Կրկնակի  շրջափակման մեջ հայտնված Հին Շենում ծանր հիվանդները զրկված են բուժհաստատություններ տեղափոխվելու հնարավորությունից
20/06/2023 18:12
Կրկնակի շրջափակման մեջ հայտնված Հին Շենում ծանր հիվանդները զրկված են բուժհաստատություններ տեղափոխվելու հնարավորությունից
Կրկնակի  շրջափակման մեջ հայտնված Շուշիի շրջանի Հին Շեն համայնքում նույնիսկ ծանր հիվանդություն ունեցող բնակիչները զրկված են բուժհաստատություններ տեղափոխվելու և համապատասխան բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունից։ Այդ մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Հին Շեն համայնքի ղեկավար Սամվել Սարգսյանը:
«Մինչև երկկողմանի շրջափակումը, պետնախարարի հետ համաձայնեցնելով, պետք է ծանր հիվանդություն ունեցող անձանց ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ տեղափոխեինք համապատասխան բուժհաստատություններ, ինչը, սակայն, վերջին դեպքերի պատճառով  անհնար է դարձել»,- մանրամասնել է համայնքապետը:
Նրա խոսքով՝  այժմ գյուղում առկա է առաջին անհրաժեշտության դեղորայք՝ որոշակի չափաքանակով, որը կարողացել էին ձեռք բերել  մինչև կրկնակի  շրջափակումը:
«Այս պահի դրությամբ  համայնքում առկա են նաև ալյուր, շաքարավազ, բանջարեղեն: Շուտով Կարմիր Խաչի օգնությամբ նորից պարենամթերք կբերվի։ Արդեն հասունացել են մրգերի որոշ տեսակներ: Մեկ ամիս կօգտագործենք նաև մեր մշակած բանջարեղենը»,- ասել է Սամվել Սարգսյանը ՝  հավելելով, որ այս տարի ավելացրել են մի շարք մշակաբույսերի՝ այդ թվում կարտոֆիլի ու կանաչեղենի ցանքսը: Պարենային պաշարը ինչ-որ  չափով էլ կարողանում են համալրել անասնապահությունից ստացած մթերքով:
Համայնքապետը մտահոգիչ է համարել նաև հինշենցի ուսանողուհու հետ կապված խնդիրը, ով  շրջափակման պատճառով  չի կարողացել գյուղից վերադառնալ մայրաքաղաք՝ գոնե քննաշրջանին մասնակցելու համար։

Жители осажденной общины Хин Шен с тяжелыми заболеваниями лишены возможности переехать в медучреждения
20/06/2023 18:26
В общине Хин Шен Шушинского района, которая находится в полной блокаде, даже жители с тяжелыми заболеваниями лишены возможности переехать в медицинские учреждения и получить соответствующую медицинскую помощь.Об этом в беседе с «Арцахпресс» сообщил глава общины Хин Шен Самвел Саргсян.
«До двусторонней блокады по согласованию с госминистром мы должны были перевозить тяжелобольных в сопровождении российских миротворцев в соответствующие медицинские учреждения, что, однако, стало невозможным в связи с недавними инцидентами», - пояснил глава общины.
По его словам, сейчас в селе есть определенное количество необходимых лекарств, которые успели достать до двусторонней блокады.
«На данный момент в общине также есть мука, сахар и овощи. Вскоре с помощью Красного Креста снова будут доставлять продукты. Некоторые виды фруктов уже созрели. Мы также будем использовать овощи, которые мы выращивали, в течение месяца», - сказал наш собеседник, добавив, что в этом году увеличили посев ряда культур, в том числе картофеля и зелени. В какой-то мере они способны пополнять запас продовольствия животноводческой продукцией.
Глава общины также посчитал волнующей проблему, связанную со студенткой из Хин Шена, которая из-за блокады не смогла вернуться из села в столицу для участия хотя бы в экзаменационном периоде.