«Քյարամյանը կանգնում էր ոտքերիս, էլեկտրաշոկը միացնում էին մարմնիս». ՔԿ-ն օդից արված հայտարարությունները չի մեկնաբանում
Համացանցում տեսանյութ է տարածվել, որտեղ ՀԱԿ նախկին ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանը պատմում է, թե ինչպես է իրեն Երևանի քննչական վարչությունում ՀՀ ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը կտտանքների ենթարկել։
«11 ժամ ինձ պահել են այնտեղ։ Ենթարկվել եմ շանտաժի, ծեծի, սպառնալիքների։ Ասողը եղել է Արգիշտի Քյարամյանը։ Խոշտանգվել եմ էլեկտրաշոկով։ Քյարամյանը կանգնել էր ոտքերիս, Ազատ Գևորգյանը մարմնիս տարբեր հատվածներին ջուր էր լցնում և էլեկտրաշոկը միացնում մարմնիս», - պատմում է Առաքելյանը։
Արձագանքելով տեսանյութին՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում ՔԿ մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանն ասաց, թե անհիմն, օդից արված հայտարարությունները չեն մեկնաբանում․ դրա համար կա իրավական ընթացակարգ։
«Անձը, եթե համարում է, որ իր նկատմամբ կատարվել է հանցագործություն, տվյալ դեպքում՝ խոշտանգում, ինչպես պնդում է, կարող է օգտվել այդ ընթացակարգից, քննություն կարվի, կպարզվեն հանգամանքները», - ասաց Գոռ Աբրահամյանը։
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ Տիգրան Առաքելյանը ձերբակալվել է դատարան ներկայացվելու նպատակով՝ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում։ Նրա նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ և 10-րդ կետերով և 46-490-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ։ Դատարանը այլընտրանքային խափանման միջոց՝ տնային կալանք է կիրառել։

«Кярамян наступил мне на ноги, а Геворкян обливал водой и применял электрошокер»: СК Армении не комментирует взятые с воздуха заявления
23/06/2023 13:11
В социальной сети распространился видеоматериал, на котором бывший активист Армянского национального конгресса Тигран Аракелян рассказывает, как председатель СК Армении Аргишти Кярамян подвергал его пыткам в Следственном управлении Еревана.
«Меня держали там 11 часов. Я подвергался шантажу, избиению, угрозам. Указания давал Карамян. Меня пытали электрошокером. Кярамян наступил мне на ноги, Азат Геворкян обливал водой различные части тела и применял электрошокер», - рассказывает Тигран Аракелян.
В беседе с корреспондентом  Aysor.am пресс-секретарь СК Гор Абрамян сказал, что не комментирует безосновательные, взятые с воздуха заявления, для этого существуют правовые процессы.
«Если человек считает, что в его отношении совершено преступление, в данном случае пытки, как он утверждает, то может воспользоваться правовым процессом, будет назначено следствие, установлены обстоятельства», - сказал Гор Абрамян.
Согласно Следственному комитету, Тигран Аракелян был задержан в рамках уголовного производства, расследуемого в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления  города Еревана  В его отношении возбуждено уголовное преследование по пунктам 8 и 10 части 2 статьи 258 и части 2 статьи 46-490 Уголовного Кодекса Армении. Представлено ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в его отношении. Суд применил альтернативную меру пресечения – домашний арест.