Արցախը տոտալ շրջափակման մեջ է և մեկուսացված է համայն աշխարհից․ ԳԱԱ աշխատակիցների բաց նամակը
«1988թ., երբ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) բարձրագույն օրենսդիր մարմինը՝ մարզային խորհուրդը, ինքնորոշվեց Հայաստանի Խորհրդային Հանրապետությանը միանալու օգտին, նպատակը մեկն էր՝ Արցախի բնակչության՝ իր պատմական հայրենիքում իր ազգային ինքնության պահպանությամբ ազատ ապրելը և արարելը: Խորհրդային Ադրբեջանի ենթակայությամբ Արցախի հայ բնակչության արարման հնարավորությունները խիստ սահմանափակված և վերա­հսկելի էին խորհրդային քաղաքական բռնաճնշումների մեթոդների բազմաթիվ ձևերով:  Խորհրդային Ադրբեջանում գտնվելու ողջ ընթացքում հայկական անկլավի բնակչությունն արտագաղթում էր, և անկլավը լցվում էր էթնիկ ադրբեջանցիներով: Չնայած Հայաս­տանին միանալու Արցախի բնակչության ցանկությունը պատժվում էր, անցյալ հարյու­րամյակում այդ ցանկությունն արտահայտվել է բազմիցս ԽՍՀՄ իշխա­նութ­յուն­ներին դիմում­ներով, կոլեկտիվ նամակներով և այլն: ԽՍՀՄ վերակառուցման քաղա­քական որո­շումը նոր հույսեր տվեց: 1988թ. Արցախի հայերն իրենց երազանքը ձևակերպեցին ինքնո­րոշ­ման սահմանադրական իրավունքով: Հայերի սահմանադրական իրավունքին Ադրբե­ջանի քաղաքական իշխանությունները հակադրեցին վախեցնելու փորձված մեթոդը՝  Ադրբեջանի էթնիկ հայերի ջարդերը և դեպորտացիան: Վերակառուցվող ԽՍՀՄ-ը չհասցրեց ըմբռնել համամարդկային հումանիտար զարգացումներին ինտեգրվե­լու բարդ քննության այբուբենը: Ադրբեջանի իշխանութ­յունների արագընթաց նախաձեռ­նութ­յունները ո՛չ քաղաքական, ո՛չ իրավական հակադարձություն չստացան: 1991թ. վերջին, ԽՍՀՄ-ի կազմալուծման շրջանում, Արցախի հայությունը դեմ դիմաց մնաց Ադրբե­ջանի բազմաշերտ, գլխավորապես շովինիստական ռազմական կազմավորումների առաջ:
1992-1993թթ. ծանր շրջափակման մեջ հայտնված Արցախի հայերը գերագույն ջանքերով կարողացան համախմբվել և դիմադրել Ադրբեջանը փաստացի կառավարող ռազմական խմբավորումներին:
Անցած 30 տարիների ընթացքում՝ մինչև 2020թ. սեպտեմբեր, Արցախի հայութ­յունը, անցնելով ջարդերի, շրջափակումների, կռիվների բազում փորձություններով, պատերազմի մշտական սպառնալիքի տակ ստեղծեց իր ինքնավարությունը՝ ժամանակակից ժողովրդավարական մոդելի իր անկախ ժողովրդավարական հանրապետությունը, վերակառուցեց ավերված բնակավայրերը, կառուցեց ճանապարհներ, տնտեսություն, կրթական և սոցիալական ծառայություններ,  դատաիրավական համակարգ:
2020թ. սեպտեմբերին Արցախի խաղաղ բնակչության գլխին պայթեց նոր պատե­րազմ, որն ավարտվեց արտաքին օժանդակությունից օգտվող Ադրբեջանի հաղթանակով:
Ձեռնպահ մնալով պատերազմի մասին քաղաքական գնահատականներից՝ չենք կարող լռել դրա դադարի այսպես կոչված հետևանքների մասին: Այդ պատերազմի ավարտի հետևանքները և մինչև այսօր տևող դադարը չափազանց ագրեսիվ և վտանգավոր են ինչպես Արցախի հայկական իշխանությունների վարչական կառավարման տակ գտնվող, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության՝ Ադրբեջանին սահմանամերձ տարածքների բնակչության համար:
Արցախը կրկին հայտնվել է ադրբեջանական բանակի տոտալ շրջափակման մեջ: Արցախի հայ բնակչությանը Հայաստանին կապող միակ՝ կյանքի ճանապարհը փակ է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից: Վերջին շաբաթը՝ նույնիսկ Կարմիր խաչի համար: Արցախ ոչինչ չի մտնում՝ ոչ սնունդ, ոչ դեղորայք, անջատված է գազի մատակարարումը, շուտով կսպառվի նաև ջրամատակարարումը:
Այսօր Արցախի հայ բնակչությունը դիմում է աշխարհին՝ հայտարարելով. «Մենք՝ Արցախի բնիկ ժողովուրդը, իրավունք ունենք մեր հողի վրա ապրելու»: Ոչ ոք նրանց իրավունքը չի վիճարկում: Պարզապես Ադրբեջանն այդ իրավունքի իրացման հնարա­վո­րությունը չի տալիս․ «Ապրեք, որքան կարող եք, առանց սննդի, առանց ջրի, առանց ջե­ռուց­­ման, առանց անտառի փայտի, առանց աշխարհի հետ կապի: Ապրելու ձեր իրավունքը սա՛ է»:
Մենք՝ ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների աշխատակիցներս,  դիմում ենք աշխարհի մեր գործընկերներին՝ նկատելու, տեսնելու և ուշադրություն դարձնելու այս  հումանիտար աղետին: Առկա լռությունը հավասարազոր է Արցախի հայ բնակչության ապրելու ա՛յս «իրավունքի» Ադրբեջանի իշխանությունների գործողություններին հավանություն տալուն:

Арцах в тотальной блокаде и изолирован от всего мира: Открытое письмо сотрудников научных организаций НАН Армении
23/06/2023 18:31
Сотрудники научных организаций НАН Армении выступили с открытым письмом, еще раз обратив внимание коллег и всего прогрессивного человечества на тотальную блокаду армян Арцаха со стороны Азербайджана.
«В 1988 году Верховный законодательный орган Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), Областной совет, самоопределился в пользу присоединения к Армянской советской республике. Цель такого решения исходила исключительно из желания свободно жить и созидать на своей исторической родине, Арцахе (НКАО), с сохранением своей национальной идентичности.
Возможности свободного созидания для армян Арцаха в подчинении советского Азербайджана были жестко ограничены и контролируемы методами разнообразных форм советских политических репрессий. За все время существования армянского анклава в советском Азербайджане армянское население эмигрировало, а анклав заполнялся этническими азербайджанцами. Несмотря на то, что любое желание армян Арцаха присоединиться к Армении наказывалось, за последнее столетие это желание выражалось много раз: обращениями к советскому руководству, коллективными письмами и прочее. Политическое решение о «перестройке» СССР подавало новые надежды. Армяне Арцаха в 1988 г. сформулировали свою мечту исходя из конституционного права народов на самоопределение. Конституционному праву армян Арцаха политическое руководство Азербайджанской ССР противопоставило испытанный метод устрашения – погромы этнических армян и их депортация из Азербайджана. Реорганизуемый СССР не успел усвоить сложный алфавит интеграции в общечеловеческое гуманитарное развитие и быстрые инициативы руководства Азербайджана не получили ни политического, ни правового противодействия. В конце 1991 г., к началу развала СССР, армяне Арцаха остались лицом к лицу с разношёрстными, в основном шовинистическими военными группировками Азербайджана.
В 1992-93 гг., оказавшись в условиях жесткой блокады, армяне Арцаха (НКАО) чрезвычайными усилиями смогли мобилизоваться и противостоять военизированным группировкам, практически руководящим Азербайджаном.
За последние 30 лет, до сентября 2020 г., армяне Арцаха, пройдя через многочисленные испытания – п погромы, блокады, военных столкновений, под постоянной опасностью войны, создали свою автономию, независимую республику по модели современных демократий, восстановили разрушенные поселения, построили дороги, создали экономику, социальные и образовательные службы, судебно-правовую систему.
В сентябре 2020 г. над головой мирного населения Арцаха разразилась новая война, которая с помощью внешних сил, закончилась победой Азербайджана.
Воздерживаясь от дачи политической оценки этой войне, мы не можем замалчивать последствия ее так называемой приостановки. Результаты этой войны, как и продолжающаяся до сих пор приостановка, чрезвычайно опасны и агрессивны как для населения, которое осталось под армянским административным управлением Арцаха, так и для населения приграничных с Азербайджаном районов Республики Армения.
Арцах снова оказался в тотальной блокаде со стороны азербайджанской армии. Единственная дорога жизни, связывающая армянское население Арцаха с Арменией, закрыта с 12-го декабря 2022 г., а в последнюю неделю – закрыта даже для Красного Креста. В Арцах ничего не ввозится: ни продовольствие, ни лекарства, отключена подача газа, скоро станет невозможным и водоснабжение.
Сегодня армянское население Арцаха обращается к миру, заявляя: «Мы, исконное население Арцаха, имеем право жить на своей земле». Никто не оспаривает их права жить. Просто Азербайджан не дает им возможности реализовать это право: «живите сколько сможете жить без еды, воды, тепла, топлива, связи с миром. Ваше право на жизнь таково!».
Мы, сотрудники институтов НАН Армении обращаемся к нашим коллегам и всему прогрессивному человечеству во всем мире с призывом озвучить и обратить внимание на эту гуманитарную катастрофу. Нынешнее молчание равнозначно одобрению действий властей Азербайджана – этого «права» армян Арцаха на жизнь».