Ադրբեջանի վարքագիծը սրում է իրավիճակը. Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազին
Հունիսի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել հերթական եռակողմ հանդիպումը՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի մասնակցությամբ:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Իգոր Կրասնովին կրկին նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու համար: Դրա հետ մեկտեղ, սակայն, Աննա Վարդապետյանը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության հումանիտար պահանջներն Ադրբեջանի կողմից լիարժեք չկատարելու, իրավիճակն էսկալացնելու փորձերի կապակցությամբ։
«Հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանի Հանրապետությունում շարունակում են պահվել հայ ռազմագերիներ, որոնցից 33-ը դատապարտվել են։ Առկա են նաև ուղղակի ապացույցներ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից երկու հայ զինծառայողերի առևանգման մասին։ Ընդ որում, մի շարք անձանց Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձնելը մերժելը ադրբեջանական կողմը պատճառաբանում է այն հանգամանքով, որ այդ անձինք հայտնվել են Ադրբեջանում հայտարարության ստորագրումից հետո, մինչդեռ հայկական կողմն ամբողջ ծավալով կատարել է հայտարարության 8-րդ կետի պահանջները»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազն անդրադարձել է նաև վերջին օրերին տեղի ունեցած դեպքերին՝ Երասխ բնակավայրի մոտ և Տեղի հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայկական դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների ուղղությամբ բացած կրակին՝ ընդգծելով, որ դրանք դատապարտող հստակ գնահատականի բացակայության, Ադրբեջանում պահվող անձանց չվերադարձնելու, ինչպես նաև հայտարարությունից բխող այլ պայմանավորվածությունները չկատարելու ուղղակի հետևանք են։
«Ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և ստանձնած պարտավորությունների կատարումը թույլ կտար խուսափել նման դեպքերից։ Ադրբեջանի վարքագիծը ոչ միայն չի նպաստում հայտարարության դրույթների իրագործմանը, այլև հակասում է այդ փաստաթղթի նպատակներին և իմաստին՝ էլ ավելի սրելով իրավիճակը»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպման ավարտին վերահաստատել է Հայաստանի առաջնահերթությունը՝ ուղղված մարդասիրական պահանջների կատարմանը և շեշտել, որ այդ պահանջներն առ այսօր Ադրբեջանի կողմից ամբողջությամբ կատարված չեն:

Поведение Азербайджана обостряет ситуацию: Анна Вардапетян встретилась с генпрокурором Азербайджана
15 июня в Санкт-Петербурге состоялась очередная трехсторонняя встреча с участием генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян, генерального прокурора Российской Федерации Игоря Краснова и генерального прокурора Азербайджанской Республики Кямрана Алиева.
Анна Вардапетян поблагодарила Игоря Краснова за очередную организацию встречи в таком формате. Вместе с тем, однако, Анна Вардапетян выразила обеспокоенность невыполнением Азербайджаном в полном объеме гуманитарных требований Трехстороннего заявления, подписанного лидерами Республики Армения, Российской Федерации и Азербайджанской Республики 9 ноября 2020 года, и попытками обострить ситуацию.
«С момента подписания Трехстороннего заявления в Азербайджанской Республике продолжают удерживаться армянские военнопленные, 33 из них осуждены. Имеются также прямые доказательства похищения вооруженными силами Азербайджана двух армянских военнослужащих. При этом отказ азербайджанской стороны в возвращении ряда лиц в Республику Армения аргументируется тем обстоятельством, что эти лица оказались в Азербайджане после подписания заявления, а армянская сторона полностью выполнила требования пункта 8 заявления», - сказала Анна Вардапетян.
Генеральный прокурор Армении также сослалась на произошедшие в последние дни инциденты, обстрел азербайджанскими вооруженными силами армянских позиций и гражданских объектов в районе населенного пункта Ерасх и в районе Тех, подчеркнув, что это прямое следствие отсутствия четкой оценки, осуждающей их, невозвращения лиц, содержащихся в Азербайджане, а также невыполнения других договоренностей, вытекающих из заявления.
«Выполнение достигнутых договоренностей и взятых на себя обязательств позволит избежать подобных случаев. Поведение Азербайджана не только не способствует реализации положений заявления, но и противоречит целям и смыслу этого документа, еще больше обостряя ситуацию», - подчеркнула Анна Вардапетян.
В завершение встречи генеральный прокурор Армении подтвердила приоритет Республики Армения в выполнении гуманитарных требований и подчеркнула, что эти требования не были полностью выполнены Азербайджаном.