Վաշինգտոնյան հանդիպումը առաջընթաց կարող է բերել, սակայն, պետք է մշտապես պատրաստ լինել հարձակումների. ԱԺ նախագահ (Տեսանյութ)
26/06/2023 12:17
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահեցնում է՝ վաղը կայանալիք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից կարելի է առաջընթաց սպասել։
«Բանակցությունները բավականին ինտենսիվ են ընթանում, առաջարկներն ու քննարկումները երկու կողմից էլ արդյունք են տալիս, այդ փոփոխություններում մի տեղ մենք ենք ձևակերպումների հետ համաձայնում, մի տեղ՝ Ադրբեջանը։  Ես լիահույս եմ, որ այս պահի դրությամբ առաջընթաց կա»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Անդրադառնալով վերջին օրերին ադրբեջանական սադրանքներին՝ ԱԺ նախագահն ասաց, թե պետք է մշտապես պատրաստ լինել,  ամեն րոպե կարող է հարձակում լինել։
«Մենք այդ տրամաբանությամբ ենք աշխատում ու բանակին ուղղված գործողություններն ու բարեփոխումներն հենց այդ  տրամաբանությամբ են առաջ գնում»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ հունիսի 27-ից կմեկնարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին պայմանագրի շուրջ քննարկումների հերթական փուլը:

Встреча в Вашингтоне может принести прогресс, но мы всегда должны быть готовы к нападениям – Ален Симонян
26/06/2023 13:14
Спикер парламента Армении Ален Симонян заверяет, что от предстоящей завтра встречи глав МИД Армении и Азербайджана можно ожидать прогресса.
«Переговоры ведутся довольно интенсивно, предложения и обсуждения с обеих сторон дают результат, с какими-то формулировками мы соглашаемся, с другими – Азербайджан. Я полон надежд, что на данный момент есть прогресс», - заявил Симонян в беседе с журналистами в парламенте.
Касаясь азербайджанских провокаций в последние дни, председатель НС сказал, что всегда нужно быть готовым к тому, что каждую минуту может произойти нападение.
«Мы работаем по этой логике, реформы и работа с армией продвигаются именно по этой логике», - отметил он.
Напомним, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отправится с рабочим визитом в Вашингтон, где 27 июня начнется очередной раунд обсуждений по соглашению об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.