Բանակին հեղինակազրկելու միտումը 2018 թվականից է սկսվել. մաքրվելու, կեղտից լողանալու հերթական ակցիան է լինելու. Արտակ Զաքարյան
16/06/2023 15:10
Բանակին հեղինակազրկելու միտումը 2018 թվականից է սկսվել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական Արտակ Զաքարյանը։
«Ի վերջո, որևէ մեկը պետք է պատասխան տա չէ՞ Արցախի, հողերի, հսկայածավալ զինամթերքի կորստի համար, ՀՀ տարածքների օկուպացիայի, անվտանգության մակարդակը խայտառակ ձևի խոցելու համար։ Բնականաբար, այդտեղ բանակի խնդիրն է։ Ուզում եմ ձեզ հիշեցնել, որ պատերազմի օրերին Նիկոլը, չգիտեմ որտեղից, բունկերից էր, թե որտեղից, մի գրառում էր արել իր ֆեյսբուքյան էջում, որտեղ գրել էր, որ՝ «անխախտելի է ՀՀ կառավարության և զինված ուժերի եղբայրությունը»։ Հիմա այդ նու՞յն Նիկոլն է դա գրել, թե  էն մեկը, որ խորհրդարանում ասում է, որ սխալվել են, որ բանակին վստահել են։
Այդ մարդուց ոչ ոք գլուխ չի հանում։ Կապիտուլյանտը, որը դավադիր քաղաքականություն է վարում ու այսօր ժողովրդին աղետի է հասցրել և շարունակում է այդ աղետը խորացնել, նրան մեկնաբանել, նրան հղում անելով ինչ-որ քաղաքական հետևություններ անել, եզրակացություններ անել, կարծում եմ, ճիշտ չէ։ Պետք է ժողովրդի հետ արձանագրել, որ նրանք ամենամեծ սպառնալիքներն են, որից պետք է ազատվել։ Չի կարելի հիվանդությունը ներսում պահել և անընդհատ խոսել հիվանդության մասին, հետո խոսել, որ հիվանդությունը կբուժվի։ Հիվանդությունը պետք է հեռացնել օրգանիզմից»,-ընդգծեց Զաքարյանը։
Խոսելով հունիսի 20-ին 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովում Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության մասին՝ Զաքարյանը նշեց, որ դրանից պետք է սպասել ստերի, կեղծիքի, հոնգուր-հոնգուր լացի, էմոցիոնալ դրվագների, ճշմարտանման ստերի և լավ մշակված տեղեկատվական մանիպուլացիաների մի մեծ ծաղկեփունջ. «Նիկոլը հիմա մաքրում է իրեն բոլոր տիպի մեղքերից, չնայած չի կարողանալու։ Այդ մաքրության, կեղտից լողանալու հերթական ակցիան է լինելու այդտեղ։ Թե ինչքանով դա կհաջողվի, չեմ կարող ասել։ Ինչքանով գիտեմ, հասարակությանն այլևս չի հետաքրքրում Նիկոլը, ցավոք, նաև  հասարակությանը ընդդիմությունն էլ չի հետաքրքրում։ Հիմա Նիկոլը գնալուց առաջ փորձում է իր բոլոր կեղծ «արդարացումները» տալ։ Ես վստահ եմ, որ ամսի 20-ին և՛ բանակն է մեղավոր լինելու,և  ընդդիմությունը, և՛ ժողովուրդը, և՛ հայրենասերները, և՛ կռվածներն ու չկռվածները, սպաներն ու զինվորները, բոլորը, ռուսները, պարսիկներն ու ամերիկացիները, բոլորը՝ բացի Նիկոլից։ Իսկ բաց է լինելու նիստը, քանի որ, եթե փակ լինի, շոու չի լինի, դա ոչ մեկին պետք չի լինի։ Փակ թատրոնն ո՞ւմ է պետք։ Թատրոնները բաց են լինելու։ Գլադիատորական, կազմակերպված մարտերը, պետությունը քարուքանդ անող հիմար զրույցները բաց պետք է լինեն, որպեսզի հասարակությունից փորձեն էմոցիա գողանալ, որը, վստահ եմ, որ չի ստացվելու։ Սա 2018, 2019, ոչ էլ 2020 թիվն է։ Մի խաղաղություն  էր մնացել, որին ժողովուրդը շատ էր ուզում հավատար, դա էլ խաբեցին, էլ չգիտեմ ինչպես կարող են ժողովրդին խաբել»։
Հիշեցնենք, որ երեկ խորհրդարանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գուցե, այն  է եղել իրենց ամենամեծ սխալը, որ վստահել են բանակին։

Процесс дискредитации армии начался еще с 2018 года – Артак Закарян
Процесс дискредитации армии начался еще с 2018 года, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший заместитель министра обороны, член Республиканской партии Армении Артак Закарян.
«В конце концов, кто-то должен ответить за потерю Арцаха, земель, огромного количества вооружений и боеприпасов, оккупацию территорий Республики Армения, такую позорную уязвимость уровня безопасности. Хочу вам напомнить, что в дни войны Никол, не знаю откуда, из бункера или еще откуда, опубликовал запись на своей странице в Facebook, в которой написал: ″братство правительства Республики Армения и Вооруженных сил – нерушимо″. Теперь, это написал тот же Никол или тот другой, заявляющий в парламенте: ″наша ошибка в том, что мы доверились армии″.
Никто не разбирается в этом человеке. Считаю, что неправильно комментировать капитулянта, который проводит предательскую политику и сегодня довел народ до катастрофы, продолжает усугублять эту катастрофу или делать какие-то политические выводы со ссылкой на его заявления. Нужно констатировать, что они самая большая угроза, от которой нужно избавиться. Нельзя держать болезнь в организме и постоянно говорить о болезни, потом думать, что вылечишься. Болезнь нужно устранить из организма», - подчеркнул Артак Закарян.
Касаясь участия Никола Пашиняна 20 июня в заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны, Артак Закарян отметил, что от этого нужно ждать большого букета вранья, фальсификаций, стенаний, эмоциональных сцен, правдоподобной лжи, хорошо разработанных информационных манипуляций.
«Никол сейчас пытается очистить себя от всех обвинений, хотя не удастся. Это будет очередной акцией очищения, смывания грязи. Насколько это удастся, не могу сказать. Насколько я знаю, Никол больше не интересует общество, к сожалению, общество не интересует также оппозиция. Сейчас Никол перед уходом пытается найти ложные ″оправдания″ для себя. Я уверен, что 20 июня виновной будет и армия, и оппозиция, и народ, и патриоты, и воевавшие, и не воевавшие, офицеры и солдаты, все – русские, персы и американцы, все – кроме Никола. А заседание будет проходит в открытом режиме, потому что если будет закрытым, то шоу не удастся, никому не будет нужно. Кому нужен закрытый театр? Театры бывают открытыми. Гладиаторские, организованные бои, разваливающие государство глупые разговоры должны быть открытыми, чтобы попытаться украсть эмоции у общества, что, уверен, не получится. Это не 2018, 2019 и не 2020 год. Остался лишь один мир, в который народ очень хотел верить, но в этом тоже обманули, не знаю просто как еще могут обмануть народ», - отметил Артак Закарян.
Напомним, Никол Пашинян заявил вчера в Национальном Собрании, что ″наша ошибка в том, что мы доверились армии″.