Հայաստանի ղեկավարության հետ ոչ բոլոր հարցերում ունենք նույն տեսակետները. Արցախի ԱԳ նախարար
Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ միջգերատեսչական համագործակցություն կա, բայց դա չի նշանակում, որ մենք բոլոր հարցերի շուրջ ունենք նույն տեսակետները։ Այս մասին Alpha News-ի ուղիղ եթերում հայտարարել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Արցախի ղեկավարությունն ու Հայաստանի ղեկավարությունն արդյո՞ք ունեն համախմբված գործողությունների օրակարգ՝ ռազմաքաղաքական, տնտեսական եւ հումանիտար ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, տարբեր հանդիպումների ժամանակ, որ բավականին բաց կերպով պաշտպանում ենք մեր կարծիքը։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ հայ ժողովրդի առջեւ ծառացած սպառնալիքները չեն կարող ընկալվել առանձին ձեւաչափով, չկան Արցախին սպառնացող կամ Հայաստանին ուղղված անհատական սպառնալիքներ։
Ոչ, բոլոր սպառնալիքներն ու ռիսկերը կրում են համազգային բնույթ, այստեղ ազգային պետության գոյությանը սպառնացող վտանգների հարց է։ Մեր խորին համոզմամբ՝ այս սպառնալիքները հետ մղումը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության հարաբերությունների շրջանակներում է, անհրաժեշտ է համախմբել նաեւ հայկական կարողությունների ողջ սպեկտրը։
Առանց դրա շատ դժվար կլինի հաղթահարել այս բոլոր խնդիրներն ու սպառնալիքները։ Ինչպես ասացի, համագործակցություն կա, բայց կան նաեւ հարցեր, որոնց վերաբերյալ մեր կարծիքները տարբերվում են»,- ասել է նախարարը։

Глава МИД Арцаха: Не по всем вопросам у нас одинаковые точки зрения с руководством Армении
Между Арменией и Арцахом есть межведомственное сотрудничество, но это не означает, что у нас одинаковые точки зрения по всем вопросам, отнюдь. Мы неоднократно заявляли, и во время различных встреч вполне открыто отстаиваем своё мнение. Об этом в эфире Alpha News заявил министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян, отвечая на вопрос о том, существует ли у руководства Арцаха и руководства Армении консолидированная повестка действий двух армянских государств для разрешения военно-политического, экономического и гуманитарного кризиса в Арцахе.
«Мы неоднократно заявляли, что угрозы, которые стоят перед армянским народом, нельзя воспринимать в отдельном формате, здесь нет угроз для Арцаха или отдельных угроз для Армении. Нет, все угрозы и риски носят общенациональный характер, здесь стоит вопрос об угрозах существования национального государства.
По нашему глубокому убеждению, для отражения этих угроз, не только в рамках взаимоотношений между Республикой Армения и Республикой Арцах, необходима консолидация всего спектра армянских возможностей.
Без этого будет очень сложно преодолеть все эти проблемы и угрозы. Как я уже сказал, взаимодействие есть, но также есть вопросы, по которым наши мнения отличаются», - заявил министр.