Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 1 տարեկան երեխան ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
24/06/2023 13:20
Վիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), որը երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր Արցախի առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում, այսօր ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու համար, հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Ռուս խաղաղապահներն ուղղաթիռով Հայաստանի Հանրապետությունից նաև հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք են տարել Արցախ՝ և՛ Արցախի բնակչության, և՛ իրենց կարիքների համար:
Հունիսի 15-ից արդեն 10-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և խաղաղապահների կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչպես նաև դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
Արցախի ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Находящийся в крайне тяжелом состоянии ребенок доставлен на вертолете российских миротворцев в Армению
24/06/2023 15:05
Годовалый ребенок с диагнозом вирусный энцефалит с геморрагическим компонентом (Монте Г.), который уже два дня находится в крайне тяжелом состоянии в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик», сегодня на вертолете российских миротворцев перевезен в специализированный медицинский центр Республики Армения для оказания соответствующей медицинской помощи, сообщает Минздрава Республики Арцах.
Российские миротворцы на вертолете доставили из Республики Армения в Арцах также крайне необходимые лекарства как для жителей Арцаха, так и для своих нужд.
Уже десятый день, начиная с 15 июня, как со стороны Азербайджана полностью заблокированы перевозки больных из Арцаха по Кашатахскому (Лачинскому) коридору, осуществляемые Российским миротворческим контингентом (РМК) и Международным Комитетом Красного Креста (МККК), а также поставки лекарственных препаратов и других медицинских изделий в Республику Арцах.
На данный момент 6 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
7 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», трое из них – в крайне тяжелом состоянии.