Ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանն ու կինը նոր բնակարաններ են գնել
Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն անցած տարի նոր բնակարան է գնել։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին նրա ներկայացրած 2022 թ-ի գույքի, եկամուտների, ծախսերի եւ շահերի հայտարարագրի համաձայն՝ Ղազարյանը 35․7 մլն դրամ փոխառություն է տվել «ՄԼ Մայնինգ» ՍՊԸ-ին՝ բնակարանի գնման իրավունքի համար, գրում է News.am-ը։
«ՄԼ Մայնինգ»-ը հանրային ծառայողների համար պետական ծրագրով բնակարաններ է կառուցում Երեւանի «Երազ» թաղամասում (Ադոնցի 19/8), Քանաքեռում (Մելիք Մելիքյան 2/1), Նոր Նորքում (Միկոյան 9/3): Ընկերության միակ սեփականատերը Հատուկ քննչական ծառայության նախկին գլխավոր քարտուղար Դավիթ Սուքիասյանն է։
Վահե Ղազարյանն անշարժ գույք ունի նաեւ Տավուշի մարզի Իջեւան համայնքում․ դա արտադրական նշանակության շինություն է, որը նախարարը գնել է 2005թ-ին։ Եվս մեկ անշարժ գույք՝ անհատական բնակելի տուն, Տավուշի մարզի Գետահովիտ համայնքում, Ղազարյանը նվիրատվություն է ստացել 2013 թ-ին, երբ զբաղեցնում էր ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջեւանի բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնը։
Ղազարյանն ունի 1989 թ-ի արտադրության ԶԻԼ մակնիշի բեռանատար ավտոմեքենա, որը գնել է 2021թ-ին։
Բանկում նրա դրամական միջոցները տարեվերջին կազմել են 912 հազար դրամ, կանխիկը՝ 8500 դոլար եւ 11 մլն դրամ։
Նախարարի տարեկան եկամուտները կազմել են 21․6 մլն դրամ, որից աշխատավարձ՝ 18․8 մլն դրամ, ՊԵԿ-ից որպես հիփոթեքի գծով եկամտահարկի վերադարձ՝ 2․8 մլն։
Բնակարանի ձեռք բերման համար վերցրած վարկի մայր գումարի մնացորդը տարեվերջին եղել է 27․2 մլն դրամ, իսկ տարվա ընթացքում դրա մարմանն ուղղվել է 3․3 մլն դրամ։
Նախարարն ընտանիքի հետ 90 օրից ավելի փաստացի բնակվել է Երեւանի Կենտրոնում բազմաբնակարան շենքի բնակարանում։
Վահե Ղազարյանի կինը՝ Լուսինե Մելիքսեթյանը, եւս անցած տարի բնակարան է գնել, որի համար «ԱՐՄ ԿՈՆՍՏՐԱԿՏ 1» ընկերությանը որպես փոխառություն տվել է 22 մլն դրամ։ Բանկում նա ունի 598 եվրո եւ 374 մլն դրամ, իսկ որպես կանխիկ միջոցներ հայտարարագրել է 2 մլն դրամ։
ՆԳ նախարարի կնոջ եկամուտը 2022 թ-ին կազմել է 24 մլն դրամ, որից 22 մլն-ը հիփոթեքի վարկն է «Ամերիաբանկից», 2․4 մլն դրամը՝ աշխատավարձ Երեւանի քաղաքապետարանից։

Министр внутренних дел Армении и его супруга купили квартиры
Согласно декларации об имуществе, доходах, расходах и интересах за 2022 год, представленной Казаряном в Комиссию по предотвращению коррупции Армении, последний предоставил ООО «МЛ Майнинг» заем в размере 35,7 млн. драмов для права приобретения квартиры.
ООО «МЛ Майнинг», по госпрограмме, строит квартиры для общественных служащих в ереванском квартале «Ераз» (Адонц 19/8), Канакере (Мелик Меликян 2/1), Нор Норк (Микоян 9/3). Единственным владельцем компании является бывший генеральный секретарь Специальной следственной службы Давид Сукиасян.
Ваге Казарян также владеет недвижимостью в Иджеване Тавушской области. Это строение производственного значения, которое он купил в 2005 году. Еще один частный жилой дом в Гетаховите Тавушской области Казарян получил в дар в 2013 году, когда был заместителем начальника Иджеванского отдела Тавушского областного управления Полиции РА.
Казаряну принадлежит также грузовик марки «ЗИЛ» 1989 года выпуска, который он купил в 2021 году.
На конец года его средства в банке составляли 912 000 драмов, наличные – 8 500 долларов и 11 млн. драмов.
Годовой доход министра составил 21,6 млн. драмов, из которых 18,8 млн драмов составила зарплата, 2,8 млн. драмов ему были возвращены из КГД по части подоходного налога по ипотечному кредиту.
На конец года остаток основной суммы кредита, взятого на покупку квартиры, составлял 27,2 млн. драмов, а в течение года на его погашение было направлено 3,3 млн. драмов.
Министр и его семья фактически проживали в многоквартирном здании в центре Еревана более 90 дней.
Жена Ваге Казаряна Лусине Меликсетян в прошлом году также купила квартиру, за которую передала компании «АРМ КОНСТРАКТ 1» заем в размере 22 млн. драмов. В банке у нее 598 евро и 374 млн. драмов, а 2 млн. драмов она задекларировала наличными.
Доход супруги министра внутренних дел в 2022 году составил 24 млн. драмов, из них 22 млн. – ипотечный кредит из «Америабанка», в 2,4 млн драмов – зарплата из мэрии Еревана.