«Ժողովուրդ». ՔՊ-ականները Փաշինյանի հետ հստակեցրել են քաղաքական ժողովի օրակարգը. Ինչ հարցեր են լինելու օրակարգում
15/06/2023 09:38
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել է, որ հունիսի 16-ին, 17-ին ՔՊ-ականները քաղաքական ժողով են անելու Դիլիջանում՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ:
Երկարատև բանակցություններից հետո ՔՊ-ականները երկուշաբթի օրը տեղի ունեցած վարչության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հստակեցրել են քաղաքական ժողովի օրակարգը: Այսպիսով, ՔՊ-ական մեր աղբյուրներից տեղեկացանք, որ քաղաքական ժողովի օրակարգում հիմնականում լինելու են ավագանու ընտրությունների մասնակցության հետ կապված հարցերը:
Բանն այն է, որ ՔՊ-ականները գրեթե կասկած չունեն, որ իրենց թեկնածուն՝ Տիգրան Ավինյանը, հաղթելու է, բայց, մյուս կողմից, իշխանականներն իրենց առջև նպատակ են դրել գոնե ֆորմալ մրցակցային ֆոն ապահովել Ավինյանի համար, որպեսզի, նախ, միջազգային հանրությունը հերթական զեկույցը չգրի իրենց ոչ ժողովրդավար լինելու մասով, ապա ընդդիմությանը խոսելու առիթ չտան, թե ոչ հավասար պայմաններում են անցել ընտրությունները:
ՔՊ քաղաքական ժողովի օրակարգում լինելու են կուսակցության մարտավարության, մարզային կառույցների գործունեության հետ կապված հարցերը: Անվտանգային հարցերը նույնպես լինելու են քաղաքական ժողովի օրակարգում, բայց ինչպես ՔՊ-ական մեր աղբյուրները փոխանցեցին, առաջնային լինելու են քաղաքական և ներկուսակցական հարցերը: Ինչպես մեզ փոխանցեցին, նաև քաղաքական ժողովի հրավիրյալների ցանկը դեռ վերջնական հստակեցված չէ. դրա շուրջ դեռ քննարկումներ են գնում»։

«Жоховурд»: Члены «Гражданского договора» согласовали с Пашиняном повестку предстоящего собрания
Газета «Жоховурд» пишет, что 16 и 17 июня правящая партии «Гражданский договор» проведет в Дилижане политическое собрание под руководством Никола Пашиняна.
«После длительных обсуждений члены «Гражданского договора» в понедельник уточнили с Николом Пашиняном повестку собрания на заседании правления партии. Как сообщают наши источники в «Гражданском договоре», в повестку заседания будут включены вопросы, касающиеся в основном выборов в Совет старейшин Еревана.
Дело в том, что в «Гражданском договоре» практически не сомневаются в победе своего кандидата Тиграна Авиняна, но, с другой стороны, в правящей партии поставили перед собой задачу обеспечить, хотя бы формально, конкурентный фон для Авиняна, чтобы, во-первых, избежать очередного негативного доклада международного сообщества относительно своей недемократичности, и во-вторых, не дать повод оппозиции говорить о том, что выборы прошли в неравных условиях.
В повестку политического собрания партии будут включены вопросы, связанные с тактикой партии, деятельностью территориальных структур, безопасностью, но как утверждают наши источники, приоритетными будут политические и внутрипартийные вопросы. Не утвержден также список приглашенных: обсуждения еще продолжаются», - пишет газета.