«Pegasus»-ով վարակման նոր ալիք կա. թիրախում դարձյալ պաշտոնյաներն ու լրագրողներն են
Երեկ «Apple»-ի կողմից մի խումբ մարդիկ կրկին ստացել են նամակ այն մասին, որ հանդիսացել են պետական հաքերների հարձակման զոհ, այսինքն՝ տվյալ մարդը կա՛մ «վարակվել է», կա՛մ իրեն փորձել են «վարակել» «Pegasus» լրտեսական ծրագրով։
Մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ երբ «Apple»-ը հայտնաբերում է մարդու նկատմամբ ինչ-որ յուրահատուկ հաքերային հարձակում, ապա դրա մասին զգուշացնում է. ««Apple»-ը դա հիմա անում է զանգվածային ու պարբերաբար։ ՀՀ-ում սա արդեն 5-րդ ալիքն է նման նամակների։ Սովորաբար մեր դեպքում դա նշանակում է, որ խոսքը «Pegasus»-ով վարակումների մասին է, բայց իրականում կարող է լինել նաև «Predator»-ի վարակման դեպք։ Սակայն, ՀՀ-ում բոլոր այն դեպքերը, որոնք մենք ուսումնասիրել ենք «Apple»-ի նամակներ ստացողների մոտ, «Predator»-ի դեպքեր չենք գտել, իսկ «Pegasus» մեծամասնության մոտ հայտնաբերվել է»։
Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ՝ խոսքը շատ մեծ քանակի  վարակումների մասին է. «Երբ մարդիկ ստանում են այդ նամակը, դա չի նշանակում, որ հենց այդ պահին է վարակումը եղել։ Լինում են դեպքեր, երբ մարդ նոր է ստացել նամակը, բայց իրականում խոսքը 2020 թվականի պատերազմի օրերին վարակման մասին է։ Եղել են դեպքեր, երբ նոր է ստացել նամակը և պարզվել է, որ վարակվել է 1 ամիս առաջ, այսինքն՝ շատ անհատական են դեպքերը։
Մենք Cyberhub.am-ով մասնակցել ենք մի մեծ հետաքննության, որի մեջ եղել են անվտանգությունով զբաղվող շատ մեծ հեղինակությամբ կազմակերպություններ։ Այդ հետաքննության մեջ կան այն մարդկանց անուններ, որոնք համաձայնել են, որպեսզի իրենց անունները գրեն, օրինակ, Աննա Նաղդալյանը, երբ ԱԳՆ խոսնակ էր, 27 անգամ «վարակվել» է՝ հիմնականում պատերազմի ժամանակ։ Փաստացի սա կիբեռզենքի կիրառում է պատերազմի ժամանակ։ Միջազգային մասնագետները գալիս են այն եզրակացության, որ պատվիրատուն Ադրբեջանն է։ Սակայն, նշեմ, որ 100 տոկոսանոց ապացույց հնարավոր չէ ունենալ, քանի որ վարակումն այնպես  է արվում, որ իրական պատվիրատուն չի երևում։
Սակայն, համադրելով փաստերը, եկել ենք այն եզրակացության, որ «Pegasus»-ի վարակումները, ամենայն հավանականությամբ, արվում են Ադրբեջանի կողմից։ Հայաստանն էլ է անում նման վարակումներ, սակայն կիրառվում  է այլ վիրուս՝ «Predator»-ը։ Եթե վարակում լինում է, ապա հեռախոսն ամբողջությամբ անցնում է նրանց վերահսկողության տակ, այսինքն՝ կարող են լսել, կարդալ, ֆայլերը տանել և այլն»։
Նա ավելացրեց, որ «Pegasus»-ն իսրայելական է, իսկ «Predator»-ը մակեդոնական է, սակայն իսրայելական կապեր ևս ունի.«Ֆունկցիոնալ առումով «Predator»-ն այնքանով է լավ, որ այն ոչ միայն հեռախոսներն է թույլ տալիս «վարակել», այլև համակարգիչները։ Մոտավորապես նույն բանն են կարողանում անել։ «Predator»-ն ավելի էժան է։ «Pegasus»-ը վարակման տեսանկյունից է ավելի լավ։ Տեսեք, եթե ձեզ ցանկանում են «վարակել», պետք է ձեզ համոզեն ինչ-որ մի բան քլիք անել, իսկ «Pegasus»-ի դեպքում զրոյական քլիքի վարակում է գնում, այսինքն՝ կարող եք առանց քլիք անելու էլ «վարակվել», ձեզ համար նստած տեղը կարող եք վարակվել։ Այսօրվա տվյալներով, գրեթե անխուսափելի է «Pegasus»-ով վարակումը։ Կապ չունի, թե դու ով ես, որքանով ես կարողանում քո անվտանգությանը հետևել»։
Մեդիափորձագետը նաև հավելեց, որ երեկվա դրությամբ, մոտ 15 վարակման նոր նամակ ստացողների մասին տեղեկություն ունեն.«Այդ մարդկանց մեջ նախկին պաշտոնյաներ կան, լրագրող։ Եղել է ալիք, որ շատ ընդդիմադիրներ են եղել։ Անունները մենք չենք կարող հայտնել, դա, եթե ցանկանում են, տվյալ մարդիկ են հանրայնացնում»։
Հիշեցնենք՝  այս տարվա մայիսին հայտարարվեց, որ  Հայաստանից առնվազն 12 լրագրողի և իրավապաշտպանի «Apple» բջջային սարքերը «կոտրվել» են «Pegasus» լրտեսող ծրագրերի միջոցով։

В Армении зафиксирована новая волна заражения шпионской программой «Pegasus»: мишенью снова стали должностные лица и журналисты
23/06/2023 14:29
Вчера группа людей снова получила письма с предупреждениями от компании Apple о том, что они стали жертвами атаки хакеров, то есть, об установке на их телефонах шпионской программы «Pegasus».
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян в беседе с корреспондентом  Aysor.am отметил, что когда Apple обнаруживает какое-то своеобразное хакерское нападение, то предупреждает об этом. «Сейчас Apple делает это периодически и массово. В Армении это уже пятая волна подобных писем. В нашем случае это обычно означает, что речь идет о заражении программой Pegasus, но в действительности может быть также случай заражения Predator-ом.  Но в Армении все те случаи, которые были изучены у получивших письма от Apple, мы не нашли случаи заражения Predator-ом, у большинства был обнаружен Pegasus».
По словам Мартиросяна, речь идет о большом количестве заражений. «Когда люди получают эти письма, это не означает, что заражение произошло именно в этот момент. Бывают случаи, когда человек только получил письмо, но в действительности речь идет о заражении в дни войны 2020 года. Были случаи, когда только получили письмо, но выяснилось, что заражение произошло месяц назад, то есть случаи очень индивидуальные.
Мы вместе с Cyberhub.am участвовали в большом расследовании, в котором были занимающиеся безопасностью организации с большим авторитетом. В этом расследовании есть имена тех людей, которые согласились, чтобы из имена назвали, например, телефон Анны Нагдалян, когда она была пресс-секретарем МИД, 27 раз был взломан, в основном во время войны. Фактически, это применение кибероружия во время войны. Международные специалисты приходят к заключению, что заказчик – Азербайджан. Однако отмечу, что невозможно иметь100% доказательства, поскольку заражение проводится так, чтобы заказчик не был виден.
Но сопоставляя факты, мы пришли к выводу, что заражения Pegasus, по всей вероятности, проводятся со стороны Азербайджана. Армения тоже делает такие заражения, но используется другой вирус – Predator. В случае заражения телефон полностью переходит под их контроль, то есть, могут прослушивать, скачивать переписку, файлы и т.д.», - сказал Мартиросян.
Он добавил, что «Pegasus» – израильская программа, а «Predator» – македонская, хотя есть также израильские связи. По его словам, в функциональном плане «Predator» хорош тем, что позволяет заражать не только телефон, но и компьютер и более дешевый.
«Смотрите, если вас хотят заразить, то вас должны уговорить сделать клик по какой-то ссылке, а в случае с программой Pegasus заражение идет с нулевым кликом, то есть вы можете заразится без какого-либо клика. По сегодняшним данным, заражение шпионской программой Pegasus практически неизбежно. Не имеет значения, кто ты, насколько можешь соблюдать свою безопасность», - отметил он.
Мартиросян также добавил, что по состоянию на вчерашний день, есть информация о 15 получивших новые письма о заражении: «Среди этих людей есть бывшие должностные лица, журналисты. Была волна, когда было много оппозиционеров. Мы не можем сообщить их имена, если эти люди хотят, то сами говорят об этом».
Напомним, в мае этого года было сообщение о том, что мобильные устройства Apple как минимум 12 журналистов и правозащитников из Армении были взломаны с помощью шпионской программы «Pegasus».