Ընդդիմադիր պատգամավորները չեն գնա Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ քննիչ հանձնաժողովի նիստին. շոու են համարում
19/06/2023 15:36
ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ նշելով, որ վաղը չեն մասնակցի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նիստին, որին մասնակցելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի հունիսի 20-ի նիստում Նիկոլ Փաշինյանի՝ նախապես ազդարարված մասնակցության եւ հրապարակային ցուցմունք տալու նախաձեռնության առիթով, վերաշարադրելով ընդդիմության նախկինում հրապարակած դիրքորոշման փաստարկները, վերահաստատում ենք.
Քննիչ հանձնաժողովի ձեւավորումն ինքնին իշխանական մեծամասնության կողմից չի կարող ապահովել անաչառություն, համապարփակություն, քանի որ իշխող ուժի՝ ճնշող մեծամասնություն ունեցող հանձնաժողովն ի զորու չէ առարկայական քննել սեփական իշխանության, կառավարության գործունեությունը։
Քննիչ հանձնաժողովները ձեւավորվում եւ ձեւավորվել են կամ ընդդիմության, կամ խնդրո առարկա հարցի շուրջ շահերի բախում չունեցող ուժի կողմից, ինչպես եղավ Ապրիլյան քառօրյայի հանգամանքներն ուսումնասիրելու պարագայում։ Իշխանությունը քննություն անցկացնելու համար ունի վարչական, իրավական, դատական բոլոր գործիքներն ու հնարավորությունները։
Համապարփակ, ամբողջական եւ հանրային վստահություն ունեցող, Ազգային ժողովից դուրս, համախոհությամբ եւ համաչափությամբ հանձնաժողով ձեւավորելու համար ընդդիմությունը հադես էր եկել նոր որակի եւ կառուցվածքի քննիչ հանձնաժողով ձեւավորելու նպատակով օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որն էլ մերժվեց իշխանությունների կողմից։
Նախապես հայտարարված Փաշինյանի հրապարակային, ուղիղ եթերում ցուցմունք տալու նախաձեռնությունը, որեւէ կերպ չի նպաստելու 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրելուն, քանի որ հրապարակային վկայությունների պարագայում, անհնար է լինելու պետական, ռազմական, դիվանագիտական գաղտնի տեղեկությունների հրապարակումը, կամ դրանց շուրջ հարցադրումների ներկայացումը։
Փաշինյանի հրապարակային ցուցմունք տալու նախաձեռնությունը, շտապողականությունը պայմանավորված է քաղաքական շահարկումների նպատակով ձեւավորված եւ ժամկետները երկարաձգած քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետի ավարտով եւ ծառայելու է իշխանությանը, քաղաքական մեծամասնությանն ու անձամբ Փաշինյանի վրայից քաղաքական պատասխանատվությունը հեռացնելու նպատակին։
Մեկ հարցաքննվողի համար բացառություն անելու դեպքում քննիչ հանձնաժողովը հավասարության համար պարտավոր է հրապարակել բոլոր հարցաքննության ենթարկվածների ցուցմունքներն ու պատասխանները։ Հակառակ պարագայում ստեղծվում են անհավասար պայմաններ եւ քննիչ հանձնաժողովը լինելու է Փաշինյանի քաղաքական թիրախավորումների, «մեղավորներ» նշանակելու հարթակ։
Առ այդ, այս եւ նախկինում հրապարակված մեր հիմնավորումների, ինչպես նաեւ նախկինում քննիչ հանձնաժողովի նիստերին պատգամավորների կողմից հարցեր տալու ծավալների սահմանափակումների, իշխանության եւ անձամբ Փաշինյանի կողմից հետեւողականորեն իր վրայից պատասխանատվությունը գցելու, պարբերաբար տարատեսակ մեղավորներ կարգելու գործելաոճը հաշվի առնելով, ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցի այդ շոուին», - ասվում է հայտարարությունում։

Оппозиционные депутаты не будут участвовать в заседании следственной комиссии с участием Никола Пашиняна, поскольку считает это шоу – заявление
Парламентские фракции «Армения» и «Честь имею» выступили с заявлением, отметив, что не будут участвовать в заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны с участием премьер-министра Никола Пашиняна.
«В связи с заранее объявленным участием и инициативой Никола Пашиняна дать публичные показания на заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны 20 июня подтверждаем, что само формирование Комиссии правящим большинством не может обеспечить беспристрастность, всесторонность, поскольку комиссия с таким подавляющим большинством, не может объективно расследовать деятельность собственной власти, правительства.
Следственные комиссии формируются и формировались либо оппозицией, либо силой, не имеющей конфликта интересов по рассматриваемому вопросу, как это было по время изучения обстоятельств Апрельской войны 2016 года. Власти имеют все административные, правовые и судебные инструментарии и возможности для проведения расследования.
Для создания пользующейся полным, всеобъемлющим общественным доверием комиссии вне Национального Собрания оппозиция выступила с законодательной инициативой формирования следственной комиссии нового качества и состава, которая была отвергнута властями.
Заранее объявленная инициатива Пашиняна о даче показаний публично, в прямом эфире никоим образом не будет способствовать расследованию обстоятельств 44-дневной войны, поскольку при публичных свидетелях невозможно опубликовать государственную, дипломатическую секретную информации или задавать вопросы о ней.
Инициатива Пашиняна дать публичные показания, поспешность обусловлена истечением срока деятельности Комиссии, сформированной с целью политических спекуляций, и направлены на то, чтобы снять политическую ответственность с политического большинства и самого Пашиняна.
В случае исключения для одного допрашиваемого, следственная комиссия обязана опубликовать для обеспечения равноправия показания и ответы всех допрошенных лиц. В противном случае создаются неравные условия, и следственная комиссия станет площадкой для политических преследований, назначения «виновных» со стороны Пашиняна.
Учитывая это, а также опубликованные нами ранее обоснования, ограничения объема вопросов, задаваемых депутатами на заседаниях следственной комиссии, последовательное перекладывания властью и лично Пашиняном ответственности с себя, периодическое назначение различных виновных, оппозиционные депутаты не будут участвовать в этом шоу», - говорится в заявлении.