Ամբողջությամբ դադարել են նաև դեղորայքի ու բժշկական պարագաների սահմանափակ մատակարարումները Արցախ, որոնք իրականացվում էին բացառապես Կարմիր խաչի կողմից
16/06/2023 17:13
Հունիսի 15-ին Արցախ-Հայաստան սահմանագծին՝ Հակարիի կամրջի մոտ տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի պատճառով Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքում ապօրինի գործող ադրբեջանական անցակետում երեկվանից արգելվել է, ի թիվս բոլոր հումանիտար փոխադրումների, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչի հետևանքով այս երկու օրվա ընթացքում հնարավոր չէ եղել կազմակերպել նախատեսված 102 անձի տեղափոխություն (52-ը՝ Արցախից Հայաստան, 50-ը՝ Հայաստանից Արցախ):
Այդ մասին տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, երեկ առավոտյան ԿԽՄԿ մեքենաները 25 բուժառուի և նրանց հարազատների տեղափոխում էին Հայաստան, սակայն Քաշաթաղի միջանցքում գործող ապօրինի անցակետում ադրբեջանական կողմն արգելել է նրանց հետագա տեղաշարժը, ինչի հետևանքով մեքենաները վերադարձել են Ստեփանակերտ՝ միևնույն ժամանակ չկարողանալով կազմակերպել Գորիսից Ստեփանակերտ ևս 25 բուժառուների ու հարազատների վերադարձն Արցախ:
Այսօր նախատեսված էր նաև 27 բուժառուների և նրանց հարազատների տեղափոխումը ՀՀ մասնագիտական բժշկական կենտրոններ՝  անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համար, ինչպես նաև 25 բուժառուների և նրանց հարազատների վերադարձը դեպի Արցախ:
Բոլոր հումանիտար բեռնափոխադրումների խափանման պայմաններում, բնականաբար, ամբողջությամբ դադարել են նաև դեղորայքի ու բժշկական այլ պարագաների սահմանափակ մատակարարումները դեպի Արցախ, որոնք իրականացվում էին բացառապես Կարմիր խաչի կողմից: Արդյունքում օրեցօր կրճատվում են բուժհաստատություններում առկա առանց այն էլ սուղ պաշարները՝ լրացուցիչ ռիսկի տակ դնելով քաղաքացիների պատշաճ բուժսպասարկումը»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Поставки медикаментов в Арцах постностью прекращены – Минздрав Арцаха
Из-за азербайджанской провокации, имевшей место 15 июня на границе Арцах – Армения, у моста Хакари, Азербайджан запретил все гуманитарные пассажирские и грузовые перевозки по Кашатакскому (Лачинскому) коридору, в том числе передвижение машин Международного Красного креста с больными из Арцаха, в результате чего за последние два дня невозможно было организовать транспортировку 102 лиц (52 – из Арцаха в Армению, 50 – из Армении в Арцах).
Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
«Как сообщалось ранее, вчера утром машины Международного Комитета Красного Креста перевозили 25 пациентов и их родных из Арцаха в Армению, однако на незаконном азербайджанском пропускном пункте, действующем в Кашатагском коридоре, был поставлен запрет на передвижение транспортных средств, что вынудило их вернуться в Степанакерт. В то же время была отменена запланированная перевозка 25 пациентов из Гориса в Степанакерт.
Сегодня планировалось перевозка еще 27 пациентов и их родных в специализированные медицинские учреждения  Армении для оказания неотложной помощи, а также возвращение еще 25 пациентов и их родных в Арцах.
В условиях срыва всех гуманитарных перевозок, естественно, прекращены ограниченные поставки медикаментов и другого медицинского оборудования в Арцах, которые осуществлялись исключительно Красным Крестом. В результате имеющиеся в медицинских учреждениях  и без того скудные запасы с каждым днем сокращаются, что подвергает дополнительному риску надлежащее медицинское обслуживание граждан», - отмечается в сообщении.