Իրավիճակը ժամ առ ժամ սրվում է, պաշարները սպառվում են, պլանային բժշկական օգնության կարիքները չեն սպասարկվում. Անահիտ Ավանեսյանը՝ Արցախի մասին
22/06/2023 12:48
Բոլոր գերատեսչությունները բոլոր խողովակներով անում են ամեն ինչ, որպեսզի Արցախում ստեղծված իրավիճակը ժամ առաջ հանգուցալուծվի և վերականգնվի բնականոն տեղաշարժը թե՛ մարդկանց, թե՛ ապրանքների, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Իրավիճակը ժամ առ ժամ սրվում է, պաշարները սպառվում են։ Բացի դրանից, երբ պլանային բժշկական օգնության կարիքները չեն սպասարկվում, դրանք դառնում են անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք։ Սպասում ենք, որ իրավիճակը ժամ առաջ հանգուցալուծվի և մենք հնարավորություն ունենանք Երևանում սպասարկելու մեր պացիենտներին», - ասաց նախարարը։
Ավանեսյանն ասաց, թե Ստեփանակերտի հիվանդանոցը հագեցած է, ունի մասնագիտական թիմ, բայց կան նեղ մասնագիտական ուղղություններ, որոնք հնարավոր է սպասարկել միայն Երևանում։

Ситуация обостряется час за часом, запасы истощаются, оказание плановой медицинской помощи приостановлено – Анаит Аванесян о ситуации в Арцахе
22/06/2023 14:00
Все ведомства по всем каналам делают все возможное, чтобы создавшаяся в Арцахе ситуация была разрешена как можно скорее и нормальное передвижение людей и товаров было восстановлено, заявила в беседе с журналистами министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«Ситуация обостряется час за часом, запасы истощаются. Кроме того, когда оказание плановой медицинской помощи приостановлено, возникает необходимость неотложной медицинской помощи. Мы ждем, чтобы ситуация разрешилась днем раньше и у нас появилась возможность обслужить наших пациентов в Ереване», - сказала министр.
Аванесян заявила, что несмотря на оснащение больницы Степанакерта и наличие профессиональной команды врачей, есть узкоспециализированные направления, которые можно обслужить только в Ереване.
«Необходимо, чтобы дорога, связывающая Арцах с Арменией, была открыта для передвижения», - отметила Аванесян.