Չի´ կարելի հանուն Նիկոլի դեմ պայքարի դառնալ կույր ռուսահպատակ. Վահե Հովհաննիսյան
Արցախ դեղ չի մտնում, սնունդ չի մտնում, մանկական կեր չի մտնում, հիվանդները չեն բուժվում. ձևավորվում է ծայրահեղ հումանիտար աղետ։ 21-րդ դարում առաջացել է նոր «Լենինգրադի բլոկադա», ու մենք ոչինչ չենք անում, գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Ինչո՞ւ ընդդիմադիր խմբակցությունները չեն պահանջում ԱԺ հրատապ նիստ։ Ինչո՞ւ կոչ չեն անում հասարակությանը՝ ճնշում գործադրել իշխող ուժի վրա, որպեսզի կայանա նիստը։ Ինչո՞ւ ՀՀ ԱԺ-ն չի դիմում աշխարհի խորհրդարաններին։ Ինչո՞ւ չի կազմակերպվում միջազգային ճնշում Արդբեջանի վրա։ Հատուկ շեշտում եմ՝ կազմակերպվում, ինքնահոսով ոչինչ չի ստացվի։ Ինչո՞ւ Հայաստանը չի ինտենսիվացնում հարցադրումը ՌԴ-ին։ Բոլոր խողովակներով, այդ թվում՝ ընդդիմադիր։ Եվ ռուսները պետք է գիտակցեն, որ Արցախը զոհաբերելուց հետո Հայաստանում այլևս անհնար է լինելու ակնկալել որևէ ռուսամետ դիրքորոշում կամ լոյալ հանրային տրամադրություն։ Ողջ իրավիճակը գիտակցելով հանդերձ, չի´ կարելի հանուն Նիկոլի դեմ պայքարի դառնալ կույր ռուսահպատակ։ Նույն լենինգրադյան բլոկադայի զուգահեռներն ակտիվացնելով՝ կարելի էր ռուսահայ էլիտայի միջոցով՝ ճնշման խողովակներ բանեցնել ռուսական էլիտաների և իշխանությունների վրա։
Ինչո՞ւ չենք արձանագրում, որ ոչ իշխանական համակարգերը այլևս չունեն լիդերներ, ինչու՞ չենք գնում նոր լիդերության ձևավորմանը, որը ոտքի կհանի հայ հասարակությանը և ռեստորաններից կհանի մարդկանց՝ ի պաշտպանություն սովի ու ոչնչացման վտանգի մեջ հայտնված 120 հազար հայության։
Ինչո՞ւ Արցախից որևէ գրագետ գործողության ծրագիր կամ ուղերձ չի ներկայացվում, և ամեն ինչ սահմանափակվում է «լայվերի» ժանրով։ Ես ինքս Արցախի ապաշրջափակման թեմայով գործողությունների համալիր ծրագիր եմ ուղարկել Արցախի այն ժամանակվա պետնախարարին, էլի բազմաթիվ մարդիկ ունեն լուրջ քայլերի գաղափարներ, որոնց ընդամենը պետք է լսել ու օգնել, որ իրականացվեն։
Ստեղծվում է թյուր տպավորություն, թե «ինչ-որ մեկը» «ինչ-որ բան» գիտի՝ իշխանության մեջ, ընդդիմության, Արցախում, սփյուռքում, Մոսկվայում, Վաշինգտոնում և այլն։ Վերջում կարող է պարզվել, որ ոչ ոք էլ ոչինչ «չգիտեր» ու պրոցեսը հանձնված էր ինքնահոսի»,- գրել է Հովհաննիսյանը։

Нельзя во имя борьбы с Николом становится слепым русскоподанным – Ваге Ованнисян
В Арцах не поступают медикаменты, продовольствие, детское питание, пациенты не получают лечения: создается гуманитарная катастрофа. В 21-м веке ситуация напоминает блокаду Ленинграда, а мы ничего не предпринимаем, написал в своем Telegram-канале эксперт группы «Альтернативные проекты».
«Почему оппозиционные фракции не требуют созыва экстренного заседания НС? Почему они не призывают общество оказать с этой целью давление на правящую силу? Почему НС Армении не обращается к парламентам стран мира? Почему не организуется международное давление на Азербайджан? Особо подчеркиваю – организуется, поскольку по инерции ничего не получается. Почему Армения не интенсифицирует обращения к РФ? По всем каналам, в том числе оппозиционным? И русские должны осознавать, что после принесения в жертву Арцаха в Армении невозможно будет рассчитывать на пророссийскую позицию или лояльные общественные настроения. Осознавая сложившуюся ситуацию, нельзя во имя борьбы с Николом становится слепым русскоподданым. Активизируя параллели с блокадой Ленинграда, можно было посредством российско-армянской элиты задействовать каналы давления на российскую элиту и власти.
Почему не констатируем, что у невластных систем больше нет лидеров, почему не формируем нового лидерства, которое поднимет на ноги армянское общество и выведет людей из ресторанов – в защиту 120 тысяч армян, оказавшихся под угрозой голода и уничтожения?
Почему из Арцаха не представляют ни одной грамотной программы действий или не выступают с посланием, и все ограничивается жанром «лайвов»? Я сам лично направлял тогдашнему госминистру Арцаха комплексную программу действий по разблокированию Арцаха, серьезные идеи есть у множества людей, которых нужно всего лишь выслушать и помочь им в реализации.
Создается ложное впечатление, что «кто-то что-то знает» – во власти, оппозиции, в Арцахе, Диаспоре, Москве, Вашингтоне и т.д. Но в конце может оказаться, что никто ничего не «знал», и процесс был пущен на самотек.