Ադրբեջանն էլ ավելի է սրում լարվածությունը տարածաշրջանում ու փակուղի մտցնում ԼՂ հակամարտությունը. Արցախի ԱԺ նախագահ
23/06/2023 15:56
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ողջունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած «Լաչինի միջանցքով ազատ, անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը։
«Տևական ժամանակ է, ինչ Արցախի ժողովուրդը տոտալ շրջափակման մեջ է՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում զրկված լինելով նույնիսկ մարդասիրական օգնություն ստանալու հնարավորությունից: Միջազգային հանրության աչքի առաջ, փաստորեն, ոտնահարվում է հայրենի բնօրրանում հայ բնակչության ապրելու իրավունքը։
Այս ամենի համապատկերում ողջունելի է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած բանաձևը, որով կոչ է արվում Ադրբեջանին ապաշրջափակել միջանցքը, անհապաղ կատարել ՄԻԵԴ-ի և ՄԱԿ-ի բարձրագույն դատական ատյանի՝ Արդարադատության Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումները, վերականգնել էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ, ապահովել տրանսպորտի և մարդկանց երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղությամբ։
Կարևոր է ընդգծել, որ Ադրբեջանին հասցեական կոչ է արվում հրաժարվել հայության դեմ կիրառվող թշնամական և սպառնալից հռետորաբանությունից, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության հարցերը լուծել Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության, ինչպես նաև միջազգային չեզոք ներգրավման ապահովման միջոցով:
Վեհաժողովն Ադրբեջանին կոչ է անում Եվրոպայի խորհրդի պատվիրակությանը հրավիրել փաստահավաք առաքելությամբ այցելելու Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար: Վեհաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ այլ միջազգային կազմակերպությունների՝ ներառյալ ՄԱԿ հաստատություններին, մուտք գործել տարածաշրջան։
Այդ համատեքստում հայտնում ենք, որ խաղաղությանն ուղղված ցանկացած մեխանիզմի կիրառում ընդունելի է մեր կողմից, ողջունելի են միջազգային դիտորդական, փաստահավաք առաքելությունները, որոնք լույս կսփռեն առկա իրավիճակի վրա ու կզսպեն Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը:
Կարևոր է նաև Վեհաժողովի այն շեշտադրումը, որ ներկա իրավիճակը կայուն չէ և կարող է հանգեցնել հայ բնակչության կողմից իր բնօրրանը լքելուն:
Ստեղծված իրավիճակի ողջ ծանրությունն ընկնում է Ադրբեջանի ղեկավարության վրա, որն իր օրեցօր սաստկացող հակահայ հռետորաբանությամբ ու սադրիչ գործողություններով էլ ավելի է սրում լարվածությունը տարածաշրջանում ու փակուղի մտցնում հակամարտությունը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Азербайджан еще больше обостряет напряженность в регионе и заводит конфликт в тупик – председатель НС Арцаха
23/06/2023 16:54
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян поприветствовал принятую Парламентской ассамблеей Совета Европы резолюцию «Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор»
«Уже длительное время народ Арцаха находится в тотальной блокаде, лишенный возможности получения даже гуманитарной помощи. На глазах международного сообщества, фактически, нарушается право армянского населения жить на родине.
В контексте всего этого приветствуется принятая Парламентской ассамблеей Совета Европы резолюция, призывающая Азербайджан разблокировать коридор, незамедлительно выполнить постановление ЕСПЧ и высшей судебной инстанции ООН – Международного суда в Гааге, восстановить подачи электричества и газа в Нагорный Карабах, обеспечить движение транспорта и граждан по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Необходимо подчеркнуть, что Азербайджану был направлен адресный призыв с требованием отказаться от враждебной и угрожающей риторики в отношении армянства, решить вопросы прав и безопасности армянского населения Нагорного Карабаха посредством диалога между Баку и Степанакертом, а также обеспечить нейтральное международное участие.
Ассамблея призывает Азербайджан пригласить делегацию Совета Европы посетить Лачинский коридор и Нагорный Карабах с миссией по сбору фактов для оценки ситуации на месте, а также позволить международным организациям посетить регион, в том числе учреждениям ООН.
В этом контексте сообщаем, что для нас приемлемо применение любого механизма, направленного на установление мира, приветствуются международные наблюдательные миссии, а также миссии по сбору фактов, которые прольют свет на создавшуюся ситуацию и сдержат агрессивную политику Азербайджана.
Важным также является замечание ассамблеи, что нынешняя ситуация нестабильна и может привести к тому, что армянское население будет вынуждено покинуть свою родину.
Вся тяжесть создавшейся ситуации ложится на руководство Азербайджана, которое своей изо дня в день усиливающейся антиармянской риторикой и провокационными действиями еще больше обостряет напряженность в регионе и заводит конфликт в тупик», - говорится в заявлении спикера парламента Арцаха.