Ադրբեջանը շարունակում է խորացնել Արցախի շրջափակումը. Սեյրան Օհանյան
Ադրբեջանը շարունակում է ճնշումներ գործադրել թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի վրա, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
«Հակարիի կամրջի հատվածում Ադրբեջանը շարունակում է խորացնել Արցախի շրջափակումը, որովհետև առաջ գալով` տվյալ հատվածում իրենք  փորձում են ինքնուրույն սահմանազատում կամ սահմանագծում իրականացնել: Լավ է, որ հայկական կողմը կարողացել է կանխել, հետ շպրտել, բայց եթե, օրինակ, Տեղ գյուղի մյուս հատվածների նման լիներ, մենք դժվար իրավիճակում կհայտնվեինք», - ասաց նա:
Օհանյանի խոսքով` ՀՀ զինված ուժերի, ԱԱԾ-ի խնդիրն է միշտ մարտունակ վիճակում լինել, միշտ կանխարգելել  բոլոր միջադեպերն  ու առաջընթացով մտածել հետագա բոլոր գործողությունների համար:
Պաշտպանության նախակին նախարարը կարծում է, որ եթե ադրբեջանցիները դրոշ են դրել, դրանով ընդգծել են  Ադրբեջանի սահմանը: Դա, Օհանյանի խոսքով, առաջխաղացման փորձ է:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծեց` պետք է հասկանալ, որ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունը պետք է լինի մեր գերխընդիրը:

Азербайджан продолжает усугублять блокаду Арцаха – Сейран Оганян
Азербайджан продолжает оказывать давление и на Армению, и на Арцах, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян.
«Азербайджан продолжает усугублять блокаду Арцаха на участке моста Хакари, потому что, продвигаясь в этом направлении они пытаются самостоятельно провести делимитацию или демаркацию. Хорошо, что армянская сторона смогла предотвратить это, отбросить назад азербайджанских военнослужащих. Если бы, к примеру, произошло то, что случилось на других участках села Тех, мы оказались бы в сложной ситуации», - сказал он.
По словам Оганяна, задача Вооруженных сил Армении, СНБ всегда находится в боеспособном состоянии, всегда предотвращать все инциденты и думать наперед о всех дальнейших действиях.
Бывший министр обороны считает, если азербайджанцы устанавливают свой флаг, тем самым они подчеркивают границу Азербайджана. По словам Оганяна, это попытка продвижения.
Сейран Оганян подчеркнул, что нужно понять, что безопасность Арцаха и Армении должна быть нашей сверхзадачей.