Մոսկվայում համարում են, որ այս պահին Երևանն ու Բաքուն Արևմուտքի հետ միասնական խաղ են խաղում Ռուսաստանի դեմ. Հայկ Խալաթյան
22/06/2023 15:07
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը՝ թե կոչ են անում Երևանին եռակողմ ձևաչափերում աշխատանքից չինքնաչեզոքացվել, ինչպես նաև կոչը Բաքվին՝ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը և Արցախի բնակչությանը չդարձնել Երևանի հետ տարաձայնությունների պատանդ, վկայությունն է այն բանի, որ Մոսկվայում հասկանում են՝ այս պահին Երևանն ու Բաքուն Արևմուտքի հետ միասնական խաղ են խաղում Ռուսաստանի դեմ, Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց «Վերելք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի քաղաքական մեկնաբան Հայկ Խալաթյանը։
Խալաթյանի գնահատմամբ, Զախարովայի ուղերձները ոչ միայն Բաքվին ու Երևանին էին ուղղված, այլ նաև՝ Արցախին՝ Արայիկ Հարությունյանին, որ առանց այն էլ ընդհանուր խաղ է տանում Փաշինյանի հետ, հանկարծ չգնա քայլերի, որոնք կհանգեցնեն ռուսական դիրքերի թուլացման։
Խալաթյանն ընդգծում է՝ Արևմուտքի նպատակը ռուս խաղաղապահների դուրսբերումն է Արցախից. «Եթե կարգավորումը տեղի ունենա Արցախը Ադրբեջանին հանձնելով, դա անխուսափելիորեն հանգեցնելու է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների վերանայմանը. չի բացառվում 102-րդ ռազմաբազայի դուրսբերում, Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալ»։
Հայկ Խալաթյանի գնահատմամբ, Մոսկվայում շատ լավ գիտակցում են գործընթացների հետևանքը, այլ հարց է՝ ինչպես են պատրաստվում արձագանքել դրանց։
«Ռուսական շրջանակներում դիտարկվում է մի քանի տարբերակ՝ Ռուսաստանը փորձելու է դիմադրել, թույլ չտալ, որ հակառուսական ծրագիրն իրականանա։ Չի բացառվում, որ Ուկրաինայի հետ հակամարտությամբ պայմանավորված՝ Ռուսաստանը որոշի նահանջել Հարավային Կովկասում։ Հաշվի առնելով նաև Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումը՝ Ռուսաստանը կարող է ասել՝ դե, եթե ուզում եք, ես կգնամ։ Ռուսաստանում կարող են համարել, որ Արցախից, Հայաստանից դուրս գալն իրենց համար պակաս վնասաբեր կլինի, քան մնալն ու այդեղ ռեսուրսներ վատնելը», - նշեց նա։
Խալաթյանի գնահատմամբ՝ փորձագիտական շրջանակներում կա նաև այսպիսի տարբերակ՝ ակնհայտ է ռուս-իրանական գործակցության սերտաճումը, հստակ են նաև Թուրքիայի հետ խաղի կանոնները. չի բացառվում Ռուսաստան-Իրան-Թուրքիա ձևաչափի ստեղծում և այդ ձևաչափով տարածաշրջանի կուռացիա։
«Այս պահին, փաստերը համադրելով, կարելի է եզրակացնել, որ Ռուսաստանը դեռ տարածաշրջանից դուրս գալ չի պատրաստվում», - ասաց Խալաթյանը։

В Москве понимают, что в данный момент Ереван и Баку играют с Западом в единую игру против России – Айк Халатян
22/06/2023 16:55
Заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой о том, что они призывают Ереван не самоустраняться от работы в трехсторонних форматах, а также призыв к Баку предпринять шаги по полной разблокировке Лачинского коридора и не делать население Арцаха заложником политических разногласий с Ереваном, является свидетельством того, что в Москве понимают, что в данный момент Ереван и Баку играют с Западом в единую игру против России, заявил в беседе с корреспондентом, Aysor.am политический обозреватель Информационного-аналитического центра «Верелк» Айк Халатян.
По оценке Айка Халатяна, месседж Захаровой был направлен не только Баку и Еревану, но также Арцаху – Араику Арутюняну, который из без того ведет общую игру с Пашиняном, чтобы вдруг не предпринял шаги, которые приведут к ослаблению российских позиций.
Айк Халатян подчеркнул, что цель Запада – вывод российских миротворцев из Арцаха.
«Если урегулирование состоится путем сдачи Арцаха Азербайджану, то это неизбежно приведет к пересмотру армяно-российских стратегических отношений: не исключается вывод 102-й российской военной базы, выход Армении из ОДКБ», - отметил он.
По оценке Айка Халатяна, в Москве хорошо осознают последствия этих процессов, иной вопрос, как собираются реагировать на них.
«В российских кругах рассматривается несколько вариантов – Россия пытается сопротивляться, не позволить, чтобы антироссийская программа реализовалась. Не исключается, что из-за конфликта с Украиной Россия решит отступить на Южном Кавказе. Учитывая также позицию властей Армении, Россия может сказать: ну, если хотите, я уйду. В России могут посчитать, что уход из Арцаха, из Армении будет для них для них менее вредным, чем оставаться там и тратить ресурсы», - отметил он.
Айк Халатян считает, что в экспертных кругах обсуждается и такой вариант – сближение российско-иранского сотрудничества очевидно, ясны также правила игры с Турцией: не исключается создание формата Россия-Иран-Турция и курация региона в этом формате.
«На данный момент, сопоставляя факты, можно сделать вывод, что Россия пока не собирается уходить из региона» - сказал Айк Халатян.