Եթե ուզում ենք պաշտպանել Արցախում ապրող մեր հայրենակիցներին, ուրեմն ռևանշիստնե՞ր ենք, պատերա՞զմ ենք ուզում. Կարեն Վրթանեսյան (Տեսանյութ)
21/06/2023 12:58
Ինձ, երբ ասում են՝ ապացուցիր, որ Փաշինյանը բռնապետ է, պատասխանում եմ, որ ոչ բռնապետն ինչպե՞ս կարող է իր երկրի անձնագիր ունեցող 120․000 քաղաքացու ասել՝ նվիրում եմ ձեզ ուրիշ բռնապետի։ Քո երկրի քաղաքացիների անվտանգությունը ոչ միայն չես ապահովում, այլ նաև հորդորում ես՝ հանձնվել Ադրբեջանին, կասկածի տակ ես առնում Արցախը հայերին պատկանելու իրավունքն այն դեպքում, երբ Արցախում, ըստ գրավոր աղբյուրների, հայերն ապրել են 1700 տարի՝ առանց ընդհատումների, մինչդեռ, օրինակ, Երևանում պատմական որոշ փուլերում հայերի ներկայությունն ընդհատվել է։ Հիմա, երբ ուզում ենք պաշտպանել Արցախում ապրող մեր հայրենակիցներին, ստացվում է, որ ռևանշիստնե՞ր ենք, պատերա՞զմ ենք ուզում, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
«Ըստ էության, ունենք երկու ամրոց՝ Արցախ և Հայաստանի Հանրապետություն. երկու ամրոցն էլ պաշարված են, թշնամին ասում է՝ մի ամրոցը տվեք մեզ ու լավ կապրեք։ Լավ չենք ապրելու, որովհետև հենց մի ամրոցը հանձնենք, թշնամու զորքը գալու է, հեշտորեն պաշարելու է այս մեկը ևս։ Ամրոցը թշնամուն չզիջելու դիրքորոշումը ռևանշի՞զմ է, թե՞ ռացիոնալ, պրագմատիկ մտածողություն։ Ռացիոնալ ազգայնականներիս, որ մեզ նաև քաղաքական հայ ենք անվանում, նպատակն է հզոր ազգային պետություն ունենալը, որ լինի այնքան հզոր, որ միայն իր լինելիությամբ, անձնագրով կարողանա ապահովել հայերի անվտանգությունը պատմական հայրենիքի ցանկացած կետում»։
Ռազմական փորձագետն ընդգծում է՝ չգիտես ինչու, Արևմուտք-Ռուսաստան հակամարտության պայմաններում Արևելյան Եվրոպայում ամեն կերպ խրախուսվում է ազգայնականությունը, իսկ մեր ազգայնականությունն ամեն կերպ փորձում են ճնշել․ «Ազգայնականությունը քիչ մոբիլիզացնող գաղափարախոսություններից է. մենք լիբերալիզմով չենք միավորվի, դասակարգային պայքարով՝ նույնպես»։

Карен Вртанесян: Если мы пытаемся защитить наших соотечественников в Арцахе, то это значит, мы хотим войны?
21/06/2023 19:38
«Когда мне говорят, докажи, что Пашинян диктатор, я отвечаю, как может не диктатор сказать 120 000 гражданам своей страны, имеющим паспорт этой страны – все, после этого я дарю вас другому диктатору. То есть, ты не только не обеспечиваешь безопасность 120 тысяч граждан своей страны, но даришь другому диктатору, причем вместе с исторической Родиной, причем в том случае, когда, согласно письменным источникам, армяне на протяжении 1700 лет постоянно жили в Арцахе, в то время как даже в Ереване, присутствие армян в течение истории прерывалось. И армянам, которые уже 1700 лет живут на своей земле говорят, либо сами сдаетесь, либо дарим вас Алиеву. Теперь, когда мы пытаемся защитить наших соотечественников в Арцахе, мы хотим войны или нет?» - заявил в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.amвоенный эксперт Карен Вртанесян.
«По сути, у нас есть две крепости – Арцах и Республика Армения. Обе крепости находятся осаде, и враг говорит: отдайте нам одну крепость и будете хорошо жить. Нет, этого не произойдет, как только мы сдадим одну крепость, войска врага окружат и захватят эту крепость. Теперь, это реваншизм или рациональное, трезвое, прагматичное мышление? То есть цель, видение рациональных националистов – иметь национальное государство, которое постоянно развивается, и которое будет таким сильным, что только своим присутствием, паспортом могло обеспечить безопасность армян в любой точке их исторической родины», - сказал Карен Вртанесян.
Военный эксперт подчеркнул, что сейчас, в условиях конфликта Запад – Россия, национализм всячески поощряется в Восточной Европе на государственном уровне, а наш национализм любым способом пытаются подавить. «Национализм – одна из редких мобилизующих идеологий: ты не можешь поднять людей на экзистенциальную борьбу либерализмом. Мы не может мобилизоваться во имя классовой борьбы, какими-то марксистскими идеологиями, остается только национализм», - сказал Карен Вртанесян.