Ղարաբաղի հայերին հատուկ երաշխիքներ տրամադրելու Հայաստանի պահանջն անընդունելի է. Բայրամով
«Ղարաբաղի հայ փոքրամասնությանը հատուկ երաշխիքներ տրամադրելու Հայաստանի պահանջը հավասարազոր է Ադրբեջանի գործերին միջամտության»,- ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Մենք նման նախապայման չենք ընդունում մի շարք պատճառներով։ Ամենասկզբունքային խնդիրը հետևյալն է՝ սա ներքին, ինքնիշխան խնդիր է։ Ադրբեջանի Սահմանադրությունը և մի շարք միջազգային կոնվենցիաները, որոնց մաս է Ադրբեջանը, ապահովում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները այս բնակչության իրավունքները երաշխավորելու համար»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ ադրբեջանական հասարակությանը ինտեգրման պայմաններում էթնիկ հայերը կարող են խոսել և կրթություն ստանալ իրենց մայրենի լեզվով և պահպանել իրենց մշակույթը, ինչպես մյուս էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունները:

Требование Армении о предоставлении специальных гарантий армянам Карабаха неприемлемо – Байрамов
«Требование Армении касательно предоставления специальных гарантий армянскому меньшинству Карабаха равносильно вмешательству в дела Азербайджана», - заявил глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов.
«Мы не принимаем такое предварительное условие по ряду причин. Самым принципиальным вопросом является следующее: это внутренний, суверенный вопрос. Конституция Азербайджана и ряд международных конвенций, участником которых является Азербайджан, обеспечивают все необходимые условия для того, чтобы гарантировать права этого населения», - сказал министр.
Он отметил, что при интеграции в азербайджанское общество этнические армяне могут говорить и получать образование на своем родном языке и сохранять свою культуру, как и другие этнические и религиозные меньшинства.