Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ պատերազմող երկրում ինքը շուրջ 10 անգամ չի տիրապետել իրավիճակին. սրանից լավ ինքնախոստովանական ցուցմունք դժվար էր պատկերացնել. Մամիջանյան (Տեսանյութ)
21/06/2023 13:08
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ պատերազմի ժամանակ Փաշինյանը գրեթե նույն ժամանակահատվածում երեք հարթակով բանակցություններ է վարել՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան:
«Նույնը, ինչ ինքն անում էր ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված: Բարդ չէ հասկանալ, որ եթե դու երեք հարթակով բանակցություն ես վարում, հնարավորություն ես տալիս հակառակորդին որոշակի տարբերակներով խուսանավելու: Երեկ Փաշինյանը մի քիչ խիստ ներկայացրեց ռուսական միջամտության ողջ դրվագները, բայց գրեթե չանդրադարձավ, թե ինչպես է անցել բանակցությունները ֆրանսիական միջամտության և, ամենահետաքրքիրը, ԱՄՆ-ինը նույնպես: Քաղաքականությունից հասկացող ցանկացած մարդ կփաստի, որ նախագահական ընտրությունների  շեմին ԱՄՆ-ում, ակնկալել, որ նման հրադադարը հնարավոր կլինի իրականացնել, պարզապես ունայնություն է: Ես բաց հարց կթողնեմ՝ արդյո՞ք այդ խողովակով  բանակցությունները պայմանավորված էին ԱՄՆ-ի ներքաղաքական զարգացումներով և այդ ժամանակվա ԱՄՆ նախագահ Թրամփի ներքաղաքական նպատակների լուծմամբ:
Հիշեցնեմ, որ հրադադարի բանակցություններն ընթացել են միաժամանակ: Ես չգիտեմ՝ ինչ խոսքերով բնութագրել այն հայտարարությունները, երբ ասվում է, որ մոտ 10 անգամ Արայիկ Հարությունյանի և ԳՇ-ի տված հայտարարություններն իրար հակասել են: Դուք հասկանո՞ւմ եք՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ պատերազմող երկրում ինքը շուրջ 10 անգամ չի տիրապետել իրավիճակին, չի իմացել, թե ինչ է տեղի ունենում պատերազմի դաշտում: Սրանից ավելի լավ ինքնախոստովանական ցուցմունք, ես պատկերացնել չեմ կարող»:
Հաջորդ կետը, որին անդրադարձավ Մամիջանյանը և որը, ըստ իրեն, չի շրջանառվել մամուլում, Նիկոլ Փաշինյանի հետևյալ արտահայտությունն է՝ «պատերազմից հետո, 1-2 օր անց, երբ ես վերադարձա աշխատանքի». «Հասկանո՞ւմ եք՝ դա ինչ է նշանակում: Նոյեմբերի 9-ից հետո 1-2 օր ոչ ոք չի իմացել, թե որտեղ է նա գտնվել, ինչ իրավիճակում է եղել, սա երեկ նա խոստովանեց»:

Никол Пашинян признался, что во время войны он около 10 раз не владел ситуацией – Айк Мамиджанян
Руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян заявил сегодня на пресс-конференции, что во время войны Пашинян почти в один и тот же период вел переговоры на трех площадках – США Франция, Россия.
«То же самое, что он делал и в связи с карабахским конфликтом. Несложно понять, что если ты ведешь переговоры на трех площадках, то даешь противнику возможность избежать определенных вариантов. Вчера Пашинян довольно подробно представил все эпизоды российского посредничества, но почти не коснулся того, как проходили переговоры при посредничестве Франции, и самое интересное – также США. Любой разбирающийся в политике человек констатирует, что ожидать в преддверие президентских выборов в США, что перемирие может стать реальностью, просто пустое тщеславие. Я оставлю открытым вопрос, были ли переговоры через этот канал обусловлены внутриполитическими развитиями США и решением внутриполитических целей тогдашнего президента Трампа?
Напомню, переговоры о перемирии проходили одновременно. Я не знаю какими словами охарактеризовать те заявления, в которых говорится, что около 10 раз заявления Араика Арутюняна и Генштаба противоречили друг другу. Вы понимаете, Никол Пашинян заявляет, что он около 10 раз не владел ситуацией в стране, которая находится в состоянии войны, не знал, что происходит на фронте. Лучшего самопризнания чем это, я не могу представить», - сказал Мамиджанян.
Айк Мамиджанян обратился также к озвученному Николом Пашиняном следующему выражению – «после войны через 1-2 дня, когда я вернулся к работе».
«Вы понимаете, что это значит? После 9 ноября, в течение 1-2 дней никто не знал, где он находился, в каком состоянии был? Вчера он признался в этом», - сказал Айк Мамиджанян.