Կրկնակի շրջափակման մեջ գտնվող Եղցահողից և Լիսագորից ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ բնակիչներ են մեկնել Ստեփանակերտ և վերադարձել
26/06/2023 17:16
Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի Եղցահող և Լիսագոր համայնքներից ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ այսօր՝ հունիսի 26-ին,   երթուղային միկրոավտոբուսով բնակիչներ են մեկնել  Ստեփանակերտ եւ վերադարձել գյուղեր, «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել է Եղցահողի համայնքապետ Արտակ Հակոբյանը:
«Հունիսի 23-ին՝ ուրբաթ օրը, հարևան Հին Շեն և Մեծ Շեն համայնքների բնակիչները ևս ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ գնացել են Ստեփանակերտ՝  կենցաղում անհրաժեշտ ապրանքատեսակներ ձեռք բերելու նպատակով: Անընդհատ առաջացող  խնդիրները ինչ-որ ձևով փորձում ենք  հարթել,  քանի որ Շուշիի շրջանի մեր չորս գյուղերը կրկնակի շրջափակման մեջ են»,-նշել է Հակոբյանը:
Համայնքապետի իրազեկմամբ՝ գյուղացիները ժամանակին  բանջարաբոստանային մշակաբույսերի ցանքս են կատարել, և այս օրերին ստացված բերքը հավաքում են, ինչը որոշ չափով լրացնում է պարենամթերքի պակասը:

Жители Ехцаоха и Лисагора в сопровождении миротворцев выехали в Степанакерт и вернулись
Сегодня, 26 июня, жители общин Ехцаох и Лисагор Шушинского района Республики Арцах в сопровождении российских миротворцев на микроавтобусах выехали в Степанакерт и вернулись в свои села. Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил глава общины Ехцаох Артак Акопян.
«В пятницу, 23 июня, жители соседних населенных пунктов Хин Шен и Мец Шен в сопровождении российских миротворцев выехали в Степанакерт, чтобы купить необходимые для быта продукты. Мы пытаемся каким-то образом решить постоянно возникающие проблемы, потому что наши четыре села Шушинского района находятся в двусторонней блокаде», - отметил Артак Акопян.
По информации главы общины, жители деревни в свое время посеяли овощные культуры, а сейчас собирают урожай, что в какой-то мере компенсирует нехватку продовольствия.