ԲԴԽ-ն 4 դատավորի պատասխանատվության ենթարկելու գործով մեկ դատավորի միջնորդությունը մասնակի բավարարեց, սակայն նիստը չհետաձգեց
19/06/2023 14:35
ԲԴԽ-ում մեկնարկել է Սնանկության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանին, Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աստղիկ Խառատյանին, Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորներ Արտակ Բարսեղյանին և Տիգրան Պետրոսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի վերաբերյալ գործի քննությունը։
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանն ասաց, որ Արտակ Բարսեղյանը, որը գտնվում է ստացիոնար բուժման պայմաններում, միջնորդել է մեկ շաբաթով հետաձգել միջնորդության քննությունը։
ԲԴԽ-ն, վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, որոշեց մասնակի բավարարել դատավորի միջնորդությունը։ Դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա հունիսի 21-ին՝ ժամը 10։00-ին։ Կարեն Անդրեասյանը հայտարարեց, թե դատավոր Բարսեղյանին հնարավորություն կտրվի ներկայացուցչի միջոցով լիարժեք պաշտպանության։
Այսօր, սակայն, նիստը կշարունակվի, կքննարկվի ինքնաբացարկի վերաբերյալ միջնորդությունը և ևս մի քանի միջնորդություն։
ԲԴԽ չէր ներկայացել Սնանկության դատարանի դատավոր Սամվել Թադևոսյանը, քանի որ նրա լիազորությունները սեփական դիմումի համաձայն դադարեցվել են՝ մինչև ԲԴԽ-ում նրա վերաբերյալ կարգապահական վարույթի քննությունը։

В ВСС обсуждаются ходатайства о привлечении к дисциплинарной ответственности четырех судей
В высшем судебном совете Армении сегодня обсуждается вопрос привлечения к дисциплинарной ответственности судьи суда по делам о банкротстве Самвела Тадевосяна, судьи Апелляционного гражданского суда Астхик Харатян, судей гражданской палаты Кассационного суда Артака Барсегяна и Тиграна Петросяна.
Председатель ВСС Карен Андреасян сказал, что Артак Барсегян, который находится на стационарном лечении, ходатайствовал отложить обсуждение на неделю.
Высший судебный совет, вернувшись из совещательной комнаты, решил частично удовлетворить ходатайство судьи. Следующее судебное заседание состоится 21 июня, в 10:00. Карен Андреасян заявил, что Барсегяну будет предоставлена возможность полноценной защиты посредством его представителя.
Однако сегодня заседание продолжится, будут обсуждены ходатайство о самоотводе и еще несколько ходатайств.
Судья суда по делам о банкротства Самвел Тадевосян не явился в ВСС, поскольку его полномочия были прекращены согласно его заявлению об отставке до рассмотрения ВСС дисциплинарного производства в его отношении.
Отметим, что в основе производства один из вынесенных ЕСПЧ вердиктов, на этот раз постановления от 24 января 2019 года.