև տեղական, միջազգային և մասնավոր այլ կազմակերպությունների հետ։ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը հիմնադրել են Ռուբեն Վարդանյանը և նրա գործընկերները։

Более 160 жителей сельских общин Мартунинского района воспользовались услугами мобильной первичной медицинской помощи
15/06/2023 12:32
В рамках стартовавшей по инициативе агентства территориального развития «Мы – наши горы» в Арцахе почти месяц назад программы здравоохранения более 160 жителей сельских общин Мюришен, Кармир Шука, Ахорти, Бердашен Мартунинского района имели возможность воспользоваться услугами мобильной первичной медицинской помощи.
Мобильная медицинская бригада – прошедшие специальную профессиональную переподготовку семейные врачи, на оснащённом современными медицинскими приборами автомобиле посещали общины и на месте оказывали жителям общин терапевтические услуги, осуществляли также общий скрининг и лабораторные исследования, выявление, ведение и контроль наиболее распространённых инфекционных и неинфекционных болезней.
Основными партнёрами этой программы агентства «Мы – наши горы» являются ведущие деятельность в сфере здравоохранения благотворительный фонд HENAR и объединение «Santé Arménie». Программа осуществляется в сотрудничестве с Министерством здравоохранения Республики Арцах.
«Программа стартовала больше месяца назад, но уже зарегистрировала ощутимые результаты. Она была разработана во время блокады, когда особенно остро стояла проблема топлива, и жители нашей общины не имели возможности каждый раз ездить в Степанакерт за получением услуг первичной медицинской помощи. Мы тесно сотрудничаем с Министерством здравоохранения Арцаха. Мобильная бригада осуществляет свои визиты по графику, представленному Министерством здравоохранения. Учитывая эффективность программы и позитивный отклик, агентство «Мы – наши горы» при содействии своих спонсоров с июля планирует задействовать уже вторую мобильную бригаду, которая начнёт оказывать услуги в других районах», - сказал руководитель социальных проектов агентства территориального развития «Мы – наши горы» Армен Маргасарян.
«За это время мы больше оказывали услуг общего терапевтического характера, осуществляли исследования сердечно-сосудистой системы, предоставляли консультации и оказывали медицинскую помощь. Ещё одна мобильная бригада поможет оказывать услуги в большем объёме, что в нынешних условиях имеет жизненно важное значение для наших сельских жителей», - отметил врач мобильной бригады Арам Геворгян.
«Первая мобильная бригада начала с пяти общин Мартунинского района, каждый день больше чем в течение месяца совершались поездки, и очевидно, что население очень нуждается в подобных услугах. Автомобиль оснащён современным оборудованием, и это даёт возможность на месте оказать соответствующую медицинскую помощь. Мы рады, что смогли стать частью этой важной программы и оказывать реальную помощь жителям сёл, которые и без того находятся в тяжёлой ситуации», - сказал представитель фонда HENAR в Арцахе Юрий Асриян.
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» инициирует и реализует проекты развития Арцаха и Сюника, сотрудничая с правительствами Республики Арцах и Республики Армения, а также с местными, международными и частными организациями. Агентство территориального развития «Мы – наши горы» основали Рубен Варданян и его партнёры.