Համակարծիք չեմ այն մարդկանց, իշխանությունների կամ միջազգային դերակատարների հետ, որոնք, խոսելով Արցախի ժողովրդի իրավունքների մասին, նկատի չունեն նաև ինքնորոշման իրավունքը. Գուրգեն Ներսիսյան
19/06/2023 17:55
Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
«Քիչ առաջ հարցազրույց տվեցի Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը: Հաշվի առնելով հարցադրումները՝ կրկին անգամ վերահաստատում եմ՝
1. Համակարծիք չեմ այն մարդկանց կամ իշխանությունների կամ միջազգային դերակատարների հետ, որոնք, խոսելով Արցախի ժողովրդի իրավունքների մասին, նկատի չունեն նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը.
2. Միջազգային արդի հարաբերություններում վայրենություն ու ահաբեկչություն պիտի գնահատվի այն դեպքը, երբ սովի են մատնում 120,000 մարդու, խոշտանգում նրանց, որից հետո ասում՝ եթե չեք ուզում սոված մնալ, խոշտանգվել, եկեք բանակցությունների:
3. Արցախի իշխանությունները դեմ չեն Արցախ-Ադրբեջան շփումներին, սակայն բանակցության ընթացքում կողմերի իրավունքների՝ միջազգային նորմերին համահունչ իրացնելու հնարավորությունը պետք է լինի միջազգային մեխանիզմներով երաշխավորված ու պաշտպանված: Այդ երաշխիքները, սակայն, պետք է լինեն համոզիչ ու վստահելի:
4. Ավելի քան վեց ամիս է, Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, արցախցիների նկատմամբ Ադրբեջանը անընդհատ կիրառում է ուժ կամ ցուցաբերում է ուժի կիրառման սպառնալիք, արցախցիները զրկված են գազամատակարարումից, էներգամատակարարումից, պատշաճ բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորությունից, բավարար սննդից, տարեցները, հղիները, երեխաները և նորածինները զրկված են խնամքի անհրաժեշտ պարագաներ ու դեղորայք ձեռք բերելու հնարավորությունից:
Եթե Արցախի ժողովրդի իրավունքների միջազգայնորեն երաշխավորված պաշտպանությունն այս տեսքն ունի, ապա պետք է արձանագրենք, որ մենք առայժմ անվտանգության ու իրավատեր լինելու հուսալի ու համոզիչ երաշխիքներ չունենք»:

Не согласен с людьми, властями или международными акторами, которые, говоря о правах народа Арцаха, не подразумевают также право на самоопределение – Гурген Нерсисян
Государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян написал на своей странице в соцсети Facebook:
«Немногим ранее дал интервью ОТА. Учитывая вопросы, в очередной раз подтверждаю:
1. Не согласен с людьми, властями или международными акторами, которые, говоря о правах народа Арцаха, не подразумевают также право народа Арцаха на самоопределение.
2. В современных международных отношениях случай, когда 120 000 человек морят голодом, пытают их, а потом говорят, мол, не хотите голодать, терпеть пытки – приходите на переговоры, следует квалифицировать как зверства и терроризм.
3. Власти Арцаха не против контактов Арцах-Азербайджан, но в ходе переговоров возможность реализации прав сторон в соответствии с международными нормами должна быть гарантирована и защищена международными механизмами. Эти гарантии, однако, должны быть убедительными и заслуживающими доверия.
4. Уже более 6 месяцев Арцах находится в блокаде, Азербайджан постоянно применяет силу или угрожает применить силу против арцахцев, которые лишены газоснабжения, энергоснабжения, возможности получать надлежащую медицинскую помощь, достаточного количества продовольствия, пожилые люди, беременные, дети и новорожденные лишены доступа к необходимым предметам ухода и возможности приобрести медикаменты.
Если так выглядит гарантированная на международном уровне защита прав народа Арцаха, то мы должны констатировать, что у нас пока нет надежных и убедительных гарантий безопасности и прав», - написал он.