«Ժողովուրդ». Որքանով է իշխանությունն ի վիճակի անաչառ ուսումնասիրել այն պատերազմի հանգամանքները, որի պարտության մեղավորներն իրենք են
20/06/2023 09:52
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «2020թ.-ի 44-օրյա պատերազմից 3 տարի անց՝ արդեն այսօր, Նիկոլ Փաշինյանը վերջապես կգնա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողով՝ պատասխանելու իր թիմակիցների նախապես պատրաստած ու սերտած հարցերին:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները երեկ հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու քննիչ հանձնաժողովի վաղվա նիստին. խորհրդարանական ընդդիմությունը հանձնաժողովի ստեղծման հենց առաջին օրվանից բոյկոտել է դրա աշխատանքները՝ պարզաբանելով, որ քննիչ հանձնաժողովը ընդդիմության գործիքն է, ուստի չպետք է իշխանությունը ղեկավարի այդ հանձնաժողովը, իսկ դրա աշխատանքներին մասնակցելով՝ ընդամենը կլեգիտիմացնեն Նիկոլ Փաշինյանին: Ստացվում է՝ ՔՊ-ականներն իրենք իրենցով այսօր հավաքվելու են, նիստ անեն ու լուռումունջ Նիկոլ Փաշինյանին լսեն:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՔՊ-ում երկար ժամանակ է՝ պատրաստվում են այս իրադարձությանը: ՔՊ-ականները նախապես հարցեր են մտածել, դերերի բաժանումներ են արել, որպեսզի հանկարծ ավելորդ հարցեր չտան Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ պատգամավորներին «կուռացիա» անելու պատասխանատու գործն իր վրա վերցրել է հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, որը պատգամավորներին նախապես հանձնարարել է՝ ինչ խոսեն, ինչ հարցեր տան Փաշինյանին:
Թե որքանով է այս իշխանությունն ի վիճակի անաչառ ուսումնասիրել այն պատերազմի հանգամանքները, որի պարտության հիմնական մեղավորները հենց իրենք են, սա հարցի մի կողմն է, բայց այն, որ Փաշինյանի այսօրվա մասնակցությունը ընդամենը ձևական բնույթ է կրում և նպատակ ունի հերթական անգամ «թոզ փչել» հանրության աչքին, դա ակնհայտ է»։

«Жоховурд»: Способна ли эта власть беспристрастно изучить обстоятельства той войны, в поражении в которой сама виновата?
20/06/2023 10:42
Газета «Жоховурд» пишет, что через 3 года после 44-дневной войны, уже сегодня, Никол Пашинян, наконец, явится в следственную комиссию по изучению обстоятельств войны, чтобы ответить на подготовленные заранее и заученные его соратниками вопросы.
Оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» заявили, что не примут участия в заседании следственной комиссии: парламентская оппозиция с первого дня создания комиссии бойкотировала ее работы, объяснив, что следственная комиссия – дело оппозиции, посему власть не должна руководить этой комиссией, а участвуя в ее работе, они просто легитимизирует Никола Пашиняна. Получается, что сегодня депутаты правящей фракции соберутся узким кругом и молча выслушают Никола Пашиняна.
«По нашим сведениям, в «Гражданском договоре» уже длительное время готовятся к этому событию. Депутаты «Гражданского договора» заранее подготовили вопросы, чтобы вдруг не задать Николу Пашиняну лишних вопросов, а ответственное дело «курирования» депутатов взял на себя председатель комиссии Андраник Кочарян, поручивший заранее депутатам, что говорить и какие вопросы задавать Пашиняну.
Насколько эта власть в состоянии беспристрастно изучить обстоятельства той войны, основным виновником поражения в которой является она сама  – другая сторона вопроса, но то, что сегодняшнее участие Пашиняна носит лишь формальный характер и преследует цель в очередной раз «пустить пыль» в глаза обществу, это очевидно», - пишет газета.