Մենք հետաքրքրված ենք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների  ապաշրջափակմամբ, քանի որ, կարծում ենք, որ «հայկական խաչմերուկ» ծրագիրը մեծ պոտենցիալ ունի. ԱԳ փոխնախարար
19/06/2023 12:00
Մենք հետաքրքրված ենք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ, քանի որ, կարծում ենք, որ «հայկական խաչմերուկ» ծրագիրը մեծ պոտենցիալ ունի. ԱԳ փոխնախարար
ԱԳ նախարարների վաշինգտոնյան հանդիպումը ոչ թե չեղարկվել է, այլ հետաձգվել է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին քննարկումներ են տեղի ունենում  հանդիպման օրվա նշանակման հետ կապված.«Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներս կկարողանանք այդ մասով տեղեկություն տրամադրել հանրությանը։ Իսկ այն գործողությունը, որը կատարում են Ադրբեջանն ու Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունը, մասնավորապես, թե՛ կրակոցները, թե՛ լարվածությունը ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ, թե՛ իրավիճակի լարումը ԼՂ-ում, միանշանակ,  չեն աջակցում տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն կառուցելուն և կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի հայտարարությունները, թե իրենք իրապես հետաքրքրված են խաղաղության և կայունության հաստատմամբ»։
Անդրադառնալով ճանապարհների ապաշրջափակման խնդրին՝ Կոստանյանը նշեց, որ ՀՀ-ի համար շատ կարևոր է ֆիքսել սկզբունքները, այն է, որ ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա կողմերի իրավազորության և ինքնիշխանության հիման վրա.«Այս շրջանակներում ՀՀ-ն մշտապես կառուցողական և շահագրգռված է եղել իրականացնելու ապաշրջափակման գործընթացը՝ դեռևս 2021 թվականի հունվարից։ Մենք հետաքրքրված ենք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների և տրասպորտային ուղիների ապաշրջափակմամբ, քանի որ կարծում ենք, որ «հայկական խաչմերուկ» ծրագիրը մեծ պոտենցիալ ունի՝ հաշվի առնելով այն աշխարհաքաղաքական զարգացումները և այն լոգիստիկ խնդիրները, որոնց այսօր աշխարհը բախվում է»։
Փոխնախարարը շեշտեց, որ հայկական կողմի համար կարևոր է, որ ապաշրջափակման բոլոր դետալները, այդ թվում նաև անվտանգության հետ կապված դետալները տեղի ունենան ՀՀ-ի ինքնիշխանության և իրավազորության սահմաններում.«Եթե մինչ այսօր մեզ չի հաջողվել ֆիքսել, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու ինքնիշխանության և իրավազորության սահմաններում, բնականաբար, ապակառուցողական կողմն Ադրբեջանն է»։

Мы заинтересованы в разблокировании региональных инфраструктур, поскольку считаем, что программа «Армянский перекресток» имеет большой потенциал – Ваан Костанян
19/06/2023 13:33
Встреча глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне не отменена, а отложена, заявил в беседе с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
Он отметил, что на данный момент ведутся обсуждения новой даты. «Думаю, что в ближайшее время мы сможем предоставить общественности эту информацию. А те действия, которые предпринимают Азербайджан и военное руководство Азербайджана, в частности, и напряженность на границе Армении, и обстрелы суверенной территории Армении, и обострение обстановки в Нагорном Карабахе способствуют построению мира и стабильности в регионе и ставят под сомнение заявления Азербайджана о том, что он искренне заинтересован в установлении стабильности и мира», - сказал замминистра.
Касаясь вопроса разблокирования дорог, Костанян отметил, что для Армении очень важно зафиксировать принципы, что разблокирование должно произойти на основе принципа правомочности и суверенитета сторон. «В рамках этого Армения всегда была проявляла конструктивной и была заинтересована в процессе разблокирования коммуникаций, еще с января 2021 года. Мы заинтересованы в разблокировании региональных инфраструктур и транспортных сообщений, поскольку считаем, что программа «Армянский перекресток» имеет большой потенциал, учитывая те геополитические развития и те логистические проблемы, с которыми сегодня сталкивается мир».
Замминистра отметил, что для армянской стороны важны все детали деблокады, в том числе также чтобы детали, связанные с безопасностью, происходили в рамках суверенитета и правомочия Республики Армения.
«Если нам до сих не удалось зафиксировать, что разблокирование коммуникаций произойдет в рамках суверенитета и правомочности, то естественно, деструктивная сторона – Азербайджан».