Հայաստանը հիմնավոր դժգոհություններ է ներկայացնում. Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր ՀԱՊԿ երկրների արտգործնախարարների հետ հանդիպմանը կոչ է արել լուծել խնդիրները, ոչ թե խուսափել դրանցից, հայտնում է БЕЛТА-ն։
Գնահատելով ՀԱՊԿ-ի գործունեությունը` Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նշել է, որ կազմակերպությանը երբեմն իրավացիորեն քննադատում են կոնկրետ խնդիրների լուծման բացակայության համար։
«Օրինակ, Ղրղզստանը երկար ժամանակ օգնություն է խնդրում Տաջիկստանի հետ հակամարտությունը լուծելու համար։ Հայաստանի կողմից հիմնավորված պնդումներ են առաջ քաշվում։ Եթե ​​մենք չլուծենք այդ խնդիրները, ապա ՀԱՊԿ երկրները միշտ կհանդիմանեն միմյանց, դժգոհություն կհայտնեն կազմակերպության աշխատանքից»,- վստահ է Լուկաշենկոն։
«Խնդիրներ կան, առաջադրանքներ կան, դրանք պետք է լուծվեն, որքան էլ դժվար լինեն։ Իսկ մենք երբեմն չենք ցանկանում լուծել դրանք՝ իրենց բարդության պատճառով»,- ասել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։

Армения выдвигает обоснованные претензии – Лукашенко
Президент Белоруссии Александр Лукашенко сегодня на встрече с министрами иностранных дел стран ОДКБ призвал решать проблемы, а не избегать их, сообщает БЕЛТА.
Давая оценку деятельности ОДКБ, Александр Лукашенко заметил, что организацию порой правильно критикуют за недостаток в решении конкретных проблем.
Например, Кыргызстан давно просит помочь в урегулировании конфликта с Таджикистаном. Обоснованные претензии выдвигает Армения. Если мы не будем решать эти проблемы, то страны ОДКБ все время будут упрекать друг друга, высказывать неудовлетворение работой организации, уверен Лукашенко.
«Есть проблемы, есть задачи, их надо решать, как бы трудны они ни были. А мы порой из-за их сложности не хотим их решать», - сказал Александр Лукашенко.